Муніципальний патруль, який діє в Кіровограді вже більше року, у зв’язку зі збільшенням скарг містян на стихійну торгівлю і порушення правил благоустрою виходить у рейди вже не двічі на тиждень, як раніше, а щодня.
До складу патруля входять представники міських управління зі сприяння розвитку торгівлі і побутового обслуговування населення та спецінспекції, а також поліції, міської дружини і ветеринарної служби. Одним із завдань цих людей є припинення торгівлі у не встановлених для цього місцях.
Розповідаючи "ВГ" про роботу патруля, головний спеціаліст міського управління зі сприяння розвитку торгівлі і побутового обслуговування населення Ольга Смолянцева зауважила, що патруль створено зокрема і для того, щоб припинити систематичну масштабну торгівлю в недозволених місцях, переконати торговців переходити на офіційні ринки, яких у місті аж 23. Коли ж неодноразові умовляння не діють, тоді представники спецінспекції та поліції складають адмінпротоколи на порушників, які розглядають адмінкомісії при міській та районних у місті радах (вони мають повноваження як попереджати порушників, так і накладати на них штраф), а також суди. За словами працівників названого управління, робота муніципального патруля була б ефективнішою, якби поліція вилучала товар у порушників правил торгівлі. Однак поліціянти не роблять цього, бо, за їхніми словами, не мають приміщень для тривалого зберігання продуктів. Тому обмежуються складанням протоколів.
Та повернемося до роботи муніципального патруля. Дев’ятого червня на ринку "Черемушки" інспектори спецінспекції склали три протоколи за реалізацію молока без проведення його аналізу та продаж у пластикових пляшках. За декілька днів після цього біля магазину торговельної мережі АТБ на вулиці Короленка було складено адмінпротокол за торгівлю у невстановленому місці, 16 червня – на стихійному ринку біля магазину АТБ, що на вулиці Космонавта Попова, інспектори спецінспекції склали п’ять адмінпротоколів за торгівлю в недозволеному місці овочами і дитячим одягом, а інспектори поліції – дев’ять протоколів за стихійну торгівлю. Протягом останніх днів на вулиці Великій Перспективній попереджено за недозволену торгівлю представниць компанії "Ейвон" і торговців медом та полуницею, які одразу ж зібрали свій крам і припинили його продавати.
– Завдання муніципального патруля – не карати людей, а пояснювати їм, що вони мають торгувати у відведених для цього місцях, сплачуючи за це невеликі кошти, думати про здоров’я людей, якщо йдеться про харчі (на легальних ринках є відповідні служби, які перевіряють якість продуктів), – сказала Ольга Смолянцева. – І лише якщо торговець не реагує на попередження – його штрафують.
Про новий метод у роботі муніципального патруля "ВГ" розповів минулого вівторка нещодавно призначений керівник міського управління зі сприяння розвитку торгівлі і побутового обслуговування населення Сергій Горбовський.
– Муніципальний патруль і управління, яке я очолюю, розпочне вести боротьбу зі стихійною торгівлею по-новому, – зазначив посадовець міської ради. – Почнемо з нелегального базару біля магазину АТБ на вулиці Космонавта Попова. На цей та інші несанкціоновані місця продажу товар уранці привозять машинами. Так-от патруль буде вже на місці о шостій годині. Наше завдання – сфотографувати номери автотранспорту, те, як з нього вивантажують овочі, фрукти тощо. Працівники поліції надаватимуть прізвище, ім’я і по батькові власника автомобіля, щоб, уже маючи світлини номерів, свідчення очевидців розвантаження, можна було не від реалізатора вимагати законності, а від власника автотранспорту, який привіз товар. Не даватимемо незаконно торгувати підприємцям, які будь-що (зараз переважно овочі) везуть на продаж машинами.
Ми не боремося з бабусями, які вийшли продати пучок кропу чи відро картоплі, просто просимо їх перейти в ті місця, де торгувати дозволено. Поруч зі стихійним ринком на вулиці Космонавта Попова є легальний "Жемчуг", де вартість одного торговельного місця – близько двох гривень. Його адміністрація готова навіть безкоштовно приймати таких продавців, як і адміністрація Колгоспного ринку. А підприємці, що торгують великими партіями товару, не йдуть на легальні ринки не через брак місць, а тому, що там дещо менше людей, а ще треба платити певні кошти. Вони так звикли: купити на оптовому ринку, привезти туди, куди захочуть, – і перепродати. І не думають ні про захаращеність міста, ні про здоров’я кіровоградців (багато з яких, до речі, над цим також не замислюються). Якщо не боротися зі стихійною торгівлею, зокрема харчами, то може статися те, що відбулося в Ізмаїлі, де потруїлися люди.
Стихійної торгівлі не повинно бути в нашому місті, і не повинно бути видимості боротьби з нею, має бути реальна робота. Я на своїй посаді робитиму все необхідне, щоб позитивний результат ми мали вже найближчим часом.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА