Три рекорди, пам’ятник Тамму та зірковий концерт

О 10-й годині колони Ленінського та Кіровського районів міста, які рухались одночасно від пам’ятника Ангелу-Хранителю та від Фортечних валів, з’єднались на майдані біля будівлі міської ради, розпочавши тим самим урочистості до Дня міста.

До присутніх звернувся міський голова Олександр Саінсус. Він відзначив вагомі здобутки кіровоградців за час від минулорічного святкування. Місто гарнішає, розвивається, а досягнення його жителів у різних сферах життя вселяють надію на те, що у Кіровограда – прекрасне майбутнє. І при цьому не забувається історія міста, вшановуються його найкращі сини. Так, під час свята Олександр Саінсус оголосив про те, що цього року міська рада прийняла рішення про присвоєння звання почесного громадянина міста Кіровограда лауреату Нобелівської премії відомому фізику-ядернику Ігорю Тамму (1895 – 1971), який з 1898 по 1913 роки проживав у Єлисаветграді і закінчив тут чоловічу гімназію. Офіційні атрибути почесного громадянина вручили онукам вченого – Микиті Євгеновичу та Марині Євгенівні. Привітали кіровоградців з Днем міста й голова облдержадміністрації Сергій Ларін та перший заступник голови обласної ради Олександр Шаталов. Представники обласної та міської влади вручили нагороди різного рівня найкращим виробничникам, представникам гуманітарної сфери. Були відзначені й творці кіровоградської писанки, яка визнана найкращою на святкуванні Дня незалежності в Києві, наші земляки – паралімпійці, які вибороли срібні нагороди на цьогорічній Паралімпіаді у Лондоні – плавчиня Ольга Свідерська, легкоатлетка Анастасія Мисник, член збірної команди України з футболу Євген Зінов’єв, а також ветерани футбольного клубу "Зірка", члени футбольної команди ЗОШ №4, яка стала однією з найкращих у дитячому Євро-2012, й багато інших.

Різноманіття талантів юних кіровоградців довели й численні виступи представників творчих колективів міста. Запальні танки та ліричні пісні ще раз показали, що Кіровоград – то, передусім, столиця творчості й натхнення.

Кульмінацією свята стало представлення чергового рекорду, зафіксованого експертами Книги рекордів України. Цього року кіровоградські пекарі з підприємства "Бон-апетит" виготовили іменинний яблучний пиріг вагою 258 кілограмів.

Експерт Національного агентства рекордів Лана Вєтрова засвідчила рекорд у виготовленні святкового пирога та вручила відповідний сертифікат представникам міської влади. А потім пирогом поласували всі охочі.

До речі, зазначений рекорд був не єдиний, який зафіксували експерти. Кіровоград став містом мільйона чорнобривців. Їх ретельно порахували, і виявилось, що квітів навіть більше, ніж мільйон, що дало повне право називатись обласному центру квітучим та барвистим. А ще у місті зварили рибну юшку у велетенському 300-літровому казані. Це також офіційно зафіксований рекорд. Юшкою пригощали кіровоградців у Ковалівському парку, де розмістилося "Козацьке містечко", й усім, хто її скуштував, страва припала до смаку.

У цей же день перед входом до адмінбудівлі ПАТ "НВО "Радій", що на вулиці Героїв Сталінграда, відкрили пам’ятник Ігорю Тамму. В урочистостях взяли участь Сергій Ларін, Олександр Шаталов, Олександр Саінсус, голова наглядової ради ПАТ "НВО "Радій" Євген Бахмач, Микита Тамм. Зокрема, Олександр Саінсус у своєму виступі зазначив, що наше місто багате на талановитих людей, які прославили його далеко за межами України. Кіровоградцям, наголосив міський голова, є з кого брати приклад і кого наслідувати. Микита Тамм подякував міському голові, керівництву ПАТ "НВО "Радій" за те, що подбали про увічнення пам’яті відомого науковця, і передав у дарунок місту оригінал похвального листа, отриманого учнем гімназії Ігорем Таммом за успіхи у навчанні, та Ломоносовську медаль – високу відзнаку за здобутки у науці в часи СРСР.
А тим часом свято вирувало та котилось вулицями й парками Кіровограда. На Великій Перспективній була розгорнута виставка сучасних авто, на площі Кірова виступали дитячі творчі колективи, неподалік демонстрували свою технічну оснащеність кіровоградські рятувальники. Їхня славна історія розпочиналась ще з кінних возів, що поспішали на гасіння пожеж у Єлисаветграді, а зараз рятувальникам допомагає потужна техніка.

