Сонячні плями – це перший об’єкт на Сонці, яким зацікавилося людство і з якого почалося вивчення фізики Сонця.
Остаточно існування плям підтвердив Галілео Галілей 1610 року завдяки винайденню телескопа. З того часу зацікавленість сонячними плямами не лише не зменшується, а навпаки – зростає. На початку XX ст. стало відомо, що сонячні плями мають сильне магнітне поле.
Кількість сонячних плям та груп, у які вони об’єднані, характеризують сонячну активність (СА). Вона виражається числом Вольфа, названого на честь Рудольфа Вольфа, німецького вченого ХІХ ст. Коливається середньорічна кількість плям з періодом, близьким до 11 років. У середньому кожен такий цикл складається з двох років підйому і по три роки максимуму, спаду та мінімуму.
Вплив СА на земні процеси вивчав видатний біофізик, історик, поет, основоположник космічної біології, геліобіології та геліосоціології О. Чижевський. "Леонардо да Вінчі 20-го століття" – так його називали за наукову та художньо-літературну діяльність. Він установив вплив СА на виникнення та перебіг захворювань ще у 20-х роках XX ст. Розглядаючи спалахи епідемій чуми, холери, дифтерії, тифу та ін., учений помітив їх зв’язок з активністю Сонця. Його дослідження показали, що 65 відсотків епідемій чуми відбуваються на етапі максимуму СА, а 35 відсотків – на етапі її мінімуму. Учений помітив, що епідемії грипу розподіляються у дві хвилі протягом циклу СА: на етапі підйому та на спаді СА. Це дає змогу прогнозувати спалахи грипу. Астрофізики прогнозують спад СА, починаючи з 2015 р., отже, спалах епідемії грипу можна очікувати у 2016–2017 рр. До цього можна підготуватись: заготовити вакцини, організувати масову вакцинацію.
Ми проводили дослідження впливу СА на різні типи неепідемічних хвороб у Кіровоградській області. Результати показали, що загальна захворюваність населення Кіровоградщини збільшується в роки максимуму СА та знижується в роки її мінімуму. Розгляд динаміки захворюваності в розрізі основних типів хвороб показав доволі тісний зв’язок її зі станом СА.
Найбільший вплив Сонце має на хвороби системи кровообігу, що є найбільш природним, оскільки червоний колір крові визначається присутністю в ній заліза, яке створює струм, рухаючись у магнітному полі, утвореному сонячним вітром. Максимальна кількість хвороб реєструється перед максимумом СА, коли вона ще швидко наростає і вже доволі висока.
Виявлено існування зв’язку активності Сонця та туберкульозу – однієї з головних загроз для здоров’я людства серед інфекційних хвороб у сучасний період. Але з туберкульозом пов’язаний 22-річний період СА, який враховує орієнтацію магнітного поля СА.
Сонце має і щоденний вплив на захворюваність. Це підтверджують дані відділу статистики Кіровоградської обласної лікарні. Виявлено, що загострення судинних хвороб відбувається через тиждень після появи плям на Сонці. Цей зсув пояснюється, по-перше, тим, що сонячний вітер доходить до Землі через 2 – 4 доби, по-друге, що люди звертаються до лікаря через деякий час після загострення хвороби.
Дослідження у гастроентерологічному відділенні лікарні показало, що загострення хвороб шлунково-кишкового тракту (ШКТ) відбувається двічі на рік: у березні та вересні. Причому ці коливання пов’язані з активністю Сонця, яка має з-поміж інших і піврічні коливання. Хворим необхідно звернути пильнішу увагу на стан свого здоров’я в ці періоди. СА може діяти як безпосередньо (учені довели зниження кислотності шлункового соку в періоди підвищеної СА), так і опосередковано, впливаючи на нервову систему і психіку, розлад якої (душевні переживання, стреси, депресії) може викликати захворювання ШКТ.
Одним з основних показників стану здоров’я населення є смертність. Вплив на неї обумовлюється щоденними змінами СА. Дані про смертність у Кіровограді за травень – червень 2012 р., отримані в міському відділі державної реєстрації смертей реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції, свідчать про збільшення смертності через тиждень після посилення СА.
Дослідження сонячно-земних зв’язків вкрай важливе зараз, на етапі максимуму СА.