Це, зокрема, акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, пально-мастильних матеріалів), також податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Місцеві органи влади, відповідно до Закону «Про бюджет України», у місячний термін мають встановити розмір ставок цих видів податків. Виконавчі органи Кіровоградської міської ради підготували відповідні проекти рішень виконавчого комітету та міської ради, також розробили проект рішення міської ради про встановлення розмірів ставок єдиного податку на 2015 рік. У середу їх розглянули та обговорили з представниками громадських організацій, що опікуються проблемами підприємців, члени координаційної ради з питань розвитку підприємництва.
Як зазначив на засіданні голова ради – заступник міського голови Сергій Васильченко, розмір ставок єдиного податку, виходячи зі складної соціально-економічної ситуації в Україні, місцева влада планує залишити на тому ж рівні, що і в 2014 році, а для третьої групи платників податків ставку навіть пропонується зменшити на один відсоток. До слова, як повідомила на засіданні начальник управління економіки міської ради Олена Осауленко, торік до міського бюджету надійшли 52,8 мільйона гривень єдиного податку (це на 8,9 мільйона гривень більше, ніж у 2013 році). Тільки якщо минулого року єдиний податок зараховувався до спеціального фонду міського бюджету і спрямовувався на капітальні видатки, то нинішнього він надходитиме до загального фонду бюджету.
Ставки податку на нерухоме майно – ще на стадії обговорення. Попередньо планується, що розмір ставки цього податку для об’єктів нежитлової нерухомості буде мінімальним – 0,1 відсотка, для господарських, присадибних будівель – 0,01 відсотка. Для об’єктів житлової нерухомості пропонувалося встановити ставку в розмірі 0,5 відсотка, однак члени координаційної ради вирішили рекомендувати депутатам міської ради теж зменшити її до 0,1 відсотка. Варто водночас нагадати, що з ініціативи секретаря міської ради Івана Марковського у проекті рішення міської ради передбачено, що не обкладатимуться цим податком квартири площею до 75 квадратних метрів (законом була передбачена мінімальна площа для пільги – 60 квадратних метрів), житлові будинки – до 150 квадратних метрів (у законі було – 120 квадратних метрів). Тож фактично цей вид податку не сплачуватимуть власники навіть трикімнатних квартир. Більше того, зазначив Сергій Васильченко, стягуватиметься податок на об’єкти житлової нерухомості тільки з 2016 року, до цього часу податкова служба, органи місцевої влади напрацьовуватимуть базу оподаткування, визначатимуть механізми стягнення податку.
Акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів пропонується встановити в розмірі п’яти відсотків (у цьому випадку законодавець для органів місцевого самоврядування іншого варіанта не передбачив, тож фактично міська рада просто підтвердить те, що вже зафіксовано в Податковому кодексі України). Сергій Васильченко звернув увагу на те, що це – чи не єдиний новий податок, за рахунок якого частково можна буде компенсувати втрати міського бюджету від зменшення обсягів відрахування (з 75 до 60 відсотків) до його дохідної частини податку з доходів фізичних осіб.
Коли верстався номер, вищезгадані проекти рішень щодо встановлення ставок нових податків розглядали члени виконкому міської ради, згодом їх мають затвердити на сесії депутати міської ради.