Вулиця Дворцова зустрічала гостей творчими кварталами: театральним, художнім, мистецьким, історичним, виставковим, студентським. Тут розгорнули виставки своїх робіт місцеві художники, фотографи, майстри прикладного мистецтва, презентували діяльність навчальних закладів освітяни, а медики представили історію розвитку галузі ще з єлисаветградських часів. Працівники обласної бібліотеки для юнацтва імені Бойченка влаштували експозицію старовинних речей, завдяки якій можна було ознайомитись із побутом кіровоградців у радянські часи. А от бібліотекарі централізованої міської бібліотечної системи влаштували для своїх відвідувачів бібліотечну кав’ярню. Кожен бажаючий міг узяти участь у конкурсі на знання історичних місць Кіровограда та безкоштовно випити запашну каву. А справжнім книголюбам було запропоновано також безкоштовно взяти вподобану на виставці книгу. Студенти вищих навчальних закладів демонстрували свої творчі роботи, юні художники влаштували своєрідний пленер, і кожен бажаючий міг долучитись до таємниці писання полотен.

Вагомою складовою свята стало відкриття оновленої міської Дошки пошани з портретами найкращих представників кіровоградських підприємств, установ та організацій, спортсменів і митців, а також колективними знімками найуспішніших трудових колективів.

– Ми зараз ушановуємо тих кіровоградців, чиї успіхи на професійній ниві є найбільш показовими, взірцевими, – зазначив міський голова Олександр Саінсус. – І ці люди – наша гордість. Адже саме мешканці будь-якого населеного пункту визначають його місце і роль в історії…

Міський голова також відзначив почесними грамотами, грамотами й подяками Кіровоградської міської ради кіровоградців, які заслужили їх своєю роботою. А завершилася врочиста подія піснею у виконанні учениці музичної школи № 1 імені Г. Нейгауза Вероніки Кареліної, визнаної найуспішнішим молодим талантом 2011 – 2012 років.

Багато чого цікавого й неординарного відбувалося в Ковалівському парку та поряд із ним. На вулиці Орджонікідзе тривала презентація національних кухонь "Свято єдиної родини", з іншого боку парку, на Дворцовій, свою продукцію демонстрували місцеві товаровиробники – флагмани місцевої промисловості. У самому ж парку "виросли" музичне, спортивне, козацьке, дитяче містечка, а також рейнджерів, майстрів і "поселення" "Виставка майстрів вишивки" й "Виставка квітів". Усього розмаїття представлених у парку розваг й не опишеш. Зупинимося хоча б на кількох. Наприклад, у "Спортивному містечку" міські відділ фізкультури і спорту й центр фізичного здоров’я населення "Спорт для всіх" провели змагання з шашок, стрит-воркауту, дартсу, настільних хокею й тенісу, футбольні вправи, а під егідою обласної шахової федерації відбувся бліцтурнір. Переможці та призери отримали дипломи міського відділу фізкультури і спорту, а також грошові винагороди від президента обласної шахової федерації Ігоря Волкова.

А в "Музичному містечку", яке "оселилося" на території літнього театру, із ранку й до вечора співали, грали, танцювали й демонстрували сценічні постановки мистецькі колективи.

