Мова піде про цю програму від 27 червня 2019 року. Перш за все, привертає увагу той факт, що десь за пару тижнів до цього, після проведення відкритих обговорень проекту постанови НКРЕКП про встановлення тарифів водозабезпечення на 2019 рік (28,68 грн/м3) та необхідності встановлення нових тарифів на 2020 рік (37,49 грн/м3), практично цій же ж темі було присвячено програму «Тема дня» за участю керівника ОКВП «Дніпро-Кіровоград». І от, знову про це, тільки вже – «Звіти наживо». Виникають питання: чому, для кого, навіщо?
Моя суб’єктивна думка з цього приводу наступна. «Переможно», тобто з потрібним, абсолютно позитивним для ОКВП результатом, завершено проведення, так би мовити, незалежного аудиту розрахунків тарифів-2019. Результати Звіту вже наступного дня по його завершенню було розміщено на сайті ОКВП. Але хто з вас, читачу, і як часто туди заходить?.. Саме тому, очевидно, на цьому «коні» паном Іликом, разом з деякими іншими особами, була спланована і готувалась згадана програма. Однак в останній момент організатори змушені були внести корективи до сценарію, а саме, замовчати завершений 13 червня аудит, за який, до речі, було сплачено 50 (?) тис. грн. З якої причини? Сам Звіт приватної аудиторської фірми «АС-АУДИТ» викликає багато питань щодо його якості, об’єктивності та незалежності. З цього приводу Роману Ігоровичу було направлено два попередніх неприємних запити: надати самостійно визначену методику потреби обсягів товарів, послуг і т. ін. під час розрахунків тарифів, що не відповідає нормам Порядку формування тарифів, а також Річний баланс-2019, затверджений НКРЕКП. Після таких запитів, будь хто зрозуміє – існують деякі особи, які серйозно зацікавились питанням «незалежності» т. з. аудиту.
Ось чому протягом майже годинної передачі слово «аудит» не прозвучало взагалі. Не прозвучало також ні півслова про результати перевірки комунального підприємства НКРЕКП у квітні п. р., з накладанням на підприємство (за наш рахунок) 85 – тисячного штрафу. Для участі у програмі було залучено, в якості чи то «незалежних експертинь», чи то громадських активісток, три особи. Безумовно, вони мали право задавати будь – які питання. Але мені не зовсім зрозуміло, чому у цих «опоненток» не виникло гострих, ключових питань, які хвилюють більшість споживачів. Наприклад, про ті ж результати недавнього аудиту розрахунків тарифів. Не виникло у них також питання і про причини зниження тарифу-2019 (загальна сума 24,5 млн. грн.) саме за невиконання Інвестиційних програм в останні п’ять років, а не тільки у 2016-2018 роках, як пояснював пан Роман Ілик, коли тарифи затверджувалися НКРЕКП із затримкою. Тому сама собою напрошується думка про синхронізацію дій сторін рукою відомого вмілого сценариста.
Окремо треба було б зупинитись на доборі складу «опоненток». Але, не буду. Глядачі самі чули «гострі» запитання трійки активісток до пана Ілика. Їх об’єднує , можливо, хіба що потяг до всілякого роду грантів, а також «дитячість» запитань, що свідчить про те, що принаймні двоє з них взагалі, як кажуть, «не в темі». Тому не дивно, що ніхто з них, мабуть, на знак солідарності з паном Іликом, навіть не згадав ні про квітневу перевірку підприємства, ні про штраф та про причини зниження тарифів, як і про Звіт аудиту. Буцімто нічого цього й не було. Дива, та й годі!
