– Владиславе Анатолійовичу, хто найчастіше має серцево-судинні хвороби?
– Передусім, люди з надлишковою вагою тіла, зі шкідливими звичками, які ведуть малорухливий спосіб життя, у кого рідні мали серцево-судинні хвороби. Варто пам’ятати кілька правил, які допо- можуть кожному уникнути проблем із серцем.
У першу чергу – не паліть! Куріння є одним з найбільш значущих чинників ризику розвитку серцевих захворювань. При цьому бездимний тютюн і сигарети з низьким вмістом смол і нікотину також є факторами ризику, як і пасивне куріння. Якщо ви кидаєте палити, ризик серцево-судинних захворювань різко знижується протягом року.
– А як щодо фізичної активності? Чи не зашкодить вона серцю?
– Навпаки – будьте активними! Регулярно займайтеся будь-якою помірною фізичною діяльністю. Фізична активність допоможе вам контролювати свою вагу, стабілізувати артеріальний тиск. Фахівці рекомендують займатися принаймні від 30 до 60 хвилин помірними фізичними вправами на день. Ведення домашнього господарства, піднімання сходами і прогулянки перед сном теж принесуть вам користь, адже під час таких навантажень в організмі людини знижується рівень глюкози, спалюються жири, поліпшуються еластичність судин, робота серцевих м’язів – “мотор” організму постійно тренується, що дасть змогу краще перенести стресові ситуації, без негативних наслідків.
– Ваші поради щодо здорового харчування.
– Обмежуйте вживання продуктів з високим вмістом тваринних жирів (свинини, яловичини, молочних продуктів), холестерину та солі. Бобові і морська жирна риба також можуть знизити ризик серцевих захворювань. Дуже корисні для серця ялтинська цибуля та аґрус. Загалом, фруктів й овочів слід їсти не менше 500 грамів на добу. До речі, в країнах Середземномор’я смертність від серцево-судинних недуг значно нижча, ніж в інших європейських державах, бо там у традиційній кухні – досить високий відсоток продуктів саме рослинного походження. Дуже корисна й оливкова олія. Капуста, шпинат, морква, часник у помірних дозах, різноманітні прянощі (притаманні італійській та іспанській кухням) сприяють зменшенню холестерину в крові.
Низький рівень захворюваності серцевими недугами й серед людей, які проживають у північних широтах. Там менше вживають овочів та фруктів, але їдять багато морської риби. А до риб’ячого жиру входять омега-3 жирні кислоти, які можуть зменшити ризик серцевого нападу, захистити від аритмії і знизити артеріальний тиск. Омега-3 жирні кислоти присутні у великих кількостях у лляній, соєвій, рапсовій оліях та олії волоського горіха.
Якщо поглянути на карту Європи та звірити її з дослідженнями медиків, то, чим ближче до Сходу, тим більшим стає відсоток населення, яке має проблеми із серцем та судинами. І все тому, що у слов’янській їжі переважають харчі з високим вмістом жирів тваринного походження. Ми, українці, надзвичайно пишаємось своїм національним продуктом – салом, полюбляємо свинину, а молочні продукти вважаємо кращими, якщо вони мають вищий відсоток жирності. А тим часом, наприклад, у Фінляндії жирність молочних продуктів обмежили до одного відсотка. Позитивний результат не забарився – за десять років смертність знизилась внаслідок серцевих хвороб удвічі. У жодному разі я не хочу позбавити своїх земляків сметани, вершків, голубців та холодцю. Але у харчуванні повинні бути режим та обмеження. Будь-яке зловживання призводить до негативних наслідків.
Це ж стосується й алкоголю. Трохи горілки або келих червоного вина вам не зашкодять, але не треба зловживати. Особливо це стосується людей, які потрапили у групу ризику – ті, хто вже переніс інфаркт, у кого підвищений тиск, є інші захворювання.
Останнім часом серед молоді набули популярності різні енергетичні напої, які містять кофеїн. Часте вживання таких напоїв значно шкодить людині: підвищується артеріальний тиск, прискорюється серцебиття. Настане момент, і організм може не впоратись із такими навантаженнями.
Варто врахувати й такий фактор, як стрес. Представники професій, пов’язаних з певним стресом, надмірними фізичними навантаженнями, емоційними сплесками (військові, вчителі, льотчики, міліціонери, лікарі, особливо хірурги) також потрапляють у групу ризику. Вони значно частіше хворіють на гіпертонію та серцеві хвороби, ніж представники інших професій. Якщо ваша робота передбачає стресові ситуації, навчіться розслаблятися, відпочивати, не беріть нічого близько до серця.
Розмову вела Оксана ВЕРСТЮК