СВЯТО РІДНОГО МІСТА

На врочисте відкриття пам’ятника і площі до Кіровограда завітали гості зі столиці та інших міст – заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, творець пам’ятника – львівський скульптор Володимир Цісарик, директор Українського інституту національної пам’яті Валерій Солдатенко, взяли у ньому участь і народні депутати України Юрій Литвин, Володимир Яворівський, Валерій Кальченко та інші. На відкритті були присутні й ініціатори створення площі та пам’ятника – міський голова Володимир Пузаков і заслужений архітектор України Віталій Кривенко, меценати-підприємці Андрій Райкович, Євген Бахмач, а також секретар міської ради Володимир Слівнов, голова облдержадміністрації Сергій Ларін, голова обласної ради Микола Сухомлин, ректор педуніверситету Григорій Клочек та інші.

– Стало вже доброю традицією у ці вересневі дні освідчуватися в любові Кіровограду, – сказав під час урочистостей з нагоди відкриття пам’ятника Володимир Пузаков. – Для кожного з нас місце, де він народився, провів дитинство і юність, де працює і виховує своїх дітей, – найдорожче на землі… Сьогодні Кіровоград інтенсивно розвивається та оновлюється. Разом з усією областю місто робить значний внесок у соціально-економічну розбудову української держави, щедро поповнює скарбницю національної культури, освіти і духовності. За минулий рік усі ми багато зробили для того, щоб місто стало кращим, затишнішим, сучаснішим…

Дбаючи про майбутнє, кіровоградці пишаються своїм минулим. Чимало відомих і талановитих постатей подарувала світові кіровоградська земля: учених, художників, співаків, музикантів, акторів та режисерів. Кожен з них залишив по собі незабутній слід у пам’яті наступних поколінь. Серед них – і наш всесвітньо відомий земляк Володимир Винниченко. Його обдарована натура виявила себе майже одночасно у двох віддалених одна від одної сферах – революційно-політичній, громадській діяльності та літературній творчості. Перший керівник українського уряду, співавтор усіх чотирьох універсалів Центральної Ради, автор сотні оповідань, півтора десятка романів, автор п’єс, які ставлять у найкращих театрах Європи. Нещодавно кіровоградці відкрили для себе й інший бік митця – Винниченка-художника.

У Кіровограді Володимира Винниченка знають і шанують. Його ім’я з гордістю носить наш педуніверситет, встановлено меморіальну дошку на приміщенні гімназії, де Винниченко здобував освіту, до 110-ї річниці від дня народження письменника й державного діяча його ім’я присвоєно проспекту, унікальним і єдиним в Україні є зібрання особистих речей письменника в нашому краєзнавчому музеї. Творчі спілки та наукова громадськість міста ще 1990 року ініціювали встановлення в Кіровограді пам’ятника Винниченку. Наступного року було засновано спеціальний фонд, найпершим завданням якого було збирання коштів на пам’ятник. Але проект не було реалізовано. І тільки сьогодні, фактично через 20 років після висунення ініціативи, ми є свідками важливої події – відкриття цілісного архітектурного комплексу, який стане окрасою Кіровограда. Ми пишаємося тим, що саме в рідному місті Винниченка встановлено йому перший в Україні пам’ятник.

Скульптурну композицію створено руками скульптора-львів’янина Володимира Цісарика та архітектора-кіровоградця Віталія Кривенка, спеціалістів львівського ТОВ “Пікарт”. Втілити цей проект у життя було б неможливо без фінансової підтримки народним депутатом України Ігорем Шаровим, підприємцями Євгеном Бахмачем та Андрієм Райковичем. Значну роботу здійснили департамент містобудування та капітального будівництва Кіровоградської міської ради. Дозвольте подякувати Анатолієві Донченку, Вікторові Ксенічу, а також усім будівельникам за встановлення пам’ятника у надзвичайно короткий термін.

