Нагадаємо, що наприкінці грудня позаминулого року через борги ТЕЦ за газ кілька днів в оселях третини жителів обласного центру було холодно, у лютому–травні підприємство взагалі могло достроково припинити свою роботу, і лише завдяки втручанню міської влади цього вдалося уникнути. Шанси ж почати новий опалювальний сезон узагалі були мізерними, адже з огляду на те, що підприємство протягом зими споживало газ несанкціоновано, без відповідної угоди, газівники відрізали ТЕЦ від газопостачальної труби. У ДК "Газ України" із орендарями підприємства навідріз відмовилися спілкуватися навіть за умови, що вони розрахуються за блакитне паливо. Хоча, в принципі, на те, що вони це зроблять, теж марно було сподіватися. І міська влада прийняла дуже складне та ризиковане для себе рішення – за кілька місяців до початку опалювального сезону розірвала договір оренди із ТОВ "ВЕТ" і зробила ТЕЦ підрозділом КП "Теплоенергетик".
За досить короткий термін необхідно було владнати усі спірні питання з основними українськими газопостачальниками – НАК "Нафтогаз України" та ДК "Газ України". Завдяки неймовірним зусиллям кіровоградського міського голови Володимира Пузакова, його заступника – директора департаменту житлово- комунального господарства міської ради Віктора Кухаренка та його підлеглих, директора КП "Теплоенергетик" В’ячеслава Карауша і його заступника Ростислава Клокова вдалося вирішити питання щодо погашення заборгованості за блакитне паливо, і тепер підприємство безперебійно подає споживачам тепло…
Днями міський голова відвідав ТЕЦ, ознайомився з її роботою, виробничими потужностями, проблемами щодо реконструкції обладнання, зустрівся з працівниками.
Настрій у представників трудового колективу значно поліпшився відтоді, як підприємство знову перейшло до комунальної власності.
Валентина Іванівна, машиніст котла:
– Нам весь час говорили, що всі кошти йдуть на погашення боргів за газ, а на зарплату їх не вистачає. А потім з’ясувалось, що орендарі навіть за газ не платили, лише накопичували борги. Тепер колектив зітхнув з полегшенням, виплачується поточна заробітна плата, поступово погашається заборгованість за попередні роки. Зараз однозначно можна стверджувати, що міська влада зробила правильний крок, розірвавши угоду з орендарями.
– Ми просимо залишити нас у комунальній власності й не передавати більше жодним орендарям, – каже й майстер Петро Гордієнко.
Володимир Пузаков запевнив, що таких експериментів більше не буде. Нагадаємо, що саме він обіцяв у свій передвиборчій програмі повернути в комунальну власність стратегічні підприємства Кіровограда. І свого слова дотримав, виступивши ініціатором розірвання договорів оренди і ЦМК КП "Водоканал", й тієї ж таки ТЕЦ. Тепер ці підприємства успішно працюють, що не дає спокою колишнім орендарям. Вони не залишають надії через суди повернути право користуватись комунальною власністю. Прикладом може служити тривала судова тяганина з ТОВ "Водне господарство" та багаторазові, правда, безуспішні намагання його керівників знову зайти на територію КП "Водопровідно-каналізаційне господарство". Очевидно, ласим для них був той комунальний шматок…
Прикметно, що орендарі ТЕЦ у свій час наростили шалену кредиторську заборгованість, навіть незважаючи на те, що це підприємство має перевагу над іншими теплопостачальними підприємствами – виробляє власну електроенергію. Як при цьому мати чи не найбільші від інших борги за газ та дев’ятимісячну заборгованість із заробітної плати перед працівниками? Хіба що зовсім вже недолуго керувати своїм господарством або спрямовувати прибутки не на розвиток підприємства та необхідні платежі, а класти їх собі у кишеню…Нинішнє керівництво ТЕЦ запевняє: всі переваги виробництва власної електроенергії використає ефективно і з користю для підприємства. Більше того, воно прагне модернізувати виробництво, запровадити енергозаощаджуючі технології.