Не пасли задніх і вихованці та педагоги дитячо-юнацьких центрів міського відділу сім’ї й молоді. Як-от, приміром, гуртківці та організатори клубів "Гермес", "Чайка" (педагога-організатора обох Тетяну Федоткіну визнано найкращим у її професії спеціалістом 2011 – 2012 років, тож її портрет розміщено на оновленій міській Дошці пошани). До слова, напередодні у клубі "Чайка" відбулися святкові заходи до Дня мста. Зазвичай вихованці й педагоги обох клубів відзначають його на свіжому повітрі, та цього разу завадив дощ. Але, незважаючи на це, святкова програма дуже сподобалася як дітям, так і дорослим. Перед ними виступили учасники хореографічних колективів східного танцю "Медея" та сучасного – "Фантазія", відбулися ігри і конкурси. Юні учасники свята отримали подарунки, які для них підготували секретар Кіровоградської міської ради Ігор Волков та голова Кіровської районної в місті Кіровограді ради Олександр Рацул.

Захоплюючим був і вечірній блок святкувань – це, передусім, масштабний концерт, у якому взяли участь не лише місцеві гурти, а й українська група "The Вйо" на чолі з фронтменом гурту Мирославом Кувалдіним та лідер групи "НЕДІЛЯ" Едуард Приступа (Діля), які представили свої пісні про Кіровоград та кліпи, що знімались на вулицях міста за участі кіровоградців. Також хореограф Олександр Лещенко виступив у новому для себе амплуа виконавця. А родзинкою свята став відомий гурт зі Швеції – "Ace of Base". Уперше у Кіровограді у святковому концерті брала участь популярна зарубіжна поп-група, пісні якої добре відомі багатьом. На завершення учасники святкового концерту разом з фронтменом гурту "The Вйо" Мирославом Кувалдіним виконали пісню "Кіровоград", а вечірнє небо над центром міста прикрасив святковий феєрверк.

Наостанок зазначимо, що, спілкуючись з кіровоградцями під час тих чи інших заходів, ми почули від них багато схвальних відгуків про організацію свята.

– Було дійсно цікаво, багато заходів, виставок, презентацій, – каже кіровоградка Аліна Бойко. – Ми з друзями навіть не знали, куди бігти, аби нічого не пропустити – хотілося встигнути і пиріг скуштувати, і виставку квітів подивитися, і в "Козацькому містечку" побувати. А ще приємно вразило, що представники влади святкували разом з кіровоградцями пліч-о-пліч – розливали юшку в парку, брали участь у конкурсах, співали зі сцени…

– Головне – заходи були оригінальні, не такі, як раніше – вручили нагороди, потанцювали, поспівали пісень й на тому все, – додає пенсіонер Олексій Кривець. – А ще потішило, що вулиця Дворцова та парк Ковалівський стали справжньою оазою мистецьких заходів, повернувши собі славу улюблених місць відпочинку кіровоградців. Усе було цікаво, видовищно. Я, наприклад, із задоволенням спостерігав, як ковалі у парку працювали, сподобалися й виставки картин, фотографій, присвячених Єлисаветграду.

– Я на Дворцовій півдня провела – біля кожного стенду навчального, медичного закладу, бібліотек зупинялася, дізналася багато цікавого, – ділиться студентка Ярослава Славіна.

Те, що День міста у Кіровограді був проведений на високому рівні, відзначив на апаратній нараді у понеділок й міський голова Олександр Саінсус. Він від імені Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету висловлив слова щирої подяки всім трудовим колективам підприємств, установ та організацій міста Кіровограда за творчий підхід та активну участь у підготовці та проведенні заходів з нагоди відзначення 258-ї річниці від дня заснування міста та висловив переконання, що з кожним роком коло учасників святкування Дня міста розширюватиметься, а на кіровоградців очікуватимуть нові цікаві програми та приємні сюрпризи.

Оксана ВЕРСТЮК, Юрій ЛІСНИЧЕНКО,
Фото Олега ШРАМКА, Ігоря ДЕМЧУКА

Читайте також