Незважаючи на карантин, або Музей Осмьоркіна – віртуалізація простору

Як швидко плине час... Думаю для багатьох шанувальників образотворчого мистецтва залишається пам’ятним яскравий сонячний день літа 1994 року, коли для відвідувачів вперше урочисто й гостинно відчинилися двері художньо-меморіального музею видатного художника і педагога Олександра Осмьоркіна в будинку, де пройшли його дитинство і юність, в особняку рідного дядька митця – відомого єлисаветградського архітектора Якова Паученка. Архітектурна перлина вишуканої пластики і нині милує око, вирізняючись з-поміж приватної ординарної забудови.

Я не буду розповідати, що передували цій події дев’ять років ремонтно-реставраційних робіт, які почалися ще в радянсько-партійну епоху. Музей створено в 1985 році, а завершувалася реставрація вже у буремні 90-і, коли ламалися стереотипи та змінювалися соціальні й культурні пріоритети. Але зазначу, що вона не могла відбутися без активної дієвої участі міської влади в особі тодішнього міського голови Василя Мухіна та вдови художника Надії Осмьоркіної, яка присвятила все життя поверненню доброго імені своєму чоловікові, звинуваченому в СРСР у формалізмі і забутому на довгі роки. Вона постійно підтримувала музей аж до останніх своїх днів. Як архітектор вона власноруч розробила проєкт реконструкції будинку музею, передала архів художника та його особисті речі, у тому числі предмети творчої праці – мольберт, палітру, етюдник, пензлі, натюрмортний фонд, живописні та графічні твори майстра 1910 – 1950 років, шедеври, з якими ви можете зустрітися не лише наживо, завітавши до меморіального залу музею, а й у віртуальному просторі, відкривши офіційний веб-сайт музею за адресою: http://osmerkinmuseum.kr.ua

Натиснувши комп’ютерною мишкою у вікні головної сторінки назву музею українською, англійською чи російською мовами, ви будете вражені грандіозним обсягом можливих знайомств зі світом мистецтва минулого і сучасного. Подорожуючи у відповідних розділах, розкриєте для себе унікальні особливості діяльності та історії музею, життя і творчості професора живопису Олександра Осмьоркіна і художника архітектури Якова Паученка. Зупинившись у пункті «Школа О. Осмьоркіна», ознайомитеся з колекцією живописних та графічних робіт учнів майстра, яскравих творців мистецтва ХХ ст. Поринути у сучасність вам допоможуть «Вибрані виставки» та «Вибрані події», де можна безконечно довго переглядати твори видатних українських майстрів образотворчого мистецтва не лише рідного Кропивницького, а й Одеси, Харкова, Черкас, Донецька, Криму, Львова та Києва. А ще побачити, на що здатні молоді митці та юні художники – учасники проєктів «Нова генерація» та «Художні студії», побувати на презентаціях вернісажів, зануритися у життя «Музичного салону», а в «Мистецтвознавчих студіях» – зрозуміти особливості розвитку мистецтва.

Особливе місце у віртуальній подорожі музеєм займає ознайомлення з обласними преміями у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна та в галузі архітектури, геральдики і вексилології імені Якова Паученка і заснованому музеєм спільно з обласною організацією Національної спілки художників України художнім конкурсом «Молодіжна палітра» імені Леоніда Бондаря, який проходить за патронату управління культури і туризму міської ради Кропивницького. В цих розділах представлені не лише події, твори та особистості лауреатів, а й умови участі. Читайте, ознайомлюйтеся, беріть до уваги, пробуйте, адже, як каже народна мудрість, не боги горщики ліплять...

Наближається Всесвітній день музеїв (18 травня), тема якого у цьому році: «Музеї – за рівність: різноманіття та інклюзія». Нині він проходитиме у незвичних умовах карантину і планетарної трагедії – пандемії коронавірусу, тому всі музеї зустрічатимуть його у віртуальному просторі. Музей Олександра Осмьоркіна також підготував програму «Віртуальні музейні гостини» до 35-річчя свого створення, цікаві мистецькі заходи якої можна переглянути на музейному порталі або на його сторінці у фейсбуці, що відкриті для вас цілодобово.

Андрій НАДЄЖДІН, провідний науковий співробітник художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна

Читайте також