З нагоди відзначення ювілею художника-медальєра В’ячеслава Попова у Кропивницькому в художньо-меморіальному музеї О. Осмьоркіна відкрито виставку, в експозиції якої представлено музейну колекцію бронзових пам’ятних медалей із серії «Видатні особистості Кіровоградщини», передану автором 2012 року, серед яких – «Олександр Осмьоркін», «Василь Сухомлинський», «Лев Мацієвич» та багато інших, а також цікаві друковані матеріали про майстра медальєрного мистецтва: каталоги виставок, газетні публікації, листівки із зображенням медалей.
«Дивна річ: митці, а це здебільшого честолюбні й амбітні люди, не ображаються, коли їхні найвидатніші твори починають називати народними. Поети, композитори, художники вважають це чи не найвищою оцінкою своєї творчості. Проте є категорія митців, які просто приречені на анонімність. Передусім це медальєри і художники монет. На мініатюрній площині їм вдається створювати образи цілих історичних епох, передавати ментальність народів, символіку держав. Тобто на маленькій площині вони можуть зобразити все. Усе, окрім свого імені, яке зазвичай залишається відомим лише вузькому колу фахівців. Така доля медальєрів. Речі, які вони створюють, самоцінні й самодостатні. Вийшовши з майстерні художника, вони починають жити власним життям. Принаймні про художника медалі згадувати не заведено», – саме так починається нарис Андрія Папуші «Неповторність таланту», опублікований у журналі «Вісник Національного Банку України» за 2001 рік, про талановитого художника-медальєра зі Світловодська В’ячеслава Попова, який 24 серпня відзначив своє 80-річчя.
В’ячеслав Попов – скульптор-медальєр, член Національної спілки художників України, член Міжнародної федерації медальєрів (FIDEM, Париж, Франція). Народився 1937 року в Херсоні, 1957-го закінчив Дніпропетровське державне художнє училище за фахом «скульптор». Учасник численних обласних, усеукраїнських, всесоюзних, міжнародних та зарубіжних виставок медальєрного мистецтва. У 1973 році посів третє місце у Всесоюзному конкурсі пам’ятної медалі Спілки художників СРСР. Учасник XXVI конгресу (Гаага, Нідерланди, 1998) та XXVIІ конгресу (Веймар, Німеччина, 2000) Міжнародної федерації медальєрів. У 2009-му персональну виставку творів В’ячеслава Попова «Образ і кредо» було представлено в Національному культурному центрі України в Москві (Росія) в межах заходів, присвячених 70-річчю створення Кіровоградської області, та в нашому обласному художньому музеї.
Слід зазначити, що В’ячеслав Попов свого часу успішно співпрацював з Ленінградським монетним двором, де випустили такі його медалі: «В. О. Сухомлинський» (1987), «А. С. Макаренко» (1988), «Тарас Шевченко» (1989), «М. Хергіані» (1989), «150 років «Кобзаря» (1990), «Могила Т. Г. Шевченка» (1991), «Оперний театр – 125» (1992), «Козацька застава» (1992), «Чорнобиль – хмари» (1992), «Чорнобиль – церква» (1997).
Приємно усвідомлювати, що твори В’ячеслава Попова є в зібраннях багатьох музеїв України та інших держав – Київському державному музеї ім. Т. Г. Шевченка, Шевченківському національному заповіднику в Каневі, Музеї «Кобзаря» Т. Г. Шевченка в Черкасах, Національному історико-культурному заповіднику «Чигирин», Національному музеї ім. А. Шептицького у Львові, наших обласному художньому музеї та художньо-меморіальному музеї О. Осмьоркіна, а також Севастопольському обласному художньому музеї ім. М. Крошицького, Державному історичному музеї в Москві та Державному Ермітажі в Санкт-Петербурзі і навіть у Нумізматичному музеї Монетного Двору, що в Парижі.
У 2013 році В’ячеслав Васильович став лауреатом обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «Національна традиція».
Запрошуємо всіх, хто цікавиться медальєрним мистецтвом, яке має тисячолітню історію, завітати до художньо-меморіального музею О. Осмьоркіна і познайомитися з виставкою творів талановитого митця В’ячеслава Попова.
Віта ЧЕРНОВА,
директор художньо-меморіального
музею О. Осмьоркіна