26 листопада в передобідню пору в Кіровограді й інших населених пунктах області пролунав тривалий сигнал електросирен "Увага всім!". На щастя, сигнал тренувальний: на Кіровоградщині тривала комплексна перевірка обласної системи оповіщення.
Напередодні "Вечірня газета" звернулася до начальника міського управління з питань надзвичайних ситуацій і цивільного захисту населення Сергія Коваленка з проханням пояснити, навіщо лунатиме сигнал електросирен, про який протягом тижня сповіщали обласні радіо, телебачення й інтернет-видання.
Разом із Сергієм Миколайовичем автор написаного побував у пункті управління голови облдержадміністрації, де знаходиться система оповіщення населення області про загрозу чи виникнення надзвичайної ситуації або навіть оголошення воєнного стану. (Інформацію про це оперативний черговий отримує зі столиці кількома способами – телефоном, телетайпом, за допомогою радіозв’язку та азбуки Морзе, після чого передає в райони і міста області. А щоб вона дійшла до широких верств населення, вмикають електросирени, яких у Кіровограді 43). Існує ще один резервний пункт управління голови ОДА поза межами обласного центру. Учорашня перевірка системи оповіщення відбувалася з обох цих пунктів.
Що ж потрібно робити, коли громадянин почув сирену? Її звук не має ніякого інформаційного навантаження, а закликає до того, щоб люди вмикали обласне телебачення або радіо і прослухали повідомлення. У вчорашньому випадку в повідомленні йшлося про перевірку працездатності системи оповіщення із ввімкненням сирен, які "ревіли" двічі по три хвилини.
Увімкнення електросирен, під’єднаних до системи централізованого запуску, відбувається із пульта пункту управління голови ОДА одночасно в усій області або ж в якомусь окремому населеному пункті. Якщо ж десь сирена не спрацювала або не під’єднана до централізованого запуску, або ж там відсутня саме електросирена, то використовують її механічний аналог. Коли людина не має можливості послухати місцеві радіо чи телебачення, то вона, почувши "виття" сирени, має вийти на вулицю або подвір’я й очікувати повідомлення про надзвичайну подію та вказівки, як діяти в даній ситуації, з гучномовців поліцейських автомобілів.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО