Одразу після аварії на четвертому енергоблоці ЧАЕС ліквідатори наслідків вибуху почали споруджувати бетонний саркофаг над енергоблоком. 30 листопада 1986 року його будівництво було завершено. А через два тижні, 14 грудня, центральні видання СРСР опублікували повідомлення, що державна комісія прийняла в експлуатацію комплекс захисних споруд. Згодом день публікації цього повідомлення став в Україні Днем вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Цьогоріч уранці 14 грудня біля пам’ятника жертвам Чорнобиля в Кропивницькому зібралися ліквідатори аварії та інші кропивничани згадати подвиг упокорювачів атома, що вирвався з-під контролю тридцять років тому.
Померлих ліквідаторів вшанували хвилиною мовчання, до пам’ятника чорнобильцям учасники заходу поклали вінки та квіти.
До присутніх на мітингу звернулися голова ОДА Сергій Кузьменко та секретар міської ради Кропивницького Андрій Табалов, голова обласної громадської організації «Союз Чорнобиль України» Олександр Неділько та чорнобилець полковник міліції у відставці переселенець з Чорнобильської зони Леонід Гришков.
– Цього року маємо дві знакові події: тридцятиріччя приборкання страшного чорнобильського ядерного лиха, від якого нас урятували ви, мужні люди, – сказав, звертаючись до чорнобильців, Андрій Табалов, – та завершення два тижні тому спорудження єдиного у світі рухомого саркофага, яким нині вже накрито четвертий енергоблок. Ми ніколи не повинні забувати про трагедію, що могла мати небачені масштаби, якби не ваш героїзм…
Секретар міської ради запевнив присутніх, що місцева влада обов’язково потурбується про оновлення пам’ятника жертвам Чорнобиля, оскільки він є нагадуванням про тих людей, які ціною свого життя врятували людство.
А напередодні ліквідаторів вшановували в міській раді. Вдячність за подвиг їм висловили заступник міського голови Наталія Дзюба та військовий комісар Кропивницького міського військового комісаріату полковник Владислав Зуєв. Наталія Дзюба за ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС вручила подяки виконавчого комітету міської ради членам міської громадської організації «Союз Чорнобиль України» Миколі Молчану та Ігореві Яровому. А за сумлінне виконання службових обов’язків у лиху годину та нинішню активну участь у патріотичному вихованні молоді Владислав Зуєв близько ста чорнобильцям – грамоти від міського військового комісаріату.
За роки після аварії поспіхом зведена ліквідаторами її наслідків захисна споруда над четвертим енергоблоком ЧАЕС перетворилася на решето. Аби уникнути поширення з-під неї радіоактивних речовин, у березні 2004 року Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) оголосив тендер на будівництво нового саркофага, який виграла в серпні 2007 року французька компанія NOVARKA.
Фінансували будівництво міжнародні структури, передусім ЄБРР і Європейська комісія, та США. Споруджувати новий саркофаг розпочали 26 квітня 2012 року. Його будували на відстані 180 метрів від «попередника», щоб зменшити опромінення будівельників. Новою захисною спорудою розміром 150 на 260 метрів і заввишки 105 метрів старий саркофаг повністю накрили 29 листопада 2016 року, пересунувши її за допомогою 224 гідравлічних домкратів. Згідно з проектом, нова споруда виконуватиме свою функцію впродовж ста років.
Однак там іще тривають завершувальні роботи, їх заплановано закінчити наступного року. Після цього подальшої міжнародної участі в експлуатації споруди не передбачено, тож Україна має самостійно розробити національну стратегію управління ядерними відходами на ЧАЕС і втілювати її в життя.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА