У квітні наш народ масово саджає. Хто – дерева, хто – квіти, а хто – картоплю. Щоб отримати гарні результати цієї роботи, слід виконати її правильно. Як саме – про це читачів "Вечірки" погодилася проконсультувати Лілія Лопатенко – мабуть, одна з найкомпетентніших з цих питань у Кіровограді людей (Лілія і її чоловік Сергій уже близько двадцяти п’яти років займаються розмноженням ягідних культур, у тому числі рідкісних, мало поширених на Кіровоградщині, а також нових сортів винограду та ірисів найкращих сортів, придбаних у провідних розсадниках світу). Отже, ось що радить Лілія садівникам, городникам та квітникарям.
Перша половина квітня – найкращий час для саджання і пересаджування дерев та кущів.
Купуючи саджанці, уважно огляньте їхні штамби і корені. Вони мають бути свіжими, здоровими, без ушкоджень і не підсушеними. Купуйте лише сортовий посадковий матеріал. Якщо ви придбаєте "просто смородину", "просто агрус" або "просто малину", то не знатимете їхніх характеристик і не зможете за ними правильно доглядати. Не купуйте таких рослин, оскільки велика ймовірність придбати маловрожайні, з букетом хвороб культури.
До початку сокоруху в деревах слід зробити щеплення, які ви запланували на цю весну.
Дерева і кущі підгодуйте азотними і фосфорними добривами. За необхідності полийте.
Виявивши на деревах жуків-довгоносиків (яблуневого квіткоїда, букарку, казарку), струсіть їх на брезент або плівку і знищіть. Цей прийом повторіть 3 – 4 рази від початку розпускання бруньок до порожевіння бутонів. Струшування проводять рано вранці. Успіх цього прийому досягається при температурі повітря 10 – 110 С, коли жуки масово мігрують з грунту на крони дерев.
При появі зелених листочків дерева обробіть 0,8-процентним розчином колоїдної сірки (проти парші та борошнистої роси), змішаним з "Конфідором максі" (проти сисних і листогризучих шкідників). Особливу увагу приділіть персикам. У фазі набрякання бруньок двічі, з проміжком у 2 – 3 дні, обприскайте їх 1-процентним розчином бордоської рідини або хорусом. Цей захід дозволить уникнути найпоширенішого захворювання – кучерявості листя.
У період розпускання бруньок – бутонізації малину, суницю, смородину, аґрус обприскуйте "Конфідором максі" або настоями часнику, полину, чорнобривців (проти сисних і гризучих шкідників) з додаванням "Топаза" (проти борошнистої роси).
У період набрякання бруньок надземну частину виноградних кущів обприскуйте (від грибкових хвороб) одним з таких фунгіцидів: 3-процентною бордоською сумішшю, хлорокисом міді (80 – 90 г на 10 л води), 3-процентним залізним купоросом.
Для винограду біологічним нулем є температура + 100С. При цій температурі як починається, так і припиняється розвиток рослини. Саджанці найкраще садити, коли температура грунту в ямі перевищить 150 С. При температурі 200 С процеси життєдіяльності виноградного куща протікають в 4 рази інтенсивніше, ніж при 150 С, а при 250 С – у 8 – 10 разів. Чим вища температура (але не більше 350С), тим швидше саджанці приживаються і починають рости, тим потужніший розвиток кореневої системи і надземної частини.
Сухі саджанці перед посадкою повинні пройти фізіологічну підготовку, що дає виграш у 7 – 10 днів. Фізіологічну підготовку можна проводити в ящиках, застеливши їх поліетиленовою плівкою, а корені перекласти вологим торфом. Перед фізіологічною підготовкою оновлюють зрізи кінців коренів і вмочують їх в сметаноподібну глину або суміш глини з перегноєм у співвідношенні 2:1. На однорічному прирості залишають 2 – 3 нижніх вічка. Якщо вічка почнуть проростати, це означає, що саджанці готові до посадки.
При саджанні саджанців на постійне місце потрібно чітко витримати глибину: п’ятка (основа) саджанця має знаходитися від поверхні грунту на 40 – 50 см. На піщаних і супіщаних грунтах глибина посадки – 60 см. При меншій глибині саджанці взимку можуть вимерзнути, а при більшій – повільно ростимуть через недостатнє прогрівання грунту.
Саджають виноград так. Насипавши на дно ями небагато приготовленої раніш землі, формують посадковий горбок, на вершину якого ставлять п’ятку саджанця і, розправивши рівномірно коріння по схилах пагорба, присипають його сумішшю чорнозему, піску і перегною. Після саджання поливають 2–4 відрами теплої води. Не забудьте, що під виноград треба відвести найкраще місце – найсвітліше і найтепліше.
У першій половині місяця виноградні кущі удобрюють комплексними мінеральними добривами – розчином у воді аміачної селітри (140 г на 10 л води), суперфосфату (110 г на 10 л води), калію сірчанокислого (120 г на 10 л води), магнію сірчанокислого (30 г на 10 л води).
