Через гру – до знань

Пізнавально-розважальний квест «Подорож вулицями старого міста» провели працівники відділу з охорони культурної спадщини управління містобудування та архітектури міської ради Кропивницького разом з учнями 7-А класу колегіуму. Для заходу обрали пішохідну вулицю Дворцову.
Начальник управління Вадим Мездрін пояснив, чому саме ця вулиця:
– Вона має історичне значення, розташована в самому центрі. На ній – чимало об’єктів культурної спадщини. Ми хотіли ознайомити школярів з частинкою історії рідного міста, і найкраще це було зробити в ігровій формі.
Стартував квест з обласної бібліотеки для юнацтва імені Євгена Маланюка, де працівники книгозбірні провели коротку екскурсію залами цього закладу. Сама будівля бібліотеки є справжньою окрасою обласного центру. Вона нещодавно була реставрована, набула первозданного вигляду. Школярі із цікавістю оглядали кімнати, оздоблювальну ліпнину на стелі, камінах, а від завідуючої сектором соціокультурної діяльності бібліотеки Тетяни Букач почули історії та легенди про творців-архітекторів споруди, перших мешканців і навіть про привид, який начебто блукає тут коридорами темної пори доби.
Діти дізналися багато цікавого про це історичне приміщення, побудоване в Єлисаветграді наприкінці 18 століття.
Потім школярі розділились на дві команди, кожна з яких швидко реагувала на завдання та підказки ведучих квесту, відповідали на запитання, проявляли уважність, кмітливість, вміння орієнтуватись на місцевості за мапами та інформацією з історичних довідок.
Ось, наприклад, з історією будинку Давида Харлана чудово обізнана Єлизавета Волобуєва. Вона розповіла, що із самого початку він мав прозорі стіни, бо будувався як оранжерея. З часом його зовнішній вигляд було змінено, а зараз у ньому розташований ресторан. Хоча зовнішні елементи декору на фасаді збереглися з тих часів. Свої знання дівчинка почерпнула з літератури та Інтернету, бо цікавиться історією міста.
Марія Умріхіна продемонструвала знання з історії Єлисаветграда. Дівчинці було цікаво брати участь у таких пізнавальних змаганнях:
– Наша команда виявилась досить ерудованою та кмітливою. Я навіть не думала, що мої однокласники так багато знають і чудово орієнтуються серед історичної забудови Кропивницького. Довелось трохи напружитись, шукаючи матеріал про архітектурні перлини колишнього Єлисаветграда, а потім відшуковувати їх безпосередньо при огляді будівель, але результат вартий того.
– Наш відділ створено всього п’ять місяців тому, – розповіла начальник відділу з охорони культурної спадщини Надія Лісняк, – Коли ми почали працювати з дорослими, то зрозуміли, що вони досить слабко орієнтуються в архітектурно-історичного минулому нашого міста. Як виховати у дорослої людини зацікавленість? Мабуть, з дитинства. Якщо така ідея на перший погляд здавалась простою, то згодом, опрацьовуючи деталі, ми вирішили запропонувати всім бажаючим долучитись до нас – і громадським організаціям, і дослідникам. Залишилось чимало «білих плям». Тож просимо всіх краєзнавців до нас приєднуватись і допомагати у проведенні таких квестів. Зараз ми охопили квестом лише три квартали вулиці Дворцової, але будемо працювати над розширенням мапи подібних заходів. Наприклад, юнкерське кавалерійське училище потребує більш детального вивчення. Адже історичні будівлі можуть розповісти дітям багато цікавого, чого не прочитаєш у підручниках. Тож цікаві історії ще попереду.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також