»Поки пам’ятаємо – живемо»



До дня пам’яті єлисаветградського зодчого Якова Паученка

Довгий час ім’я оригінального українського архітектора Якова Васильовича Паученка (1866 – 1914) було маловідоме широкому загалу, але завдяки копіткій і наполегливій праці співробітників художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна нині ми знаємо, що саме йому судилося стати одним з тих зодчих, які творили неповторний модерновий архітектурний ансамбль історичного центру сучасного Кропивницького, а біографію зодчого, мистецька спадщина якого і нині є актуальною, можна вільно знайти у всесвітній довідниковій мережі «Вікіпедія».




Кропивничани гідно шанують пам’ять талановитого архітектора. В 2002 році Кіровоградською обласною радою було засновано обласну премію в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, якою відзначаються кращі досягнення сучасних архітекторів, науковців та майстрів декоративно-ужиткового мистецтва на теренах Кіровоградщини, а в 2006-му з ініціативи музею Укрпошта до 140-річчя з дня народження Якова Паученка випустила художній маркований конверт «Яків Паученко – архітектор» та провела в музеї акцію спецпогашення штемпелем Першого дня. 2014 року вже за пропозицією Кіровоградської дирекції УДППЗ «Укрпошта» з нагоди відзначення 75-річчя створення Кіровоградської області архітектурні доробки Я.Паученка було представлено у поштових марках – Свято-Вознесенський собор у Бобринці в поштовому блоці «Краса і велич України. Кіровоградська область» та Пам’ятка архітектури кінця XIX століття Театр «Ілюзія», в будівлі якого нині розташований Центральноукраїнський науковий ліцей-інтернат Кіровоградської обласної ради, окремою маркою на конверті з історичною довідкою про архітектора. У 2016 році з ініціативи художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна за підтримки Кіровоградської обласної організації Національної спілки архітекторів України згідно з розпорядженням міського голови від 19 лютого 2016 року №24 «Про перейменування вулиць, провулків та інших об’єктів топоніміки міста» частина вулиць Леніна і Дворцової названі іменем Архітектора Паученка.



Наприкінці вересня 2021 року вийшло у світ науково-популярне видання «Особова справа №2. Яків Васильович Паученко (21 березня 1866 р. – 29 жовтня 1914 р.). Матеріали до біографії». Випуск 2. – Кропивницький: ТОВ «Прінт Медія Про», 2021. – 58 с., яке презентує показчик документальних та фотографічних матеріалів, що зберігаються в різних організаціях – архівах, музеях – про видатних осіб Кіровоградщини. Засновниками проєкту є галерея «Єлисаветград» (власник Микола Цуканов) та Державний архів Кіровоградської області (директор Лілія Маренець).

У підготовці випуску про талановитого єлисаветградського архітектора Якова Паученка, присвяченого 155-річчю з дня його народження, що відзначається в цьому році, взяли участь провідні заклади культури міста та області – художньо-меморіальний музей О.О.Осмьоркіна, обласний краєзнавчий музей та обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І.Чижевського. Так, музей надав для видання оригінальні та копійні фото-докуметальні та графічні матеріали про Якова Паученка, що зберігаються у фондах музею, а також ксерокопії документів та малюнків з фондів Російського державного архіву літератури і мистецтва (РДАЛМ, Москва, РФ), а саме – «Особова справа Паученка Якова Васильовича. Вересень 1883 р. – 24 квітня 1897 р. Документи учня училища живопису, ваянія і зодчества Московського Художнього Товариства Паученка Якова Васильовича». Оригінальним доповненням до видання стали кольорові фото з музейного зібрання – авторські світлини заслуженого журналіста України Ігоря Демчука, що експонувалися на тематичній виставці «Зупинись і замилуйся» до 145-річчя з дня народження Якова Паученка в 2011 році. До речі, з електронною версією видання можна ознайомитись на музейному вебсайті.

А відкриває книгу оригінальна, придбана Миколою Цукановим на одному з міжнародних аукціонів, раніше невідома, виконана у фотоательє Давида Харлаба, світлина Якова Паученка з особистим його підписом: «От архитектора халамидника 23.VI. 1904» і особистим підписом. Перед нами фотопортрет сильного, ефектного чоловіка в розквіті творчих сил, якого не стане за десять років важкої творчої праці по розбудові міста, в якому він народився і жив.

Художник архітектури Яків Васильович Паученко помер 29 жовтня 1914 року, був похований на Петропавлівському кладовищі, якого зараз не існує, і могила його зникла під фундаментами новобудов. Але зосталися його оригінальні будівлі, що є окрасою нашого міста, одна з центральних вулиць якого носить його ім’я.

Андрій НАДЄЖДІН,
заслужений художник України, мистецтвознавець,
провідний науковий співробітник
художньо-меморіального музею О. О. Осмьоркіна

Читайте також