Андрій Райкович: «У нас є на що використати гроші»

Про те, що побудують на місці «пантер» в Кропивницькому, куди можна буде дістатись на бездротових тролейбусах і скільки їх буде, куди переїдуть кілька відділень центральної міської лікарні та про інші новини вже наступного року – з вуст міського голови Андрія Райковича.


Нещодавно він публічно підбив підсумки трьох років на посаді, сказав багато цифр і не менше слів. Ознайомившись зі звітом, ми напросилися до очільника міста за коментарями щодо найцікавіших пунктів – хотілося деталей. Найцікавіше з розмови – далі в матеріалі.

«Смажене»

Одразу за двома ключовими словами – «земля» і «корупція». З одного боку, Андрій Райкович прозвітував про майже мільйон гривень, стягнутих за рік в судовому порядку з орендарів міської землі. З іншого – спочатку «земельного» заступника міського голови звільняють через порушення, що стосуються якраз договорів оренди, потім начальнику земельного ж управління міськради оголошено про підозру в перевищенні службових повноважень.

– Якраз боремося з правопорушеннями, – пояснює те, що відбувається, міський голова. – Те, що Олександр Володимирович Грабенко (колишній заступник. – Авт.) не може бути членом команди Райковича, – однозначно. Я виявив елементи зловживання владою, маніпуляції, які множать на нуль авторитет міської ради, ту роботу, яку робить наша команда. У місті є орендарі землі, це важлива складова його бюджету. Так ось, план з надходження коштів від діяльності управління земельних ресурсів виконаний наполовину. З чого формувати бюджет, який усі хочуть розподіляти? 67 прострочених заяв на продовження договорів оренди землі затримав чиновник Грабенко, якому ми надали право підпису, пролонгації цих договорів. З незрозумілих причин. Бюджет від цього недоотримав близько 4 мільйонів гривень. Він судиться, щоб відновитися на роботі, а ми передали матеріали про порушення в прокуратуру. Інше питання – невиконання планових завдань. Це стосується Владова (начальник міського управління земельних відносин. – Авт.). Йому запропоновано звільнитися, тому що він не забезпечив якісну роботу управління. Кримінальна відповідальність – це інше питання, я – не прокурор. Сьогодні матеріали зібрано, йому оголосили про підозру. Він – на лікарняному.

Будують

Здача трьох знакових об’єктів, будівництво яких стартувало і велося за міські гроші в 2018-му, має відбутися в наступному році – це житлова висотка на Жадова, полтавський міст і «арка» на колишній вулиці Колгоспній. Останньою, вже в новій якості, ми зможемо користуватися в травні, переконаний міський голова.

Заради справедливості – цього будівництва чекали десятиліттями, і воно, як мінімум, почалося. У мосту гарантійний термін закінчився 10 років тому. Нового житла за кошти з місцевого бюджету теж давно не будували, та й про те, що таке «розморожена» в Кропивницькому загальна квартирна черга, хто знав, давно забув. Житло в місті будуватимуть і далі, стверджує Райкович.


– Ми не будемо робити мега-проекти, у нас немає більше можливостей, крім як по 30 – 40 мільйонів на рік виділяти на житлове будівництво (квартира без внутрішніх робіт обходиться близько в 500 тисяч гривень. – Авт.), – уточнює він. – У 2019-му будемо зводити будинок для медиків – відомчий. Ми не можемо виділяти із загальної черги працівників медицини, а нашим медичним закладам в новоствореному госпітальному окрузі потрібна нова, молода хвиля фахівців – професійних, підготовлених. Їх треба «зафіксувати», їм не потрібні приватні будинки, їм потрібні квартири – сучасні. 20 квартир буде побудовано в 2019 році на території пологового будинку, 20 сімей медиків отримають житло.

Здоровіші будемо

За рік відкрили два нових відділення: в пологовому та дитяче інфекційне в ЦМЛ. Далі запланована масштабна реорганізація з переїздом. Колишня відомча, так звана рудівська, лікарня перейшла на баланс міста – на сьогоднішню тисячу гірників її забагато.

Ця лікарня повинна обслуговувати значну частину населення міста, каже Райкович. В історичному, а тому морально застарілому приміщенні лікарні № 3 на вулиці Паученка в центрі міста мати все те, що там сьогодні перебуває, недоцільно.

