Правила життя для гіпертоніків

Щороку в травні з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я проводиться Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією. Підвищений артеріальний тиск, або артеріальна гіпертонія – найгрізніший фактор розвитку інфаркту міокарда та ішемічного інсульту. Більше мільярда людей в усьому світі страждають на це захворювання. У Кіровограді ці показники теж досить вражаючі: поширення гіпертонії серед дорослого населення у 2013 році становило понад 70 тисяч хворих на 199 100 осіб, а в першому кварталі цього року було діагностовано хворобу ще у 908 чоловік.

І це при тому, що половина хворих не знає, що має підвищений артеріальний тиск. Лікарі давно помітили, що для гіпертоніків існує “закон половинок”. Половина з них не знає про своє захворювання, а з тих, хто знає, лише половина лікується. З тих, хто лікується, лише половина робить це правильно. Про те, як потрапити в число тих, хто вчасно дізнається про свою недугу та своєчасно й правильно застосовує методи лікування, ми поговорили з міським позаштатним кардіологом Іриною Єрьоміною.

– Артеріальна гіпертонія – стабільно підвищений артеріальний тиск, – пояснює Ірина Вікторівна. – Точка відліку підвищеного артеріального тиску – як мінімум, тричі зареєстрований лікарем рівень 140 на 90 міліметрів ртутного стовпчика, і більше в осіб, які не приймають препарати для зниження тиску.

Чому як мінімум тричі? Протягом дня, в різні дні, залежно від пори року, погоди тиск постійно коливається. І це нормальне явище. Крім того, артеріальний тиск може змінюватися залежно від віку людини, стану серця, емоційного статусу, фізичної активності та супутніх препаратів, які та приймає. Часто, коли тиск пацієнту вимірює лікар, той хвилюється, і тиск виявляється вищим, ніж коли він самостійно вимірює його вдома. Це називається “реакцією на білий халат”. Тому лікар не може призначити лікування, вимірявши тиск один раз. Потрібно зробити кілька вимірів, зазвичай кілька разів протягом огляду, і потім – кілька разів на наступні дні й тижні.

При підвищеному артеріальному тиску відбуваються зміни в різних органах. Найбільш уразливі – головний мозок, серце, судини, сітківка очей та нирки. Підвищений артеріальний тиск призводить не лише до хронічної гіпертонії, а й до інфаркту, інсульту та серцевої недостатності.

– Які головні симптоми цієї підступної хвороби?

– Симптоми, за якими можна "вирахувати" гіпертонічну хворобу, багато в чому збігаються з ознаками звичайної перевтоми. Найчастіше людина навіть не підозрює, що в неї підвищений артеріальний тиск, і дізнається про це вже від лікаря “швидкої допомоги” при настанні ускладнень. Такий безсимптомний прояв гіпертензії може тривати до кількох років і навіть десятків років.

У деяких же випадках артеріальна гіпертензія дає про себе знати головним болем, запамороченням, задишкою, порушенням зору (двоїння в очах, миготіння “мушок” перед очима), шумом у вухах. Наявність симптоматики – це добре, адже хворий вчасно дізнається про проблеми зі здоров’ям та починає лікування.

– Які цифри артеріального тиску слід вважати нормальними, а які підвищеними?

– Артеріальний тиск 140/90 мм рт.ст. і вище у осіб, які не приймають ліків, що його знижують, вважається підвищеним. Тиск менший 120/80 мм рт.ст. – оптимальний, ризик розвитку серцево-судинних ускладнень найменший. Тиск менший 130/85 мм рт.ст. – нормальний у чоловіків та жінок старше 18 років. При підвищеному-нормальному тиску у 130-139/85 мм рт.ст. ризик серцево-судинних ускладнень дещо зростає.

– Як вимірювати тиск, щоб отримувати правильний результат?

