Але так не всюди. У цьому переконалася заступник міського голови Лариса Андреєва та голова постійної депутатської комісії міської ради з питань бюджету, податків, фінансів, планування та соціально-економічного розвитку Олег Краснокутський. Побувавши в кількох із клубів, кажуть представники влади, вони не побачили там ні дітей, ні розкладу занять гуртків і секцій, ні документів на дошках оголошень у клубах з переліком їх платних послуг, ні керівників гуртків. Але найдивнішим стало те, що клубу "Луч" на вулиці Карла Маркса, 6/35 (на його дверях вказано, що це заклад гуманітарного департаменту – нині ліквідованого – відділу сім’ї та молоді міської ради) немає в переліку клубів, затвердженому виконавчим комітетом міської ради ще 2008 року.
Саме з відвідин цього клубу й розпочалася наступна поїздка в кілька з ДЮКів Лариси Андреєвої та Олега Краснокутського уже з представниками засобів масової інформації. Зустріли всіх нас у "Лучі" не надто привітно, адже батьки дітей, які там займаються, вирішили, що клуб міська влада вирішила закрити. Але заступник міського голови повідомила, що мета її візиту – розібратися в парадоксальній ситуації існування- неіснування клубу.
З’ясувалося, що функції директора клубу, прибиральниці, сторожа тощо виконує одна особа – тренер. Займаються у клубі, за її словами, дзюдо і самбо шість десятків дітей та підлітків. Гроші за кожне заняття вони здають тренерові, яка частково витрачає їх на утримання ДЮКу, а частково перераховує на названий їй у відділі сім’ї та молоді рахунок. А загалом, клуб діє завдяки угоді між обласною комплексною дитячо-юнацькою школою № 3 та щойно ліквідованим гуманітарним департаментом міської ради. Але чому тоді він не входить до мережі ДЮКів відділу, куди надходять кошти з названого рахунку і чи доходить до клубу частина коштів з міського бюджету, які міська влада спрямовує на діяльність своїх дитячо-юнацьких закладів? Початком розгляду цих запитань і став візит до "Луча" одного з очільників міської влади та депутата міської ради.
– Я обіймаю свою посаду лише кілька місяців, тож поступово ознайомлююся із закладами гуманітарної сфери міста, якими опікуюся, – сказала Лариса Андреєва журналістам. – Побувала вже у школах, дитсадках, спортивних школах. І от, коли надійшла черга до дитячо-юнацьких клубів, то ми разом з Олегом Краснокутським були вражені тим, що там побачили. Тому й виникла необхідність ретельно ознайомитися з діяльністю ДЮКів, документацією, на основі якої клуби функціонують, а також фінансовими документами. Хочу наголосити, що ця перевірка не має на меті закриття клубів, а лише наведення порядку в їх діяльності.
Схвильованим батькам юних спортсменів, які тренуються в "Лучі", Лариса Андреєва пообіцяла розібратися в заплутаній ситуації існування де-факто, але неіснування де-юре їхнього клубу. Як і у всіх фінансових хитросплетіннях навколо його діяльності.
Наступним клубом на шляху рейду нашої численної делегації став ДЮК "Старт" на вулиці Кірова, 55. Саме там під час свого попереднього візиту Лариса Андреєва та Олег Краснокутський зіткнулися із зовсім не дитячого й не підліткового віку розпашілою чи то від фізичних навантажень, чи від чогось іншого групою молодиків і молодицею, які виходили з приміщення, де гучно лунала музика. Однак під час нинішніх відвідин у клубі тривали спортивні заняття за розкладом, педагог-організатор розповів, як розраховуються батьки дітей за заняття, показав навчальні журнали й розповів, коли і в який час відбуваються заняття в цьому клубі, який спеціалізується на єдиноборствах. Заступник міського голови зазначила, що на дошці оголошень слід вивісити перелік платних гуртків та секцій (разом із вказаною сумою оплати) і спонукати батьків самостійно сплачувати щомісяця (найбільше – тридцять гривень) за їх відвідування дітьми й підлітками.
Перейшовши від одного будинку до іншого, ми опинилися у клубі "Вогник", що на вулиці Дзержинського, 89. Як повідомила його педагог-організатор, міська санепідстанція заборонила провадити в ньому заняття через неналежні умови. Та це не завадило зібратися там групі молодих людей під орудою молодого керівника, який щойно, в березні, обійняв свою посаду. Чи то через недосвідченість, чи ще з якихось причин педагог-організатор не змогла докладно пояснити, чим же зараз вони всі там займаються, а також розповісти про графік роботи гуртків. Те, що молодь зібралася навколо ініціативного й енергійного молодіжного лідера й разом з ним навчається мистецтву волонтерства, – добре. Але погано те, що наймолодший член цього клубу, за словами самого ж педагога-організатора, навчається в сьомому класі. Тому Лариса Андреєва порадила керівникові "Вогника" активно братися за роботу й набирати молодшого і середнього шкільного віку дітей до гуртків. Адже дитячо-юнацькі клуби й існують для того, аби зацікавити дітей і підлітків творчими заняттями, привчити їх до творення, а не руйнування, якого їх і так навчить вулиця.
Після ознайомлення з діяльністю трьох ДЮКів відділу сім’ї та молоді міської ради Лариса Андреєва та Олег Краснокутський вирішили не зупинятися на цьому, а відвідати й решту п’ятнадцять. Аби перевірити, на що йдуть чималі кошти з міського бюджету, що їх виділяє міська рада на діяльність клубів.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА