День міста Кіровоград відсвяткував із розмахом – масштабно і з гарним настроєм. До центру міста з’їхалося кілька тисяч кіровоградців. І не пожалкували – святкова програма була насиченою різноманітними заходами, організованими міською владою, видовищною та цікавою. Навіть похмура погода не завадила!
Урочиста частина свята розпочалась на площі перед будинком міської ради. Тут зустрілися дві святкові колони Ленінського та Кіровського районів, які пройшли маршем від пам’ятника Ангелу-Охоронцю та Фортечних валів. Уздовж вулиці Великої Перспективної учасників ходи вітали учні кіровоградських шкіл та молодь. А потім всіх учасників свята радо зустрічали вихованці хореографічних колективів міста. До присутніх звернувся міський голова Олександр Саінсус. Вітаючи земляків, він підкреслив, що нинішній День міста усі жителі святкують як єдина родина. Він також оголосив, що нинішнього року, за видатні заслуги перед територіальною громадою міська рада присвоїла звання “Почесний громадянин міста Кіровограда” генеральному директору товариства з додатковою відповідальністю “М’ясокомбінат ”Ятрань“ Андрію Райковичу.
Від імені обласної влади кіровоградців привітали голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко та голова обласної ради Микола Ковальчук. Під час святкової церемонії багато відомих кіровоградців – спортсменів, діячів культури, кращих працівників місцевих підприємств – були нагороджені відзнаками обласної та міської влади.
Кульмінацією свята стала реєстрація нового рекорду України. На кіровоградців очікував приємний сюрприз: величезна, на 259 кілограмів (за віком нашого міста) спечена місцевими майстрами плачинда, якою поласували і дорослі, і дітвора. Представник Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова сказала, що наше місто відзначається особливою креативністю. У минулі роки тут було зареєстровано вже три національних рекорди, і ось тепер – новий, до цього часу ніхто в Україні не випікав такої гігантської плачинди, яка сягнула 9,5 метра у довжину та 2,1 – у ширину.
А поки присутні ласували смачним “рекордом”, центральною вулицею міста рушила колона місцевих байкерів. На потужних мотоциклах, під звуки клаксонів та рев двигунів господарі металевих “коней” пронеслись Великою Перспективною.
Поступово свято перемістилось на площу Кірова. Тут у рамках святкування Дня рятувальника була розгорнута виставка рятувальної техніки. Діти і дорослі мали змогу зблизька роздивитись автомобілі та бронетехніку, яка в будь-яку хвилину, під час надзвичайних ситуацій прийде на допомогу постраждалим і на землі, і на воді.
Кіровоградських рятувальників з нагоди професійного свята привітали Андрій Ніколаєнко та Олександр Саінсус. Кращі спеціалісти пожежно-рятувальної служби Кіровоградщини за високу професійність та мужність, проявлені під час виконання службових обов’язків, були відзначені грамотами ОДА, обласної ради, Кіровоградської міської ради та її виконавчого комітету.
А тим часом вулиця Дворцова стала місцем демонстрації різноманітних мистецьких талантів. Тут виставили свої вироби кіровоградські майстри образотворчого та прикладного мистецтва. Всі бажаючі мали можливість відвідати майстер-класи, просто поспілкуватись із народними умільцями.
Чого тільки не побачили містяни, гуляючи Дворцовою! Квартали “Історичний”, “Творчий”, “Мистецький”, “Молодіжний”, “Театральний” радо зустрічали гостей виставками, концертами, мистецькими майстернями. Тут тобі й стенди з фотографіями із зображеннями історичних куточків рідного міста – як ретроспективних, так і сучасних. Біля наметів із сувенірною продукцією – юрби людей, які бажали придбати щось на пам’ять, адже донедавна відчувався певний дефіцит виробів із символікою міста над Інгулом. А ще перехожих частували смачненьким господарі кіровоградських кафе. Але не просто так, а за участь у конкурсах та вікторинах. Кожен з мешканців міста чи його гостей, хто долучився до святкування 259-го дня народження Кіровограда – Єлисаветграда, мав можливість вибрати для себе щось цікаве із насиченої програми.
У Кіровограді є чимало людей, які у своїй професійній діяльності мають вагомі здобутки. Немало й підприємств, установ та організацій, що протягом тривалого часу лідирують у своїх сферах. Щороку в День міста їх урочисто вшановують. Тож і цьогоріч вагомою складовою свята стало відкриття оновленої міської Дошки пошани з портретами найкращих представників кіровоградських підприємств, установ та організацій, а також колективними знімками найуспішніших трудових колективів.
Олександр Саінсус привітав кожного із цих професіоналів, представників передових трудових колективів з відзначенням їхніх трудових звершень та вручив їм свідоцтва про занесення на міську Дошку пошани. Міський голова також вручив низці містян грамоти й подяки міської ради та її виконавчого комітету за особистий внесок у соціально-економічний розвиток міста, вагомі досягнення у професійній діяльності, сумлінну працю, активну громадянську позицію та з нагоди Дня міста.
