Сучасне медобладнання: нові можливості лікування

Лапароскопія – сучасний метод хірургії, який набув поширення у всьому світі. Застосовується він і в Кіровоградській лікарні швидкої медичної допомоги. Це стало можливим завдяки придбанню за кошти міського бюджету сучасного обладнання для малоінвазивних оперативних втручань.

Заступник головного лікаря з хірургічної допомоги Валерій Заремба разом із досвідченим колегою хірургом Михайлом Федічкіним успішно оперують лапароскопічним методом.

– Зараз в усьому світі надається перевага саме малоінвазивним операціям, – каже Валерій Заремба. – Щоб не робити великі розрізи, через так звані порти у черевну порожнину вводиться інертний газ, вона роздувається, утворюється простір для маніпуляцій, потім вводяться інструментарій, а камера транслює зображення оперативного процесу на монітор. Такі операції на основі лапароскопічних технологій проводяться при онкології, на кишечнику, підшлунковій залозі тощо. У нас за рік виконується більше 300 оперативних втручань при жовчнокам’яній хворобі, близько 80 – при гінекологічних патологіях, при панкреатитах – майже 15. При застосуванні цього методу пацієнт швидше відновлюється – скорочується термін післяопераційного періоду, економляться знеболюючі препарати, людина піднімається з ліжка навіть у той день, коли відбулась операція, швидше починає працювати кишечник. На третю добу, як правило, ми відпускаємо таких пацієнтів додому. А при традиційних засобах проведення хірургічних втручань – на сьому добу. Також зменшується кількість випадків утворення післяопераційних гриж. Важливо й те, що через рік слідів від проколів майже не залишається.

Уперше лапороскопічне обладнання в лікарню було придбано кілька років тому, але щороку воно оновлюється – розширюються можливості для оперування. Скажімо, тепер малоінвазивним методом робляться операції і при гінекологічних хворобах.

За словами завідуючого гінекологічним відділенням Сергія Кизими, таким чином видаляються труби, кісти яєчників, робляться операції при безплідді, видаляються позаматкові вагітності тощо.

Малоінвазивний метод застосовується і для діагностування. Він називається гістероскопією, пацієнтку обстежують за допомогою спеціального медичного прилада – гістероскопа. Завдяки йому лікар може побачити порожнину матки зсередини і поставити точний діагноз. Наприклад, при видаленні поліпів шийки матки методом вишкрібання доводиться виконувати операцію мало не наосліп. А при гістероскопії цей поліп можна чітко побачити, видалити повністю, що запобігає його "відродженню" у майбутньому. Можна також видаляти фіброматозні вузли невеликих розмірів, які ростуть у порожнині матки.

Подібні операції у лікарні проводяться вже протягом трьох років, їх успішність підтверджується тим, що повторно пацієнтки до лікарні не звертаються. Протягом тільки 2014 року було проведено 36 лапароскопій і 28 гістероскопій. За дев’ять місяців цього року – 46 лапороскопічних втручань і 31 – гістероскопію.

Ксенія ГРУДНЕВА
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також