Себе труїмо, спалюючи сміття

Шкода від спалювання листя і сухої трави надзвичайно велика. На превеликий жаль, жителі восени, особливо у приватному секторі, постійно палять опале листя, а то й сміття. Їдкий дим охоплює все навколо, тим самим створюючи значну небезпеку для здоров’я людей, зокрема для дітей та тих, хто страждає на алергічні недуги.

– При згорянні однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько дев’яти кілограмів мікрочастинок диму, – каже завідувач сектору екології природоохоронної діяльності управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради Галина Негода. – До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. З тліючого без доступу кисню листя виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – найотруйніші для людини речовини.

На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно поливаємо отрутою від колорадського жука.

Додаткова проблема полягає в тому, що з листям, як правило, горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. При згорянні, скажімо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони стають причиною дертя в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводи. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа і оксиди сірки. Постійно подразнюваний димом епітелій слизової оболонки дихальних шляхів не здатен протистояти мікробам. Особливо погано тим, хто страждає на бронхіти, бронхіальну астму, риніти чи тонзиліти.

До вогнища нерідко потрапляють ДВП, ДСП, фанера. Ці матеріали містять формальдегідні смоли, до складу яких входять формальдегіди і можуть бути пофарбовані масляною фарбою, що містить свинець.

Часто біля вогнищ можна побачити дітей дошкільного і молодшого шкільного віку. Про те, що вплив диму на молоді організми особливо небезпечний, мало замислюються їхні батьки.

Отже, варто подумати, що краще: отруїтись шкідливими речовинами, спалюючи листя та сміття на своєму городі, подвір’ї або вулиці, а потім витрачати значні кошти на лікування, чи заплатити певну суму та вивезти відходи на сміттєзвалище? Не наражайте на небезпеку себе та оточуючих.

Читайте також