Науковцям університету, студентам, працівникам бажаю й надалі примножувати честь і славу своєї альма-матер. Сподіваюся, що реставрована площа додасть урочистості заходам, які будуть тут проходити, стане улюбленим місцем відпочинку. Вдячний усім за любов до рідного міста. Переконаний, що разом нам під силу не просто зробити його ще кращим, а й зберегти його красу для нащадків…

– Узагалі-то, спонсорами усіх цих робіт, у результаті яких в Кіровограді з’явився такий прекрасний куточок, мали бути усі наші українські прем’єр-міністри. У всякому разі, пам’ятник своєму попереднику, яскравій індивідуальності вони могли б поставити, – зазначив під час урочистостей народний депутат Юрій Литвин. – Але вшанували першого прем’єра України меценати-земляки. Від імені одного з них, Ігоря Шарова, мого колеги по фракції "Блок Литвина" у Верховній Раді України, я передаю усім вам вітання і побажання "стояти всіма силами за Україну", як заповідав нащадкам Володимир Винниченко.

А народний депутат Володимир Яворівський додав, що всі ми завинили перед Винниченком, оскільки той довгі десятиліття був незаслужено забутий, але кіровоградці спокутували цю провину, повернувши його на Батьківщину у бронзі.

Слід відзначити, що на викладеній плиткою темного і світлого кольорів площі, окрім її окраси – пам’ятника Володимирові Винниченку, закладено кілька газонів із квітами, кущами й молодими деревами, встановлено граційні, стилізовані під старовину, ліхтарі на стовпах (усього на площі тепер є аж 28 світильників!), лавочки. За пам’ятником же збережено ті дорослі дерева, які росли там і раніше (а також капітально відремонтовано підземний перехід між старим та новим корпусами педуніверситету). Цю красу оцінили всі учасники врочистого відкриття, багато з яких після покладання квітів посадовцями до підніжжя пам’ятника не квапилися розходитися, а прагнули оглянути кожен куточок щойно відкритого майдану.

* * *

Ще один важливий святковий захід відбувся позаминулого четверга: на виїзді з обласного центру в напрямку Бобринця, де настоятель Спасо-Преображенського собору УПЦ Московського патріархату Петро Сидора освятив встановлений там на кам’яному постаменті дерев’яний хрест. Як зазначив присутній на цій події Володимир Пузаков, встановлення хрестів на в’їздах до населених пунктів є відродженням стародавнього православного звичаю, за яким благодатна сила Хреста Господнього має оберігати водіїв, пасажирів і всіх людей від усякого лиха. Ця традиція бере свій початок з глибокої давнини. Вважалось, що з освяченням хреста освячується й очищається від усього нечистого і вся місцевість. Тому поклінний хрест сприймається як духовний щит від ворогів видимих і невидимих. Таким чином із встановленням цього хреста кожен, хто в’їжджатиме в наше місто і хто виїжджатиме з нього, здобуде благодать Господню. Такі хрести заплановано поставити на всіх в’їздах до міста. Три святині вже є – на київському, криворізькому й бобринецькому напрямках. Це стало можливим завдяки ініціативі священнослужителів УПЦ, громадської організації "Православна просвіта", міського голови, депутатів міської ради.
* * *

Уже стало традицією, що у загальному віночку урочистостей до Дня міста почесне місце займає міський інтернаціональний студентський фестиваль Миру. Ось і цього разу напередодні загальних святкувань 16 вересня колони студентів вищих навчальних закладів Кіровограда пройшли урочистою ходою від площі імені Кірова – до меморіального комплексу "Фортечні вали", де поклали квіти до могил воїнів-визволителів.

У рамках фестивалю Миру також відбувалися різноманітні конкурси та змагання, представники різних країн демонстрували свою вправність у виконанні народних пісень і танців, вмінні готувати страви національної кухні.
* * *

Хоча святкування Дня міста в різних його районах почалося ще десятого вересня, та основні заходи все ж відбулися минулих суботи й неділі. Уранці 17 вересня на вулиці Карла Маркса було відкрито виставку продукції місцевих товаровиробників, на якій побували не лише кіровоградці, а й гості міста. Наприклад, делегація із містечка Бачка Паланка (Республіка Сербія) на чолі з керівником тамтешнього органу місцевого самоврядування Дроганом Бозалом. Із тим, що випускають кіровоградські товаровиробники, сербів ознайомив Володимир Пузаков, який продовжив розмову із зарубіжними гостями уже у своєму кабінеті. Йшлося про перспективи співпраці Кіровограда та Бачки Паланки в різних галузях.

Об одинадцятій годині на площі перед міськрадою розпочалися урочистості з нагоди Дня міста.

