На невідкладному прийнятті депутатами міської ради тимчасового порядку надання кропивницьким ОСББ у постійне користування земельних ділянок наголосив секретар міської ради Андрій Табалов на апаратній нараді у понеділок.
Цього ж дня відбулося і чергове засідання постійної депутатської комісії з питань архітектури, будівництва, реклами, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, на якому ухвалили остаточні зміни до проекту документа, розробленого фахівцями профільних управлінь міської ради.
Відповідно до запропонованого проекту рішення міської ради, тимчасовий порядок регулюватиме виділення земельних ділянок у постійне користування ОСББ. Оформити його зможуть ті об’єднання, які подадуть до міського центру надання адміністративних послуг відповідне клопотання з пакетом необхідних документів. Виконавчі органи міської ради впродовж місяця вивчать документи та дадуть відповідь. У разі відсутності зауважень буде готуватися проект рішення міської ради про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою або технічної документації.
Для уникнення можливих конфліктів з мешканцями суміжних ОСББ під час розподілу меж земельної ділянки члени комісії запропонували додати до порядку норму, яка передбачає розгляд відповідної землевпорядної документації після отримання позитивного висновку управління архітектури та містобудування постійною депутатською комісією для погодження меж земельної ділянки з подальшим їх затвердженням профільним заступником міського голови.
– Зараз є будинки, де вже розроблено документацію на земельну ділянку, – зазначив член комісії Вадим Дрига. – Якщо буде крайня необхідність, то члени депутатської комісії виїдуть на місце для розв’язання конфлікту.
Якщо підстав для відмови не буде, міська рада прийматиме рішення про затвердження землевпорядної документації та передачу земельної ділянки у постійне користування ОСББ.
– У випадку передачі земельної ділянки у постійне користування ОСББ сплачуватиме земельний податок, – наголосив голова комісії Олександр Шамардін. – Потрібно провести навчання голів ОСББ, щоб ті пояснили все людям, адже це спричинить зростання тарифу на утримання будинку та прибудинкової території.
До земельної ділянки, яка передаватиметься у постійне користування ОСББ, входитиме власне земельна ділянка, на якій розташований будинок разом із спорудами та інженерними мережами, що обслуговують будинок, і прибудинкова територія: вимощення навколо будинку, смуга озеленення вздовж стін, тротуар, місцевий проїзд, дитячі та спортивні майданчики, території зелених насаджень, пішохідні доріжки, майданчики для сміттєзбірників, господарських будівель та споруд, паркувальні майданчики для автомобілів, що належать мешканцям будинку тощо. Земельні ділянки, на яких розміщені дитячі, спортивні, контейнерні, автомобільні майданчики, зони відпочинку та зелені зони, які розраховані на групу будинків чи квартал, у постійне користування ОСББ не передаватимуться. Така ділянка залишатиметься територією спільного користування. Буде і ряд обмежень. Об’єднання не зможе розпоряджатися земельною ділянкою в частині її передачі чи використання не за цільовим призначенням. Також на земельній ділянці заборонятиметься будівництво будь-яких споруд.
Присутня на засідання депутатської комісії голова ОСББ «Изумрудный» Лідія Жабчик зазначила, що голови ОСББ вже давно порушуували питання передачі земельних ділянок ОСББ. Вони звернулись до Андрія Табалова і вдячні йому за розуміння ситуації та підтримку.
– Уже три роки ми домагаємося вирішення цього питання, – каже голова ОСББ. – Виникає чимало конфліктних ситуацій, коли люди ставлять на прибудинковій території гаражі, інші споруди комерційного призначення. Але чому хтось у нашому дворі має зводити гараж? Є співвласники будинку, які приватизували квартири, створили ОСББ, і тепер ніхто не може зазіхати на прибудинкову територію та втручатись у роботу ОСББ. Тому депутати міської ради передають співвласникам будинку повноваження самостійно вирішувати питання, що робити на прибудинковій території. Ми, голови ОСББ, дуже вдячні, що нарешті це питання вирішено.
Сповнений оптимізму і голова громадської ради при виконавчому комітеті міської ради Леонід Лузан:
– Ще у травні нинішнього року до громадської ради звернулись представники ОСББ щодо передачі землі у користування або у власність ОСББ. Ми взялися за вирішення цієї проблеми, обговорювали її і на засіданні правління, і на загальних зборах, проводили “круглі столи” з головами та членами ОСББ, перемовини велися і з депутатами міської ради, зверталися до секретаря міської ради Андрія Табалова. Лунали різні думки з цього приводу, адже законодавством це питання поки що остаточно не врегульовано: Земельний кодекс передбачає надання права у користування земельними ділянками управлінським компаніям, до яких також належать і ОСББ, або у власність співвласникам багатоквартирних будинків. Але при цьому передача у власність має бути підтверджена постановою Кабінету Міністрів України, якої на сьогодні немає. Тому довелось проводити перемовини з міською владою, співвласники багатоквартирних будинків вносили свої пропозиції, а громадська рада подала проект документа про передачу землі у користування, над якою добре попрацювали фахівці юридичного управління. Тож разом підготували тимчасовий порядок надання кропивницьким ОСББ у постійне користування земельних ділянок. Добре, що нас підтримали депутати – члени земельної комісії, а на сесійному засіданні – й інші депутати. Хоча й досі лунають різні пропозиції від громадськості та співвласників багатоквартирних будинків. Всі вони будуть опрацьовані і в майбутньому будуть внесені зміни до прийнятого документа. Але початок покладено.