ПРОПИСКА: ДЕ-ФАКТО — ВОНА ІСНУЄ ДЕ-ЮРЕ — ЗА МЕЖАМИ ЗАКОНУ

Не все так просто у нашому житті. Спробуйте сьогодні відмовитися від прописки (вибачайте, реєстрації), і ви опинитеся в такій ямі... Приміром, без ненависного штампу в паспорті ви не зможете взяти в бібліотеці книгу, отримати медичну допомогу в лікарні чи взяти кредит у банківській установі. Її вимагатимуть скрізь. Це й зрозуміло, бо хто ж захоче довірити своє майно та гроші особі, яка сьогодні проживає в Кіровограді, завтра - в Дніпропетровську, післязавтра - у Києві? І все без прописки. Де її шукати?

- Сьогодні інститут прописки реально ще зберігся, - говорить Борис Андрійович, - і отже, є ця проблема, а вирішення її немає. Оскільки підзаконні акти досі не відмінені...

Правоохоронці вперто дотримуються думки, що поголовне штампування ще й досі актуальне. Хоча б тому, що надає спеціалістам можливість вивчити міграцію населення, а державі - здійснювати різні соціальні виплати (наразі матеріальна допомога та субсидії надаються лише за місцем прописки).

І хоча зараз прописку та реєстрацію ототожнюють, все ж між цими поняттями є суттєві відмінності. Так, прописка - це обов'язок, який накладає держава на громадянина і обмежує якісь його можливості та бажання. Реєстрація ж - це добровільне бажання особи заявити про те, що вона проживає за тією чи іншою адресою.

- Ось уже півтора року людей, що проживають без прописки, - зазначає Борис Луньов, - не притягують до адміністративної відповідальності, штрафи вони не сплачують. Переслідування державою знято. Це єдине, що змінилося... Доводиться чекати, коли наші народні обранці приймуть відповідний Закон, який би розставив усі крапки над "і". Проект, який депутати прийняли за основу, є аналогом запровадженого в сусідній Росії методу реєстрації за місцем проживання. (Себто, де мешкаєш, там про себе і повідомляєш). Однак наші українські автори внесли в нього власну родзинку (ну, не займатися ж їм плагіатом!). Відтак, якщо даний законопроект стане законом (хоча до цього ще ой як далеко), громадянин, який перебуває в тому чи іншому населеному пункті понад три місяці, буде зобов'язаний зареєструватися в органах внутрішніх справ. Окрема стаття вказує на те, що особи, які мають невиконані майнові зобов'язання, накладені в адміністративному порядку чи за рішенням суду, а також призовники та (увага!) учасники судових процесів (як кримінальних, так і цивільних) на будь-якій стадії, теж змушені будуть пройти через руки правоохоронців. Усі інші (мається на увазі, постійні мешканці) будуть реєструватися в РАГСах.

Людмила Зайцева

Читайте також