Однією з пріоритетних реформ в Україні є децентралізація, за якої значно посилюється роль місцевого самоврядування. Саме тому нині триває добровільне утворення об’єднаних територіальних громад (ОТГ).
Суттєву підтримку щойно створеним ОТГ разом із державою надають і неурядові організації. Зокрема, й Global Communities, міжнародна неурядова організація, яка працює над виконанням п’ятирічного проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), який називається «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Більшу частину коштів програми DOBRE спрямовано на допомогу ОТГ в технічному й фінансовому напрямках, на навчання правильно управляти тим, що має громада, на розвиток місцевої економіки.
Програма DOBRE діє в семи областях України: Кіровоградській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Миколаївській і Тернопільській. Відібраним громадам програма надає пряму допомогу. На Кіровоградщині це – Новоукраїнська, Маловисківська та Бобринецька ОТГ. Нещодавно, 20 – 21 березня, DOBRE провела навчальний тур «Кращі практики: досвід громад, які об’єдналися». Учасники туру (сільські голови, представники районної ради та адміністрації Вільшанського району Кіровоградської області, журналісти з Кропивницького й області, урядники з нещодавно створеної Високопільської ОТГ із Херсонщини) відвідали Покровську та Царичанську ОТГ Дніпропетровської області.
Регіональний менеджер програми USAID DOBRE в Дніпрі Андрій Нагорний, який опікувався учасниками туру, розповів, що програма DOBRE допомагає представникам ще не об’єднаних територій отримати інформацію та побачити роботу успішних ОТГ.
– Завдяки таким турам DOBRE створює агентів децентралізації у Вільшанському районі Кіровоградської області. Ми хочемо дати представникам місцевого самоврядування максимум інформації та допомогти громадам прийняти правильне рішення, об’єднатися і далі йти шляхом розвитку своєї території, – зазначив Андрій Нагорний.
Учасники навчального туру побували в Покровській та Царичанській громадах, де ознайомилися з тим, як завдяки децентралізації громади господарюють. У Покровській ОТГ успішно працюють півсотні агроформувань – агрофірми, фермерські господарства, приватні сільськогосподарські підприємства, два сільськогосподарських кооперативи: демонстраційна ферма СП «Молочарське», де навчають створювати й розвивати сімейні ферми, та молокозбиральний кооператив «Добробут Андріївки». Відвідали учасники туру також Братський навчально-виховний комплекс та Покровську дитячо-юнацьку спортивну школу. Покровська громада використовує кошти на ремонт освітніх закладів, будівництво доріг, освітлення вулиць. Створення ОТГ дало можливість отримувати кошти не лише від держави, з податків, а й від іноземних програм, що надають технічну й фінансову допомогу під час становлення ОТГ. Наприклад, за сприяння програми DOBRE Покровська громада підготувала стратегічний план розвитку, виграла три міні-проекти: на встановлення вуличного освітлення центральної площі, будівництво ролердрому для молоді та створення мобільного офісу в приміщенні селищної ради.
– На моє переконання перша реформа в Україні, яка має результат, – це реформа місцевого самоврядування. Ще вчора ми обговорювали важливість стратегічного планування, а сьогодні маємо можливість знайти потенційних інвесторів, шукаємо шляхи для економічного розвитку. На території громади працюють молочні кооперативи. Створюємо ще й кооператив бджолярів. Рушійна сила громади – це жителі, які відчули відповідальність, переймаються її проблемами. Наша громада має ще багато проблем, і в той же час отримала величезний потенціал для розвитку, – розповіла голова Покровської громади Світлана Спажева.
У Царичанській ОТГ учасники навчального туру побували в Царичанській опорній школі І – ІІІ ступенів, де навчаються діти як із центру громади, так і з інших її сіл. Їх привозять до неї шкільними автобусами. Завдяки виділеним ОТГ коштам та реалізації спільних з DOBRE проектів у цьому навчальному закладі створено хорошу технічну базу для якісного навчання дітей. Показали царичанці гостям і одне з підприємств на території ОТГ – алкогольно-безалкогольний комбінат «Дніпро», який забезпечує роботою сотню мешканців громади та наповнює її бюджет.
– У плані соціально-економічного розвитку Царичанської громади на 2018 рік – 50 проектів. Ми активно працюватимемо над їх втіленням, залучаючи кошти бюджетів різних рівнів та міжнародних програм, – розповіла секретар Царичанської ОТГ Євгенія Велегура.
Ці проекти є свідченням того, що царичанці думають не лише про день сьогоднішній, а й про перспективу. Тому й створюють проекти задля розвитку громади й шукають способів їх реалізації.
Під час перебування в Покровській та Царичанській ОТГ представники Вільшанського району Кіровоградської області розпитували господарів про підготовку до створення ОТГ, налагодження їх функціонування, вивчали досвід управління громадами та їх економічного розвитку.
Наприкінці навчального туру всі його учасники обговорили побачене й висловили свої думки із цього приводу. Вільшанці переважно переконалися в доцільності створення у себе ОТГ, представники Високопільської ОТГ побачили, яким шляхом вони можуть рухатися далі, а журналісти на власні очі побачили те, про що розкажуть своїх читачам.
– Маємо чому повчитися в колег. Головне – має бути команда, яку ми побачили в Покровці. Команда, яка професійно виконує свою роботу і йде вперед. Царичанська громада мене вразила тим, що там не бояться відповідальності за прийняті рішення. Звичайні справи роблять по-новому, виграють гранти, громада є учасником різних проектів. Для себе ми повинні визначити те, що потім відобразимо в стратегії розвитку Вільшанської громади. Ми тільки виграємо, коли підемо в ОТГ, – зазначив заступник голови Вільшанської районної ради Олександр Михайлов.
Усі учасники дводенного навчального туру сфотографувалися на добру згадку із сертифікатами про участь у навчальному турі від програми DOBRE (на знімку).
Юрій ЛІСНИЧЕНКО