– За два з половиною століття невелика фортеця виросла у сучасне місто з багатою історією, з потужним виробничим, науковим та культурним потенціалом, – зазначив, вітаючи кіровоградців зі святом, міський голова Володимир Пузаков. – Сьогодні можна з упевненістю сказати, що нинішнє покоління кіровоградців гідно продовжує і примножує найкращі традиції своїх попередників. Завдяки самовідданій праці, творчому ентузіазмові Кіровоград з року в рік оновлюється і розбудовується, перетворюється на одне з найпривабливіших міст України. 256-у річницю наш обласний центр зустрічає повним сил й енергії, з новими успіхами і досягненнями, зберігаючи традиції, реалізовуючи плани економічного розвитку, перспективні програми й проекти.

Висловлюю щиру вдячність усім нашим землякам, які, долаючи труднощі сьогодення, дбають про Кіровоград та його мешканців. Міська влада й надалі готова підтримувати ініціативи кіровоградців, спрямовані на розвиток і процвітання рідного міста. Адже основна мета нашої діяльності – зробити життя містян кращим, заможнішим.

Привітали кіровоградців з Днем міста й голова облдержадміністрації Сергій Ларін та заступник голови обласної ради Яків Бондар, які вручили кільком кіровоградцям державні нагороди та грамоти обласної ради.

Цьогоріч до Дня міста звання почесного громадянина Кіровограда отримав депутат міської ради четвертого і п’ятого скликань ректор Державної льотної академії України Сергій Неділько. Міський голова Володимир Пузаков та секретар міської ради Володимир Слівнов вручили йому всі належні в цьому випадку атрибути. Вони ж вручили першому секретареві Ленінського райкому Компартії України у 1974 – 1985 роках Сергієві Ліновиченку та головному редакторові тижневика "Ведомости-плюс" Олені Саврановій золоті відзнаки виконавчого комітету міської ради "За заслуги" І ступеня. Ще близько тридцяти кіровоградців отримали срібні відзнаки "За заслуги" ІІ ступеня, почесні грамоти і грамоти міської ради та виконавчого комітету.

Опісля нагороджень на площі перед міськрадою виступили самодіяльні народні колективи з Новомиргорода та Світловодська, артисти Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького, а також танцювальний колектив "Пролісок". Усі вони представили фрагменти традиційного українського весілля. А там, де весілля, мають бути й наречений із нареченою. Таких було аж десять пар! Усім їм видав свідоцтва про шлюб міський голова Володимир Пузаков і посипав їх житом-пшеницею на щастя, на долю. Отримали вони від очільника міста й подарунки, які мають покласти початок їхньому матеріальному благополуччю.
* * *

Напередодні та під час святкування Дня міста відбулося багато спортивних заходів. Серед них – всеукраїнський турнір з велоспорту, присвячений пам’яті заслуженого тренера України Сергія Симоненка, міжнародний турнір з греко-римської боротьби пам’яті нашого земляка чемпіона світу Данила Посунька, міжнародний турнір з дзюдо на призи першого олімпійського чемпіона з дзюдо в СРСР Сергія Новікова та низка інших турнірів. Пройшли вони і в загальноосвітніх школах. Наприклад, у СЗОШ №6 учні різних класів виборювали першість у піонерболі, вправах з обручем, дартсі, жонглюванні м’ячем ногою та волейбольних вправах. Не пасли задніх у святкові дні й вихованці дитячо-юнацьких клубів відділу сім’ї та молоді міської ради. Як-от, наприклад, вихованці ДЮКів "Гермес" і "Чайка". Педагог-організатор клубів Тетяна Федоткіна й постійний їх опікун голова територіального відділення Асоціації платників податків у Кіровоградській області Ігор Волков організували для дітей захопливу гру, в якій ті продемонстрували знання і вміння, кмітливість та фізичну силу. Її учасники отримали подарунки. Кандидат у майстри спорту (шахи) Ігор Волков не лише надав кошти на придбання призів для дітей, а й організував для батьків вихованців клубів "Гермес" і "Чайка" та всіх інших охочих сеанс одночасної шахової гри на десяти дошках, у якій взяли участь він сам та шаховий чемпіон області Віктор Ломакін.
* * *

У мереживі святкових заходів до Дня міста одним із визначальних стало відкриття реконструйованого скверу на вулиці Леніна та оновленої міської дошки Пошани в ньому. Тут зібралась численна громада, щоб вшанувати кращих кіровоградців, чиї портрети занесені цьогоріч на дошку за вагомі успіхи й досягнення у праці, навчанні, творчі, спортивні здобутки.