– Потрібно проводити цю процедуру мінімум двічі на день протягом двох тижнів – вранці натщесерце та ввечері. За півгодини до вимірювання тиску не можна палити, переохолоджуватися, робити будь-які фізичні вправи і хвилюватися. Якщо показники різняться протягом дня – верхній на 20 мм, а нижній на 10 мм, нічого страшного, це добові коливання. Під час сну тиск нижчий, до ранку зростає і потім підвищується протягом дня. Якщо перепади більш різкі, варто насторожитись. Це вже одна з ознак артеріальної гіпертонії.

Є фактори, які збільшують ризик розвитку гіпертонічної хвороби. Це спадковість – люди, у яких є родичі хворі на гіпертонію, найбільш схильні до розвитку цієї патології. У людей з підвищеною масою тіла, які ведуть малорухливий спосіб життя, ризик розвитку артеріальної гіпертонії на 20-50 відсотків вище ніж у людей активних, які займаються фізичними тренуваннями. Вживання великої кількості солі, незбалансоване харчування з великою кількістю калорійної їжі, куріння, стреси – також є причинами розвитку гіпертонії.

Чітко встановлені цифри, до яких потрібно знижувати тиск. У пацієнтів з нирковою недостатністю рекомендований рівень – 120/79 мм рт.ст. У хворих на цукровий діабет – нижче 130/85 мм рт.ст. у всіх інших пацієнтів з гіпертонією – нижче 140/90 мм рт.ст.

– Які є методи лікування та профілактики артеріальної гіпертонії?

– Не підлягає сумніву, що гіпертонічна хвороба виліковна. У всякому разі, у перших її фазах. Тому найважливіша умова успішної профілактики та лікування – раннє виявлення хвороби. Також потрібно зменшити вживання кухонної солі до п’яти грамів на день. Сприятливо впливають на тиск калій і магній. Калій перешкоджає виникненню аритмій. Він міститься в картоплі, сливах, кисло-молочних продуктах. Магній розширює судини, заспокоює нервову систему. Частіше їжте курагу, шпинат, гречану, пшоняну і вівсяну каші, квасолю, чорнослив, фініки, персики, кавуни, буряки, кабачки, баклажани, зелень, горіхи. При цьому потрібно пам’ятати, що їжу, багату калієм та магнієм, не можна поєднувати з молоком і молочними продуктами. Кожен день у вашому меню повинні бути сирі овочі та фрукти. Зміцнює стінки судин вітамін С. Налягайте на апельсини та лимони, квашену капусту, солодкий перець, чорну смородину, настій шипшини.

Відмовтесь від паління цигарок та вживання алкоголю. Подбайте про зниження надмірної ваги. Більше рухайтесь. Найдоступніші та безпечні види фізичного навантаження – плавання і ходьба по годині на день. Також показані їзда на велосипеді, ходьба на лижах. А ось різко взятий старт в спортклубі при схильності до гіпертонії може спровокувати серцевий напад. Боріться із хронічним стресом, існують різні методи релаксаційної терапії.

Пацієнтам із підвищеним тиском не рекомендується робота у нічну зміну, галаслива обстановка, часті відрядження, психоемоційні навантаження. Правильний режим дня передбачає зменшення часу роботи з комп’ютером, відмова від тривалого перегляду телебачення, повноцінний нічний сон.

Артеріальна гіпертонія – хронічне захворювання. Воно не може бути проліковане одним курсом, як якась інфекція, наприклад, ангіна. На жаль, хворі на гіпертонію лікуються здебільшого періодично, приймають гіпотензивні таблетки лише в той момент, коли при вимірюванні тиску фіксують його підвищення або з’являються неприємні відчуття (біль у потилиці, запаморочення, нудота, носові кровотечі або навіть болі в області серця).

Нерідко, знизивши тиск, через два – три дні людина припиняє прийом препарату. Це дуже серйозна помилка. Тільки щоденний довічний прийом гіпотензивних препаратів при щоденному контролі рівня артеріального тиску гарантує реальну профілактику інфаркту міокарда та інсульту.

Записала Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також