Третій — не зайвий

Представники так званого третього сектора (неурядових організацій) з усієї України збиралися минулої суботи в Кіровограді – тут проходив І Відкритий форум громадських рад “Плануємо майбутнє”. Крім керівників громадських рад при облдержадміністраціях майже з усіх регіонів України (нашу область представляв Сергій Подорожній), у зібранні взяли участь голови Кіровоградської облдержадміністрації та облради Сергій Ларін і Микола Ковальчук, кіровоградський міський голова Олександр Саінсус й очільники інших міст та районів області, експерти з питань розвитку громадянського суспільства, в тому числі радник Президента Марина Ставнійчук та директор Національного інституту стратегічних досліджень Андрій Єрмолаєв.

“Планування майбутнього” в даному випадку означало обговорення перспектив спільних дій влади і громадськості, визначення механізмів участі громадських рад у розробці стратегій розвитку регіонів. Чому місцем проведення форуму було обрано наше місто, стало зрозуміло з виступів ряду поважних учасників зібрання. Так, за словами Марини Ставнійчук, громадські організації Кіровоградщини на тлі України є піонерами у налагодженні конструктивного діалогу з владою. Високу оцінку співпраці Кіровоградської облдержадміністрації з громадою дав, спираючись на дані соцопитувань, Єген Копатько, керівник київської неурядової компанії “Research & Branding”, яка займається маркетинговими та соціологічними дослідженнями.

Сам Сергій Ларін, розповідаючи про співробітництво обласної влади з громадськими організаціями, згадав і про програму “Центральний регіон-2015”, при розробленні якої враховано пропозиції близько двадцяти тисяч жителів області, і про особисту “гарячу” телефонну лінію, з допомогою якої він контролює виконання положень вищезгаданого документа та отримує інформацію про найактуальніші місцеві проблеми. “Зупинятися на досягнутому не збираємося”, – сказав Сергій Ларін про наміри обласної влади й надалі залучати громадський сектор до державного управління.

Свідченням серйозності цих намірів стало підписання на форумі угоди про співпрацю між Кіровоградською облдержадміністрацією, облрадою, громадською радою при облдержадміністрації та Національним інститутом стратегічних досліджень. Сторони угоди зобов’язалися спільно розробити стратегічну програму розвитку Кіровоградської області на період до 2020 року. Сподіватися на високу якість цієї роботи дає підстави вже сама участь у ній фахівців провідної вітчизняної науково-дослідної установи з вивчення проблемних питань соціально-економічного розвитку України та його регіональних аспектів. “Все у нас вийде”, – висловив впевненість Андрій Єрмолаєв перед тим, як скріпити історичний для Кіровоградщини документ своїм підписом.

Користуючись можливістю поспілкуватися зі знаними столичними експертами, місцеві журналісти звернулися до них з проханнями прокоментувати певні події у великій політиці. У Марини Ставнійчук, приміром, запитали про зміни до Основного Закону, які, відповідно до виданого недавно Віктором Януковичем указу, має розробити створена ним же Конституційна асамблея. Радник Президента сказала, що у державному будівництві є пріоритети, які без внесення змін до Конституції реалізувати неможливо. Як приклад Марина Ставнійчук назвала реформу судочинства: її здійснити не дозволяє чинна Конституція. Стосовно строків проведення конституційної реформи радник глави держави повідомила, що Парламентська асамблея Ради Європи – за невідкладну, до парламентських виборів, модернізацію Основного Закону. Про причину неуспіху конституційної реформи 2004 року Марина Ставнійчук сказала так: “Було здійснено реформування центральної влади, але не було реформи місцевої регіональної, хоча це і передбачалося”.

Читайте також