Природоохоронна діяльність міської ради, зокрема, сучасний стан водойм, заходи з відновлення та підтримання їх санітарного стану на території Кропивницького, а також пришвидшення процесів підйому рівня ґрунтових вод, що призводить до підтоплення значних територій міста та шляхи їх подолання, обговорювалися на черговому Дні депутата, який відбувся 14 грудня.
Доповідали начальник управління земельних ресурсів та охорони наколишнього природного середовища міськради Родіон Владов та начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергій Коваленко.
По території міста протікають річки Інгул, Біанка, Сугоклея та Грузька. І від того, в якому вони стані, залежить можливість підтоплення певних частин обласного центру, а то навіть і повеней. Особлива увага має приділятись належному стану гідротехнічних споруд, а також утриманню прибережних територій – недопущення їх забудови, самозахоплення для розміщення різноманітних об’єктів або розширення городів місцевого населення.
– Вдалося нарешті вирішити питання розчищення русла річки Біанки, – зазначив Родіон Владов. – Роботи здійснюватимуться при допомозі шахти “Інгульська”, що передбачалось у підписаному меморандумі про співпрацю між міською радою та державним підприємством “СхідГЗК”, до складу якого і входить шахта. На жаль, всі наші звернення про фінансування робіт з очищення місцевих річок до обласного природоохоронного фонду не знайшли там підтримки.
Але розчищення русел річок попри всі труднощі триває з 2004 року. Так, протягом наступних п’яти років вдалося розчистити 6,9 кілометра русла Інгулу, у 2011–20012 роках – ще 876 м цієї річки. У 2013 –2014 роках відбулось розчищення обвідного каналу, який огинає Козачий острів. Паралельно розчищалися береги від очерету, засмічення тощо.
Сергій Коваленко повідомив, що загальна протяжність річок, струмків, потічків на території Кропивницького становить 77,5 кілометра. Всі ці природні джерела потрібно постійно підтримувати у належному стані, щоб вони не замулювались та не заростали очеретом, не засмічувались побутовими відходами. Інакше природа жорстко відповість підтопленнями, підняттям грунтових вод та іншими неприємними для людей наслідками. Так, за останні роки значно збільшилась площа потенційного підтоплення міських територій – з 72 до 165 гектарів. Отже, природоохоронні питання завжди перебувають у полі зору міської влади.
Ще одна тема була представлена для обговорення депутатами міської ради. Зокрема, про реконструкцію водопровідних мереж у місті Кропивницькому доповідали директор з технічних питань ОВКП “Дніпро–Кіровоград” Микола Романюк та головний інженер міського водопровідно-каналізаційного господарства ОВКП “Дніпро–Кіровоград” Олександр Отрощенко.
Присутні у сесійній залі отримали доволі змістовний звіт про поступову, мало не повномасштабну реконструкцію водопровідних та каналізаційних мереж обласного центру, насосних станцій, закупівлю новітньої спеціалізованої техніки, апаратури для хімічних лабораторій. Все це стало можливим завдяки фінансовій співпраці підприємства зі Світовим банком.
Натомість у депутатів були трохи заземлені питання, на кшталт того, що після ремонтних робіт на водопровідних та каналізаційних мережах, водопостачальники не поспішають відновлювати понівечені розриттям території, відновлювати асфальтове покриття тощо.
Секретар міської ради Андрій Табалов запропонував керівникам міського водоканалу та обласного водопостачального підприємства систематизувати роботу з інформування кропивничан щодо тих чи інших ремонтних робіт або аварійних ситуацій.
– Вам потрібно ввести посаду прес-менеджера, який би здійснював комунікацію між міською владою, населенням та працівниками міського водопровідно-каналізаційного господарства, – підкреслив Андрій Табалов. – Міський водоканал підпорядкований обласному підприємству “Дніпро–Кіровоград”, тож до міської влади він не має жодного стосунку. Але ж саме нам постійно телефонують люди і вимагають пояснень.
Посадовець звернув увагу керівництва ОВКП “Дніпро – Кіровоград” на те, що потрібно більш активно співпрацювати та узгоджувати дії з головним управлінням житлово-комунального господарства міської ради, щоб уникнути таких випадків, коли дорожні служби асфальтують вулиці, а потім приїздять робітники водопровідного господарства і починають рити, замінювати водопровідні чи каналізаційні мережі.
Оксана ВЕРСТЮК