Пильність чи буря в склянці води?

Останніми роками в Кропивницькому значно активізувалися громадські організації, які стоять на захисті зелених насаджень. І це, безумовно, позитивний момент. У журналістиці я – двадцять років і добре, наприклад, пам’ятаю, як жителі міста байдуже спостерігали за винищенням дерев на нинішній вулиці Героїв Майдану. Зараз на такі випадки громадськість відразу реагує. Як і влада.
Яскравий приклад – як тільки наша газета надрукувала матеріал про те, що невідомі зрубали чотири сосни на вулиці Київській, влада звернулася до поліції, і «лісорубів» миттєво затримали. Такою ж миттєвою була реакція на видалення кількох дерев на розі вулиць Шевченка та В’ячеслава Чорновола.
Однак інколи ситуація із захистом дерев доходить до абсурду. Дехто з громадських активістів починає бити на сполох, коли вирубують хворі, аварійні дерева або ті, які мають неестетичний вигляд. Саме таке трапилося днями під час вирубування дерев біля пологового будинку №1.
Як відомо, зараз триває реконструкція цього лікувального закладу. Проектними роботами передбачається заміна старого паркану навколо закладу на новий. Проектом передбачено видалення вісімнадцяти дерев, 15 з яких – в незадовільному стані. Комунальники почали виконувати свою роботу, і раптом захисники зелених насаджень стали їм перешкоджати.
Зокрема, очільниця громадської організації «Озеленення Кропивницького» та громадський інспектор міської спецінспекції Надія Паливода на знак протесту демонстративно… прикувала себе ланцюгом до старої тополі. Ще кілька активістів викликали поліцію. Якби це було молоде гарне деревце, яке закриває вітрину магазину, що належить «крутому» бізнесмену, такий вчинок можна було б назвати відважним, справжнім проявом пильності. Але у даному випадку йдеться про стару тополю з покрученим стовбуром. Більше того, замість цих 18 дерев буде висаджено удвічі більше нових.
– Комунальники видаляють дерева лише після висновку комісії з розгляду звернень про знесення зелених насаджень, що при виконкомі міськради Кропивницького, – підкреслила завідувач сектору екології та природоохоронної діяльності управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища міської ради Галина Негода. – І такий висновок є – через рік – два вони загинули б. Більше того, ці дерева становлять загрозу для перехожих, адже можуть впасти просто на тротуар, можуть заразити хворобами інші молоді дерева, що планується тут висадити. Лише три дерева – тополя, клен і липа – більш-менш у належному стані. Але чи раціонально їх залишати, якщо тут, згідно з проектом, передбачається висадження 37 молодих саджанців лип? Наскільки естетично буде виглядати алея, якщо посеред неї будуть височіти старезні дерева з покрученими стовбурами? Ще один момент: підрядчик – ПП «Енерго» виконує роботи відповідно до декларації на початок виконання будівельних робіт, вона передбачає знесення саме 18 дерев, і забороняти йому це робити ми просто не маємо права.
Як повідомив директор ПП «Енерго» Віктор Ніколаєнко, заміна паркану передбачає облаштування належного фундаменту під нього, а це означає, що коренева система дерев, які ростуть навколо пологового будинку, буде пошкоджена. Тож підприємство передбачило у проекті заміну зелених насаджень на молоді, які будуть висаджені після завершення будівельних робіт, звернулося із клопотанням до балансоутримувача зелених насаджень на вулиці Олени Журливої – КП «Благоустрій» і отримало відповідні дозвільні документи.
Галина Негода підкреслила: замість старих дерев навколо пологового будинку буде висаджено 37 лип. Вже є попередня домовленість із Голованівським розплідником обллісгоспу про те, що саджанці будуть надані восени нинішнього року – це найсприятливіший період для укорінення дерев.

Читайте також