З метою запобігання здійснення громадянами та юридичними особами правопорушень з видалення зелених насаджень, управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської міської ради інформує, що, згідно з діючими нормативно-правовими актами, видалення зелених насаджень здійснюється лише за наявності спеціального дозволу, згідно Постанови Кабінету Міністрів від 1 серпня 2006 р. № 1045 "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах" та "Положення про порядок знесення зелених насаджень в м. Кіровограді", затвердженого рішенням Кіровоградської міської ради від 26 червня 2001 р. № 1091.
Видалення зелених насаджень здійснюється у разі:
– реалізації генерального плану розвитку населеного пункту;
– реконструкції або капітального ремонту об’єкта благоустрою;
– знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самостійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більше як 5 сантиметрів;
– ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту;
– відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затінюється деревами;
– проведення ремонтних й експлуатаційних робіт в охоронній зоні вітрових ліній електропередач, на трансформаторній підстанції й т.д.;
– досягнення деревом вікової межі;
– ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної й надзвичайної ситуації.
Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради (далі – компетентний орган) на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи (далі - заявник) про видалення зелених насаджень.
Згідно з порядком, після надходження заяви від юридичної чи фізичної особи (заявника), Комісією для визначення стану та вартості зелених насаджень, призначеною рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 27 вересня 2006 року № 1220 "Про затвердження Положення про комісію для визначення стану та вартості зелених насаджень та її складу", яка складається з заявника, власника земельної ділянки, (користувача), представника компетентного органу та інших зацікавлених осіб, визначається стан зелених насаджень. Комісія складає акт обстеження зелених насаджень, в якому зазначає інформацію про зелені насадження (порода, діаметр стовбура, кількість, ступінь ушкодження, адреса знаходження та план-схема їхнього розміщення), які підлягають видаленню, що є підставою для прийняття рішення про видалення. До Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Кіровоградській області, як територіального органу Міністерства природи надається акт обстеження для його погодження.
Ордер видається на підставі рішення місцевого органа державної виконавчої влади з урахуванням акту обстеження зелених насаджень.
Є випадки, коли ордер на видалення зелених насаджень не видається: у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров’ю громадян чи майну громадян або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта обстеження; видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об’єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта обстеження зелених насаджень; видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі здійснюється за рішенням балансоутримувача без сплати відновної вартості.
На сьогоднішній день думка громадськості виступає дуже дієвим фактором, який може впливати на прийняття рішень органами влади. Лише активна громадська позиція щодо збереження зелених "легенів" міста Кіровограда може змінити ситуацію на краще. Наприклад, якщо мешканці помітили вирубку або підготовку до неї і не впевненні в законності даного факту, необхідно звертатись з письмовим зверненням до контролюючого органу, яким є Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області. Відповідно до чинного законодавства, державні інспектори проведуть перевірку факту видалення дерев на даній території.
Галина НЕГОДА,
головний спеціаліст відділу орендних відносин
та природоохоронної діяльності управління
земельних відносин та охорони навколишнього
природного середовища міської ради