– Природний газ – зараз досить вартісне паливо, тому відшукуємо можливості запровадити передові технології, які знизять його використання, – зазначив директор КП "Теплоенергетик" В’ячеслав Карауш. – Нині ми розпочали співпрацювати з китайськими інвесторами, які пропонують новітню технологію переробки вугілля на мазут. Є спеціальне обладнання, для роботи якого підходить навіть буре вугілля, що видобувається в Олександрії. Зараз ведуться переговори щодо його закупівлі. Зазначу, що аналогів цієї установки в Україні немає, щоправда, є в Росії і Китаї. Пропозиції китайців нас влаштовують, установку змонтують на території ТЕЦ за їхні кошти. Потім нам продаватимуть це паливо, яке буде значно дешевшим, ніж газ…
– Я працюю на підприємстві з 1998 року, – приєднався до розмови Ростислав Клоков, – пройшов усі щабелі керівництва, але так легко ще не працювалось: ні при попередніх керівниках, ні при орендарях. Ще рік тому люди масово звільнялися з підприємства через те, що їм не виплачували зарплату. Серед них були високопрофесійні фахівці, заміну яким знайти було важко, адже наше виробництво – досить специфічне. Зараз же колектив упевнений у завтрашньому дні, і це надихає на плідну та якісну роботу. Вакансій майже немає. Люди працюють із задоволенням, відчули, що потрібні і підприємству, і міській владі. Варто зауважити, що чи не вперше за останні роки зроблено кроки для поліпшення безпеки на виробництві. У нас – високі температури (450 градусів) і великий тиск (60 атмосфер), що досить небезпечно для працівників. Тому завдання керівництва – переоснастити підприємство більш безпечним обладнанням, здійснити ремонт діючих установок.
Підсумовуючи результати свого візиту на ТЕЦ, міський голова Володимир Пузаков відзначив згуртованість у вирішенні питань повернення до комунальної власності стратегічних підприємств і депутатського корпусу міської ради. Час довів правильність прийнятих рішень: соціальна напруга у колективах і ТЕЦ, і водоканалу спала, зарплата виплачується, здійснюються платежі за всіма видами податків та відрахування в усі фонди.
Задоволені якісними послугами ТЕЦ і кіровоградці. Зокрема, мешканці п’ятиповерхівки по вулиці Гоголя, 131. Анатолій Максименко, Олександра Чала, Раїса Голоскок переконані, що такі підприємства мають працювати на місто, а не просто викачувати гроші з населення, надаючи при цьому неякісні комунальні послуги. Ольга Дударенко добре пам’ятає, що творилось впродовж кількох останніх років, коли доводилось постійно телефонувати теплопостачальнику з вимогою підвищити температурний режим.
– Тепер у мене в квартирі – Ташкент, – розповідає жінка. – Почуваємо себе комфортно, тому велике спасибі міській владі й Володимиру Пузакову за те, що повернули ТЕЦ у комунальну власність. Ми позбулися пос- тійного шантажу тарифною політикою, страху через постійні борги цього підприємства, що підприємство ось-ось зупиниться. Ми тоді просто не знали, що буде завтра, а зараз впевнені, що в наших домівках буде тепло. А ще в нашому дворі височить теплова труба, яка не експлуатується, а лише створює небезпеку. Ми не раз звертались до керівників ТЕЦ з вимогою її демонтувати. І ось тепер справа нарешті зрушила з місця. Сам міський голова підтвердив, що найближчим часом цю трубу приберуть, а в роботах будуть задіяні не лише працівники ТЕЦ, а й співробітники МНС.
Такі ось маємо позитивні зміни, які є результатом того, що влада зайняла принципову позицію та наперекір усім погрозам колишніх орендарів повернула кіровоградській громаді те, що належить тільки їй. Експерименти із передачею в оренду стратегічних міських об’єктів, сподіватимемось, уже не повторяться. Комунальна власність повинна слугувати громаді, а не окремим ділкам.
Оксана ВЕРСТЮК, Олег ШРАМКО (фото)