Сергій ГРІНЧЕНКО: «ЯКЩО ЛЮДИ ЖИТИМУТЬ КРАЩЕ — ВЛАДА ЗМОЖЕ СПОКІЙНО ПРАЦЮВАТИ»

— Певно, можна говорити про такі ж позитивні зміни й обнадійливі перспективи, взявши за приклад нашу область? — це, власне, і є перше запитання до Сергія Анатолійовича.

— На жаль, все відбувається не так швидко, як хотілося б, але, дійсно, є покращання. Маємо, скажімо, непогані темпи росту заробітної плати. За ними ми йдемо у першій десятці областей. Минулого року жителі Кіровоградщини у середньому заробляли (за підсумками року) 352,7 гривні (відповідний показник по державі — 462,3 гривні. — Авт.), а вже у січні 2004-го — 364,7, лютому — 381,4. А тим часом підприємства поступово повертають своїм працівникам борги минулих років. Станом на 1 вересня заборгованість по зарплаті складала 42 мільйони гривень. До 1 березня 2004-го ми скоротили її до 34 мільйонів 400 тисяч гривень. А сьогодні ми маємо доручення Президента і Кабміну щодо повного погашення боргів попередніх років із заробітної плати до 1 січня 2005 року. Розроблено комплекс відповідних заходів, активно працюємо з керівниками територій, аби ці гроші були людям повернуті.

Створена при облдержадміністрації комісія, куди увійшли представники прокуратури, УМВС, управління з питань банкрутства, детально вивчає ситуацію. Йдемо таким шляхом: якщо підприємство не виплачує людям зарплату роками, намагаємося замінити неефективного власника. Можна навести чимало прикладів, коли це давало позитивний результат. З цією ж метою проводимо певну роботу з працівниками, котрі тривалий час не отримують зарплати: пояснюємо їхні права, радимо подавати позови до суду. Бажано, щоб до цієї роботи активніше долучалися профспілки. Потрібно пояснювати людям, котрі отримують гроші в конвертах, що за такого розрахунку їм годі сподіватися на хорошу пенсію.

— Сьогодні ми дедалі частіше чуємо і від урядовців, і від керівників місцевих органів самоврядування про боротьбу із нелегальним бізнесом як одним із векторів адміністративної політики. Яка робота у нас ведеться в цьому напрямку?

— Створено, зокрема, робочу групу, яка контролює споживчий ринок області. В цю групу, котру, до речі, я очолюю, входять співробітники управління захисту прав споживачів, Центру стандартизації, метрології та сертифікації, управління внутрішніх справ, обласної державної адміністрації. Найперша увага приділяється ринкам алкоголю і пального. Спиртне досліджуємо на якість у місцевій лабораторії, а взяте на пробу пальне відправляємо для перевірки в Київ.

— Прем'єр-міністр, коли представляв у парламенті Програму уряду на 2004-й, говорив про створення впродовж року 600 тисяч нових робочих місць. Певно, якісь плани щодо працевлаштування незайнятого населення має і обласна адміністрація?

— Дійсно, безробіття — це велика проблема. В цілому маємо в області великий відсоток незайнятого населення. ОДА доручила обласному центру зайнятості розробити разом із головним управлінням праці програму працевлаштування — конкретну, ефективну. В ній необхідно врахувати особливості (економічні можливості) регіону, адже в Закарпатській чи в Чернівецькій областях — одна ситуація, а на Кіровоградщині — інша. Далі. Із федерацією роботодавців області ми домовились таким чином, що підприємства, котрі стабільно працюють і виплачують зарплату ( а таких, на щастя, в області чимало), створюють додаткові робочі місця.

— А чи не планується відкриття в області нових підприємств, котрі з нуля створюватимуть штат працівників?

— Справді, маємо такі наміри. Управління зовнішньоекономічних зв'язків та торгівлі наразі проводить переговори із торговими представництвами при закордонних посольствах в Україні. Намагаємося зацікавити іноземного інвестора нашим регіоном. Досягли в цьому плані певних успіхів, і сьогодні цілком реальною видається можливість створення на Кіровоградщині переробного підприємства (підприємств). Наприклад: зібрані в нашій області овочі закуповуються (частіше — за безцінь) консервними заводами Дніпропетровської, Черкаської, Миколаївської областей. І це в той час, коли ми маємо чудові ресурсні можливості для того, щоб консервувати (як це робить "Верес", "Чумак", інші) зелений горошок, кукурудзу, томати. Між іншим, не обов'язково залучати закордонного інвестора. Є й місцеві підприємці, готові взятися за цю справу. В такому разі нам потрібні будуть лише новітні технології. Словом, хто б не взявся, головне, щоб справа пішла і щоб можна було працевлаштувати якнайбільше людей, котрі шукають роботу. У розмові про створення нових робочих місць, звичайно, слід згадати КГЗКОР, інші підприємства. Якби нам вдалося запустити комбінат, чимало безробітних знайшло б застосування своїм рукам і професійним здібностям. ОДА працює в цьому напрямку.

— Нині суперечливого звучання набула тема підвищення пенсій. Більшість людей не задоволені першими результатами пенсійної реформи через те, що надбавка, якої чекали, виявилась незначною...

— Соціальний блок в уряді чи в державі не може водночасся вирішити проблеми низьких пенсій мільйонів українців. Прогресує економіка — підвищуються зарплати і пенсії. А тенденції до прискорення економічного розвитку в країні є, і уряд дійсно вишукує можливість якнайшвидше покращити і пенсійне забезпечення громадян, і в черговий раз підвищити зарплати. До речі, ведучи мову про рівень пенсій і причини невдоволення людей, слід було б назвати найбільших боржників по заробітній платі та до Пенсійного фонду. У Кіровограді — це підприємства "Молкомцентр" (один мільйон 549 тисяч), "Кіровоградтеплоенерго" (651 тисяча), ТЕЦ (483 тисячі)...

— Ви говорили про позитивні результати соціально-економічної політики. Може, на них якимось чином впливає дата президентських виборів?

— Я думаю, що уряд працює плідно і добросовісно незалежно від дат. Кабміну потрібен реальний результат, за яким оцінюватимуть роботу. У центрі й на місцях сьогодні працюють серйозні люди. Вони розуміють: якщо українці житимуть краще — владі дадуть працювати і спокійно втілювати в життя перспективні програми розвитку країни чи регіону.

— Дякую за розмову.

Олег ШВЕРНЕНКО

Читайте також