Перші результати складного процесу децентралізації

Чотири години у Кіровограді тривали публічні обговорення актуальної в Україні теми – "Децентралізація у дії. Перші результати, можливості і ризики".

Більше 100 учасників – міські голови Кіровоградщини, голови районних та сільських рад, депутати, представники обласних та районних ЗМІ, а також громадські активісти і просто громадяни, які цікавляться цією темою, - жваво та емоційно обговорювали плюси та мінуси реформи децентралізації.

– Процес децентралізації дуже важливий та необхідний, – зазначив секретар Кіровоградської міської ради Сергій Бойко, який також узяв участь у заході. – Потрібні й такі панельні дискусії, бо коли вже створені громади озвучуються проблеми, з якими вони стикаються, експерти можуть оперативно впливати на ці процеси. І якщо не вносити зміни в закони, то акцентувати увагу при впровадженні реформ.

Модератором заходу була відома українська журналістка і телеведуча Анна Безулик, а головним експертом національного рівня виступив Юрій Ганущак.

Питання, які порушувалися під час дискусії, були вкрай актуальними для мешканців Кіровоградщини: розвиток сільської місцевості, бюджетні процеси, передача майна об’єднаним територіальним громадам, ремонт доріг, налагодження інфраструктури, організація системи охорони здоров’я на місцях, система освіти у громадах та інше. Також представники районів нашої області висловили незадоволення щодо темпів удосконалення законодавства, яке стосується децентралізації та розподілу землі поза межами населених пунктів. Дехто бачив недоліки в тому, що до громад ставляться занадто жорсткі вимоги стосовно надання адміністративних послуг, взаємодії з територіальними органами центральної виконавчої влади – таких, як міліція, податкова та інші. Про брак якісних кадрів у громадах також було згадано.

За час дискусії усі учасники мали змогу поставити свої запитання та отримати відповідь.

На Кіровоградщині є вже три об’єднані територіальні громади. Їхні голови ділилися досвідом, розповіли про проблеми, з якими стикаються. Ось що зазначив голова одного із об’єднань Юрій Ганущак щодо земельної проблеми. "Зрозуміло, що одним з найбільш гарячих питань об’єднаних територіальних громад є надання повноважень на управління земельними ресурсами. Але для того, щоб якісно користуватись цією землею, необхідно добре підготуватись та опрацювати це питання. Як мінімум, створити всю необхідну містобудівну документацію, де буде вказане цільове призначення усіх земель. І це дасть чіткі правила гри для всіх: для мешканців, для бізнесу, для інвесторів".

Громадська дискусія відбулася за ініціативи Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України та за підтримки Швейцарсько-українського проекту міжнародної технічної допомоги національних реформ"Підтримка децентралізації в Україні" DESPRO. Партнером у підготовці заходу в Кіровограді виступила ГО "Спільна дія".

Читайте також