– А нове типове приміщення лікарні “рудівської” з поліклінічним відділенням, фізпроцедурним, операційними залами порожнє, – каже Райкович. – Тому частина відділень центральної міської лікарні перемістимо туди. Ми вивчаємо питання, так, мислимо, так. як ми бачили в Грузії, як це існує в Європі, дитяче відділення там теж може бути. Це буде комбінована лікарня. Ми готуємо рішення, в тому числі сесійні, щодо її наповнення новим технологічним змістом. Третя буде більш профілактичною, там буде поліклінічне відділення...

Запланована реорганізація також дозволить збільшити кількість паліативних місць у міській лікарняній системі.

– На 2019 рік заплановано в напрямку Кущівки, до “рудівської” лікарні ремонт дороги. Там буде збільшено транспортний потік. Ми дуже серйозно розглядаємо питання зміни нашої медичної логістики, – наголошує очільник Кропивницького.

Поїхали

Міський пасажирський транспорт – «фішка» міської влади, в цьому році парк комунального підприємства поповнився 10 новими автобусами середньої місткості, вони працюють на маршрутах.

– У нас буде ще 10 тролейбусів з автономним ходом, – каже Райкович. – В грудні буде п’ять, і, я думаю, десь у травні – червні – ще п’ять. Ми виходимо на парк з 30 нових тролейбусів, 10 з них – з автономним ходом, 11 старих тролейбусів, які працюють, технічно справні і 30 нових автобусів.


Разом одночасно на маршрутах буде 65 одиниць комунального пасажирського транспорту, ще по кілька тролейбусів і автобусів – на плановому технічному обслуговуванні.

Крім Кущівки та “рудівської” лікарні, новий транспорт піде й по іншій новій дорозі. За інформацією міського голови, вже спроектована довгоочікувана і обіцяна багатьма попередниками нинішньої влади реконструкція відрізка вулиці Кропивницького від вулиці Гагаріна до Полтавської. Із залізничного вокзалу тролейбус буде йти до старого автовокзалу, потім до третьої поліклініки і далі до нового автовокзалу.

Без «пантер»

Одне з популярних місць молодіжної тусовки в центрі Кропивницького, так звані пантери навпроти краєзнавчого музею, теж зазнає змін.

– Зараз ми проектуємо, а в 2019 році приступимо до реконструкції міської площі біля нового ЦНАПу (центр надання адміністративних послуг в будівлі колишнього кібернетико-технічного коледжу. – Авт.), її робоча назва поки що «Музейна». Це буде гарна, сучасна, європейського вигляду площа. Центральна площа, Героїв Майдану, перенасичена політичними акцентами. А в місті повинен бути і променад, площа історична, культурна, де не буде мітингів, – переконаний Райкович.

На безпеку променаду містян вечірніми і денними вулицями вже працюють 18 камер відеоспостереження з можливістю розпізнавання облич і автомобільних номерів. Їх продовжать встановлювати, як і тривожні кнопки в громадському транспорті.

– За погодженням з СБУ і поліцією ми продемонструємо громадськості елементи того, як це працює, те, що можна показувати, – обіцяє міський голова. – Дуже цікаво – камера “зловила” людину, яку вчора оголосили в розшук, система показує, що вона там-то, і опергрупа вже їде...

Гроші

Говорити про результати і плани сьогоднішнім лідерам місцевого самоврядування, зокрема й голові Кропивницького, багато в чому дозволяє децентралізація. З 2015 року бюджет міста зріс більш ніж удвічі – з 1,4 до 2,9 мільярда.

– Зрозуміло, що хочеться більшого – тривалий період нічого не робилося, багато «глухих» питань, які потребують термінових рішень, – констатує Райкович. – Через це бюджет розвитку потрібно розширювати. Ведемо на рівні Кабінету Міністрів переговори, щоб залучити фонди регіонального, соціально-економічного розвитку. Ми не чекаємо, використовуємо свої можливості і вирішуємо першочергові питання.

Незважаючи на пом’якшення бюджетного клімату в цілому по країні, гроші на розвиток часом доводиться відстоювати. Брак субвенцій, що надходять з державного бюджету на медицину і освіту, про яку говорили ще місяць-два тому, держава ближче до кінця року все-таки покрила.

– Якби ми з міського бюджету повністю профінансували професійно-технічні училища, держава не дала б на це грошей, – переконаний міський голова. – Те ж саме – з медициною. Заробітну плату ми виплачували, затримок не було, ми нічого не порушили. З державою ведемо переговорний процес на користь міста. У нас є на що використати ці гроші.

Андрій ТРУБАЧЕВ

Читайте також