ПРАВО НА ЯКІСТЬ, ВИБІР ТА ІНФОРМАЦІЮ

Як зазначив начальник управління Юрій Арбатов, за нинішніх законодавчих норм досить важко реалізувати на практиці право громадянина отримати якісні товар чи послугу. Очолювана ним служба може перевірити недобросовісного торговця, лише попередивши його за десять днів до цього. За цей час той здатен не лише приховати, наприклад, прострочений товар, а й у день перевірки зачинити свою крамницю. Таким чином, втрачається можливість оперативного реагування на скарги споживачів, щоб по гарячих слідах виявити порушення. Більше того, фахівці управління мають здійснювати перевірки лише раз на рік, а суб’єкт підприємницької діяльності всіляко хитрує із дотриманням законодавства, мотивуючи це незнанням закону тощо. А на недбайливого підприємця накладається штраф у розмірі всього 170 гривень. Тому вже зараз спеціалісти управління ініціюють звернення до законодавчого органу держави з вимогою більш жорсткого регулювання правових відносин у зазначеній сфері, підвищення штрафних санкцій за допущені порушення та спроби приховування неякісних товарів і намагання уникнути відповідальності.

І все ж, незважаючи на недосконале законодавство, служба докладає максимальних зусиль для того, аби права споживача захистити. У цьому питанні дієву допомогу, за словами Юрія Арбатова, надають органи місцевої влади та місцевого самоврядування, які у свій час створили відповідні відділи захисту прав споживачів. Також залучались до співпраці з державними структурами і численні громадські організації, які здатні виявляти порушення та інформувати про них відповідні структури для реагування.

Про зміни у вітчизняному законодавстві, що зобов’язують виробників маркувати ряд товарів, для виготовлення яких використовуються генетично модифіковані організми, розповіла начальник відділу контролю якості продукції та дотримання правил торгівлі управління Наталія Туменко. Відповідне маркування має бути нанесене на ковбасні та кондитерські вироби, борошно, чіпси, фрукти, дитяче харчування тощо. Активізувати роботу з виявлення вмісту ГМО покликана і створена на базі ДП "Кіровоградстандартметрологія" лабораторія молекулярно-генетичних досліджень ГМО. Адже споживач повинен мати повну інформацію стосовно того, які продукти він купує та що вони містять.

Як повідомила заступник начальника управління Алла Дудник, нові вимоги законодавства дозволяють застосовувати більш жорсткі санкції стосовно унеможливлення реалізації тютюнових та алкогольних товарів неповнолітнім, у тому числі і пива. Фахівці управління разом із представниками правоохоронних органів уже здійснюють регулярні перевірки торговельних точок на предмет дотримання цієї норми Закону. Так, лише протягом нинішнього року було розглянуто 20 таких справ. За виявлені порушення власники торговельних точок будуть позбавлятися відповідних ліцензій, підкреслили учасники прес-конференції.

Для довідки. Протягом 2009 року фахівці обласного управління у справах захисту прав споживачів перевірили 7605 іграшок, що реалізувалися на території Кіровоградщини. Припинено продаж 7594 виробів, що становить 99,9 відсотка від перевіреної продукції. Основними порушеннями були невідповідність їх вимогам нормативних документів, відсутність сертифікатів відповідності та необхідної, доступної, достовірної і своєчасної інформації про продукцію.

Окрім цього, аналіз проведених перевірок свідчить про насичення споживчого ринку іграшками китайського виробництва або взагалі невідомого походження, що не відповідають вимогам нормативних документів.

Також упродовж 2009 року перевірено якість продовольчих товарів на 371 торговельному об’єкті, порушення виявлено на 354 із них. Забраковано товарів на 300 тисяч гривень. Найбільш поширеним порушенням є реалізація продовольчої продукції без супровідних документів, які засвідчують їх якість та безпеку.

Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також