Програма «доступні ліки» набирає обертів

З 3 по 22 квітня державною програмою “Доступні ліки” скористалось чимало кропивничан. За цей період виписано та отоварено в аптеках міста 5121 рецепт на загальну суму 80 тисяч гривень. Більшість із цих рецептів (79,3 відсотка) виписано хворим на недуги серцево-судинної системи, 2,3 відсотка – на бронхіальну астму, 18,4 відсотка – хворим на цукровий діабет ІІ типу. Такі цифри назвала на прес-конференції начальник управління охорони здоров’я міськради Оксана Макарук.
– Ці хвороби обрані для забезпечення пацієнтів доступними ліками не випадково, – пояснює Оксана Олександрівна. – Саме серцево-судинні захворювання посідають перше місце серед недуг в структурі захворюваності та навіть смертності не лише в нашій країні, а й у всьому світі – 65 відсотків. Бронхіальною астмою страждає близько мільйона українців, і препарати для її лікування досить дорогі. А от кількість хворих на цукровий діабет ІІ типу у шість разів перевищує число недужих на цукровий діабет І типу. До речі, вже багато років діє програма забезпечення безкоштовними ліками хворих на цукровий діабет І типу.
Відповідно до державної програми, на відшкодування вартості зазначених ліків у державному бюджеті закладено 500 мільйонів гривень. На Кіровоградську область пропорційно до кількості хворих виділено 12 мільйонів гривень. А на Кропивницький – 3 мільйони 77 тисяч гривень. У нашому місті участь у програмі беруть ті заклади, які мають первинну ланку охорони здоров’я: два центри первинної медико-санітарної допомоги, в складі яких функціонують 18 лікарських амбулаторій, а також амбулаторія загальної практики сімейної медицини у селищі Гірничому та спеціалізована медико-санітарна частина №19.
Що необхідно зробити пацієнту, щоб отримати безкоштовні ліки? Перш за все, звернутись до дільничного чи сімейного лікаря, щоб отримати рецепт. Лікар має підтвердити діагноз і виписати рецепт на препарати, внесені до реєстру, який затверджений постановою уряду. Це 157 торговельних назв препаратів або 21 міжнародна непатентована назва, тобто діюча речовина. І лікар у рецепті латиною виписує саме діючу речовину медпрепарату. У рецепті є помітка “з доплатою” або “безкоштовно”. З 157 препаратів безкоштовній видачі підлягають 25, решта – потребує незначної доплати. Ціна безкоштовних препаратів сягає від 10 до 500 гривень.
Участь у програмі беруть 11 аптечних закладів. Вони мають розгалужену мережу – 41 аптечний пункт. Кількість аптечних закладів, що братимуть участь у програмі “Доступні ліки”, постійно збільшується.
На жаль, не у всіх аптеках є медпрепарати, затверджені реєстром. До кінця квітня ця ситуація буде повністю виправлена.
Аптеки, які беруть участь у програмі, на вході мають відповідну наліпку з логотипом “Доступні ліки”.
Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також