Ще кілька окремих моментів цього водотарифного шоу. Зверніть увагу, пан Ілик заявляє, що вже у другому півріччі 2019 року працівники ОКВП будуть одержувати ту зарплатню, яку було закладено в тарифи-2019. Якось не узгоджується це ні з арифметикою, ні з логікою. Справа в тім, що надходження коштів (в т. ч. для заробітної плати працівникам) за плановим тарифом 34,32 грн/м3 було розраховано на всі 12 місяців 2019 року. Однак, замість нього, новий тариф 28,68 грн/м3 (знижено на 5,64 грн) було введено … майже через 6 місяців. До того, в першому півріччі, діяв тариф – 25,91 грн/м3. Як бачимо, втрати доходної частини підприємства у 2019 році досить відчутні. Виникає питання, за рахунок яких коштів керівник ОКВП буде виплачувати заплановані у вересні минулого року підвищені зарплати? В той же час пан Ілик заявляє, що у зв’язку затримкою затвердження тарифу, коштів для повернення тіла кредиту в грудні 2019 року «буде не вистачати». Тобто, враховуючи недавню практику, слід знову очікувати «вливання» за рахунок місцевих бюджетів?
Зазначене вище та деякі запитання «опонентів» Роману Ілику дають підстави припустити їх попередню узгодженість. Для прикладу.
Любов Лук’янцева. Запитує щодо стічних вод в районі пляжів Кропивницького. Як таке могло прийти в голову дорослій людині? Чи можна навіть у принципі припустити, що міськводоканал скидає нечистоти в районі пляжів міста?! А ще її «архігостре» питання:
– Чи п’єте Ви воду з під крана?
Інга Дудник. Напевне, пані Дудник здається, що вона задала гендиректору ОКВП «убивче» питання:
– Чи створено при ОКВП Наглядову раду?
Причому, їй достеменно відомо не лише про відсутність такого органу управління, а скоріш за все, і про її причини. Чудово знає вона також, що створення цього органу зовсім не входить до компетенції керівника підприємства. Якщо це запитання було заради розігріву інтересу глядачів, то ставити його треба було зовсім в іншій площині. Бо у глядачів могло скластися враження, наче її питання було заради того, щоб «засвітитись» як потенційному кандидату до членства в цій раді.
Тетяна Котенко. Досвідчений економіст, яка дуже детально свого часу переймалася вивченням розрахунків тарифів ОКВП на 2019 рік. Мало хто, окрім неї, знає, яким чином їх завищено. Зараз все це пані Котенко мабуть «забула» і навіть оголосила загальну суму кредиту понад 44 млн. у євро замість доларів. А її запитання, чи входить зараз повірка лічильників води до складу тарифу, може означати запитання заради запитання, бо вже занадто наївне. Ним пані Котенко принизила свій авторитет не тільки як економіста з науковим ступенем, а і як звичайного споживача. Адже у серпні минулого року я ознайомлював її зі своєю публікацією саме з цього приводу. У разі, якщо це було питання розраховано «на публіку», то воно, на мій погляд, повинно було звучати приблизно так:
– Майже півтора року (2016-2017) споживачі багатоповерхівок сплачували за планову повірку лічильників у складі тарифу. Чому, пане Ілик, до цього часу Ви не компенсували споживачам витрати, понесені ними протягом цього періоду за повірку лічильників? Була під час передачі ще одна забавна цікавинка. Роман Ілик назвав пані Котенко «колегою». І це, скоріш за все, зовсім не випадково…
А опинись я на місці котроїсь із цих поважних панночок, задав би Роману Ігоровичу дуже конкретне питання.
– Чому при очевидній тенденції щорічного зниження фактичного використання води, якою забезпечує споживачів ОКВП, за останні п’ять років, планові показники наступного року обов’язково помітно перевищують фактичні показники попереднього? Як приклад, плановий обсяг централізованого водопостачання нинішнього року перевищує фактичний показник 2018 року майже на 600 тис. м3. Що разом з також завищеним плановим показником по водовідведенню, в грошовому вигляді дає близько 20 мільйонів гривень додаткового навантаження на тарифи. Втім, це вже тема іншої публікації.
Хто це дійство чув і бачив, той зробив свої висновки. Безумовно, у декого існує протилежна від моєї точка зору. Для тих, хто не бачив, відео можна знайти: http://newsvideo.su/video/10961326