Цей оновлений благоустроєний зелений куточок міста зустрічав учасників та гостей урочистостей буянням квітів на ошатних клумбах. З ними добре гармоніювали викладені тротуарною плиткою доріжки. Нові зелені насадження, гарні ліхтарі, лавочки – над усім цим добре попрацювали і архітектори, які розробляли проект, і будівельники, які усе задумане втілили в життя. А головною прикрасою скверу стала сама дошка Пошани із портретами кращих виробничників, представників соціально-культурної сфери, правоохоронних органів, освітньої та медичної спільноти, учнів і студентів, майстрів мистецтв тощо. Вшанували найкращих з кращих міський голова Володимир Пузаков та секретар міської ради Володимир Слівнов. Під звуки муніципального духового оркестру після урочистого оприлюднення досягнень кожного із занесених на міську дошку Пошани очільники міста вручили їм відзнаки місцевої влади, подякували за наполегливу працю у розбудові рідного міста.

Ті, чиї портрети протягом року прикрашатимуть дошку, порадували присутніх. Так, член Національної спілки майстрів народного мистецтва керівник зразкового художнього колективу килимарства Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості Олександра Пренко розгорнула неподалік виставку власних творів та виробів своїх вихованців, виступили юний композитор учень п’ятого класу Кіровоградської музичної школи № 2 імені Юлія Мейтуса по класу віолончелі Віталій Ткаченко та дитячий вокальний колектив "Веселка", яким керує викладач музичної школи № 2 Вікторія Шелабокова.
* * *

А тим часом на центральній площі Кіровограда свято набирало обертів. Концертна програма кращих творчих колективів навчальних закладів міста "Наші таланти, тобі рідне місто!" відзначалась різноманітністю номерів. Тут були і хореографічні композиції, і вокал. Яскраві виступи подарували кіровоградцям танцювальний ансамбль "Форсаж", хореографічний колектив "Спалах", вокальна група "Ярослава", учасники естрадно-вокального гуртка "Гармонія", вокальної групи "Гльокляйн" та колективи музичних шкіл. Талановиті вихованці дитячо-юнацьких шкільних клубів запропонували гостям свята власні вироби ужитково-прикладного мистецтва, малюнки тощо. Їм на зміну вийшли учасники молодіжних колективів. Ось, де могла "відірватись" кіровоградська молодь, побачивши на сцені своїх місцевих кумирів – учасників міжнародного конкурсу-фестивалю "Майбутнє Європи", телешоу "Україна має талант". Згодом прозвучало вітання від агенції "Скляний дім".

Коли ж сутінки повністю огорнули площу імені Кірова, до глядачів вийшли головні гості цього свята. Кількатисячний натовп з нетерпінням чекав виступу молодіжного гурту "Танок на майдані Конго", а саме добре відомих в Україні реперів Фоззі та Фагота. А наостанок суботній "позитив" був підсилений святковим феєрверком, який уквітчав нічне небо тисячами спалахів різнокольорових вогнів.
* * *

Одним зі святкових заходів була і спортивно-розважальна програма "Козацькі забави" в парку Пушкіна, яка розпочалася після покладання представниками "Українського козацтва" та керівництва міста квітів до пам’ятника Богданові Хмельницькому. Свою майстерність демонстрували гирьовик Сергій Шевченко, зовсім маленькі та дорослі майстри бойових мистецтв зі спортивного клубу "Єлисаветград", секцій бойового гопака й боксу. Працівники міського відділу фізкультури і спорту гуманітарного департаменту та міського центру "Спорт для всіх" підготували необхідне обладнання для всіх охочих пограти в шахи, дартс, настільний теніс та шашки.

Також відвідувачі парку Пушкіна недільного дня мали нагоду поласувати смачною кашею з м’ясом, яку їм пропонували куховари де за гроші, а де й безкоштовно, випити всіляких напоїв, ознайомитися з виставкою радянської і німецької стрілецької зброї та військового одягу сорокових років минулого сторіччя.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також