Невдовзі після відкриття оновленої міської Дошки пошани сотні учасників святкування, серед яких були Андрій Ніколаєнко, Микола Ковальчук, Олександр Саінсус, секретар міської ради Ігор Волков та інші посадовці, стали свідками відкриття скульптури головної героїні п’єси Івана Котляревського “Наталка Полтавка”, з інсценування якої 27 жовтня 1882 року в театрі інженера-полковника Г.В. Трамбицького (тепер – обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М.К. Кропивницького) розпочалася діяльність “Товариства українських артистів під орудою М.Л. Кропивницького”, знаного тепер як театр корифеїв.
Скульптура Наталки Полтавки зі штучного мармуру, створена кіровоградським скульптором Григорієм Савченком, є складовою частиною фонтану, який розміщено поруч з Театральною площею. Його побудова – це один з етапів поступового перетворення території навколо театру корифеїв на оригінальний парково-архітектурний ландшафт.
Одразу після відкриття фонтану зі скульптурою на Театральній площі відбулося й офіційне відкриття ІІ Центрально-Українського музейно-туристичного фестивалю. Його складовими стали туристична виставка “Кіровоградщина запрошує – 2013", конкурси серед музейних закладів та представників туристичної галузі області, презентації сільських ”зелених" садиб Кіровоградщини, ярмарок робіт і майстер-класи майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, показові виступи вихованців туристичних гуртків Кіровограда тощо.
А в парку Ковалівському від обідньої пори й до самого вечора кіровоградці й гості міста милувалися експонатами на виставці квітів та квіткових композицій, смакували стравами провідних закладів харчування обласного центру і гарбузовою кашею з ”Гарбуз-фесту" в “Козацькому містечку”, дивилися концерти, театралізовані вистави у різних творчих “містечках", змагалися з різних видів спорту, відвідували майстер-класи місцевих народних умільців, виставку товарів "Купуй кіровоградське!", купували мед та декоративно-ужиткові вироби. Чимало цікавих заходів було організовано й для дітлахів.
Олександр Саінсус побував у кожному “містечку” та привітав з Днем міста всіх, хто допомогав в організації свята і створював гарний настрій його учасникам.
День міста у Кіровограді завершився на центральній площі Кіровограда великим святковим концертом, на якому перед жителями та гостями обласного центру виступили як талановиті кіровоградські виконавці, так і відомі гурти з України та Білорусі – “Рвані міхи” і “Леприконси”, а також зірка української естради заслужена артистка України Світлана Лобода. Ефектним фіналом святкового концерту стали феєричне лазерне шоу та яскравий феєрверк.
До відзначення Дня міста долучилися й дитячо-юнацькі центри відділу сім’ї та молоді Кіровоградської міської ради. Зокрема, 18 вересня педагог-організатор ДЮКів “Гермес” і “Чайка” Тетяна Федоткіна організувала змагання з футболу серед дітей з вулиць Волкова та Пацаєва. А 20 вересня в актовому залі клубу “Чайка” для них було проведено концерт, учасниками якого були вихованці ДЮКів, а також різноманітні ігри, спортивні змагання та розваги. Дітлахи отримали призи та солодощі. Присутніх привітав з днем народження рідного міста секретар міської ради Ігор Волков, який постійно надає допомогу вищезгаданим клубам у проведенні святкових заходів.
Не оминуло свято й інші мікрорайони міста. Так, в Масляниківському будинку культури за підтримки депутата міської ради Вадима Дриги, колективу бібліотеки-філії №7, художнього керівника БК Оксани Ворони, голів квартальник комітетів №№3,2,4 Людмили Берези, Галини Перевозної та Лариси Бардакової було організоване свято “Місто, в якому я живу”. Відбувся, зокрема, концерт художньої самодіяльності, жителів мікрорайону пригощали гарбузовою кашею, млинцями та плачиндами. Працівники бібліотеки-філії №9 підготували цікаву програму для своїх відвідувачів – показали їм фільми про рідне місто, влаштували книжкову виставку, розповіли про видатні постаті Кіровограда. Бібліотека-філія №8 спільно з ДЮК “Скіф” провела ліб-моб – перехожим дарували повітряні кульки в обмін на міні-інтерв’ю про любов до Кіровограда, влаштували майстер-класи з виготовлення виробів декоративно-ужиткового мистецтва, провели ігри та конкурси. А в бібліотеці-філії №15 провели День краєзнавця, на який запросили членів літературного об’єднання “Парус”, літературно-мистецького клубу “Євшан” та літературної студії “Чайка”.
Відбувся у День міста на площі Богдана Хмельницького і вже традиційний ярмарок сільськогосподарської продукції. Асортимент товарів був широким, а ціни на них – досить низькими.