З появою перших листків "плач" лози припиняється. На початку росту пагонів потрібно виламати ті з них, які зайві. Видаліть усі пагони, які не будуть використані для формування куща.
Як тільки зазеленіє береза, треба садити картоплю. Висаджуйте пророщену картоплю на глибину 10 – 12 см. У полі, де немає можливості поливу, глибина посадки має бути не менше 15 см.
Наприкінці квітня можна висадити розсаду ранніх томатів, але слід подбати про їх укриття на випадок заморозків. Саджайте рослини на 3 – 5 см глибше, ніж вони росли до цього в теплиці.
З метою прискорення плодоношення огірків і отримання основного врожаю до початку поширення несправжньої борошнистої роси посійте насіння в горщики у першій декаді квітня, щоб розсаду у віці 25 – 30 днів висадити у відкритий грунт або під плівку, на випадок холодної погоди.
У відкритий грунт насіння огірків зазвичай висівають, коли цвітуть вишні. Перед висіванням потримайте насіння в розчині марганцівки (1 г на 100 г води) протягом 20 хв. Для посіву використовуйте насіння, що зберігається 2– 3 роки, тоді утворюється більше жіночих квіток. Насіння має потрапляти на глибину 3 – 4 см. Огірки висівайте в 3 – 4 рядки з інтервалом 5 – 7 днів. Після того, як мине загроза заморозків, зайві рослини видаліть. На ділянці повинне бути висіяне насіння як мінімум 2 – 3 сортів, які мають підвищену стійкість до несправжньої борошнистої роси.
Багато теплолюбних культур (огірок, перець, баклажан, томат) дозрівають рано і дають добрий урожай, якщо їх посіяно або посаджено на грядках, вкритих темною поліетиленовою плівкою.
Висаджуючи ріпчасту цибулю у великих, діаметром більше 1 см, свіках, пам’ятайте, що при ранніх термінах посадки ця рослина схильна до стрілкування. Основна причина цього – тривале перебування сівка при температурі, нижчій 5 – 60С, як у період зимового зберігання, так і при ранніх термінах посадки в холодному, недостатньо прогрітому ґрунті. З метою зменшення стрілкування цибулю у великих сівках перед посадкою прогрівають при температурі 25 – 300С (наприклад, на опалювальній батареї) протягом 15 – 20 діб і висаджують в прогрітий грунт (час цвітіння абрикоса).
У перших числах квітня необхідно розкрити багаторічні квіти (троянди, півонії, гіацинти, нарциси, тюльпани, іриси, лілії) та підгодувати їх азотними добривами. Відразу підгодуйте рослини азотними добривами. Троянди обприскати однопроцентним розчином бордоської рідини або фундазолом. Цей період сприятливий для саджання троянд. Місце щеплення троянд має бути закрите грунтом. Гілки обрізають на 2 – 3 вічка. Щоб рослини не підсихали, їх можна підгорнути так, щоб гілки після обрізання були повністю вкриті землею. З появою молодих пагонів кущ обережно розкривають.
На початку квітня висаджують клематиси. Клематиси – світлолюбні, тому їх слід садити на сонячних або злегка затінених ділянках. Для посадки копають яму розміром 60х60х60 см, в яку вносять відро перегною, 50 г суперфосфату, 3 склянки деревного попелу або 100 г повного мінерального добрива. Як посадковий матеріал краще використовувати дворічні саджанці. Коріння розправляють по грунті, насипаному горбком на дні ями, потім засипають землею, поливають і мульчують. Не забудьте при посадці заглибити кореневу шийку клематиса на 5 – 10 см.
У третій декаді квітня висадіть в удобрену землю бульби гладіолусів. Бульби гладіолусів до посадки у відкритий грунт протягом місяця прогрівають при температурі 25 – 300С. Безпосередньо перед посадкою їх треба продезінфікувати однопроцентним розчином марганцівки протягом 15 хвилин. Рослини ці – світлолюбні, для них відводять добре освітлені ділянки, захищені від вітру. Наприкінці квітня можна висадити бульби жоржин у ямки розміром 30х30х 30см. Жоржини дуже чуйні до добрив. У кожну посадкову ямку внесіть 20 г суперфосфату, 15 г калійних добрив, 2 – 3 кг перегною. Жоржини висаджуйте на сонячному місці.
На грядки висаджують підготовлену розсаду айстр, агератума, левкою. До грунту айстри невибагливі. Крім того, вони можуть рости і на злегка затінених ділянках.
Зателефонувавши за номером (0522) 22-24-13 або 0675200761, ви зможете отримати більш детальні консультації з питань садівництва, городництва та квітникарства, а також домовитися про придбання саджанців винограду, безшипної великоплідної ожини, малини та кизилу, усе – новітніх сортів, ціни – осені минулого року.