Справді поет і дійсно громадянин

Нещодавно Кіровоград відвідав український письменник, поет, перекладач, громадський активіст Сергій Жадан разом з президентом Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz Святославом Померанцевим.

Наш обласний центр увійшов до списку 33 міст країни, в яких обидвоє названих осіб запланували протягом березня – травня провести презентації нової книжки поезій Сергія Жадана "Життя Марії" в межах проекту "Війна та культура: діалог ворогів?". Її автор зустрівся зі студентами факультету філології та журналістики КДПУ ім. В. Винниченка, журналістами в інформаційно- аналітичному центрі "Перевесло" та читав власні поезії з нової та інших збірок на малій сцені театру корифеїв.

До нової книги увійшли 60 віршів, написаних протягом останніх року – півтора, і 20 перекладів поезій Чеслава Мілоша, котрі, як зазначив Сергій Жадан, "суголосні подіям в Україні, повні тривоги і відчуття кінця світу". Метою проведення туру, за словами доволі відомого сорокарічного харків’янина, є не тільки промоція книги, а й потреба у спілкуванні, об’єднанні навколо спільних цінностей, оскільки нинішній час вимагає від українців єдності.

Розповідаючи про нову книгу в "Перевеслі", її автор зазначив: "Для мене це дуже болюча книга. У ній багато приватних історій, які пропускаєш крізь себе. Хочеться більше таких книг не писати, але інакше не можна, коли в твоїй країні війна. Адже функція мистецтва – активно долучатися до життя. Про війну можна писати по-різному: одні приєднуються до хору агітаторів, інші описують воєнні дії лише з одного боку. А я намагаюся без пафосу передавати, що відчувають і думають звичайні люди, які потрапили в коловорот історії. У поезії цієї збірки майже немає думки автора, нехай люди говорять самі за себе. Із багатьма прототипами своїх героїв я був знайомий особисто або ж про них мені розповідали. Хоча, звичайно, частина інформації – з Інтернету та інших ЗМІ. Хлопець із поезії "Голка" справді жив у Донецьку, робив людям татуювання, мав хороший заробіток. Навіть можна сказати, що був представником "золотої молоді". І ось одного дня він пішов воювати проти України й загинув…"

Варто сказати, що Сергій Жадан – не лише митець-літератор, а й актор-початківець: він зіграв епізодичну роль українського поета-футуриста початку минулого сторіччя Михайля Семенка в художньому фільмі режисера Олеся Саніна "Поводир" (двадцятип’ятирічним поет захистив дисертацію на тему "Філософсько-естетичні погляди Михайля Семенка"). А ще він – активний громадський діяч. Під час Помаранчевої революції був комендантом наметового містечка в Харкові, згодом неодноразово критично висловлювався в публікаціях проти харківських можновладців Добкіна та Кернеса. У 2011 році провів акцію проти Закону "Про захист суспільної моралі", а нещодавно брав активну участь у харківському Євромайдані та інших подіях Революції гідності.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також