До редакції “Вечірньої газети” звернулись кіровоградки мешканки будинку №8 по вулиці Героїв Сталінграда Наталія Радова та Світлана Демиденко, які від імені жителів цього гуртожитку поскаржились на те, що він віднедавна був відключений від електроживлення через борги. При цьому багатоповерхівка повністю електрифікована: електроплити, електроопалення. Словом, якщо немає світла, то і життя припиняється. Спочатку було чимало проблем із тим, що електролічильник був один на будинок. Влада допомогла мешканцям встановити прилади обліку. Але рахунки все одно із захмарними цифрами – подекуди до двох тисяч гривень на квартиру. Зрозуміло, що сплачувати такі суми мешканцям не під силу, тому й викручувались, вносячи до каси гривень по п’ятсот. Решта суми “лягала” у борг.
Але чи правомірні такі нарахування – виникло питання.
Почали ходити інстанціями, з’ясовувати: що ж то за арифметика така? В інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області їм повідомили, що гуртожиток по вулиці Героїв Сталінграда, 8 згідно з класифікацією будівель та споруд, не належить до числа багатоквартирних будинків, затвердженого і введеного в дію наказом Держстандарту України. Гуртожитки перебувають в одному ряду з готелями, туристичними базами, таборами та будинками відпочинку тощо.
– Свого часу ми домоглися того, щоб у нашому будинку повністю замінили електропроводку, бо не раз виникали пожежі через перенавантаження електромереж, – розповіла Світлана Демиденко. – Потім були встановлені лічильники, щоб кожен оплачував лише своє помешкання. Та, на жаль, тариф нам встановлено дуже високий, і у людей почали накопичуватись борги. Замість того, щоб піти мешканцям назустріч та реструктуризувати борги, адже вони не відмовляються платити, енергетики почали світло просто відключати.
Мешканці гуртожитку звертались в обленерго, інспекцію Держенергонагляду. Але відповідь одна: “Вам доведеться погасити борги.”
В ПАТ “Кіровоградобленерго” заперечили, що відключили від електрозабезпечення весь будинок. Постраждали лише боржники. Також світло зникло на сходових майданчиках – через перенавантаження мереж виходили з ладу автоматичні прилади. Крім того, повідомили, що ще у вересні 2012 року на замовлення головного управління житлово-комунального господарства міської ради було здійснено всі необхідні технічні роботи для збільшення потужності електромереж та переведено абонентів на прямі договори споживачів електроенергії.
Добре поінформовані щодо цього будинку і в головному управлінні житлово-комунального господарства міської ради. Сюди мешканці гуртожитку також звертались неодноразово і їм був запропонований вихід із ситуації – переведення гуртожитку в статус житлового будинку.
Начальник відділу капітального ремонту, реформування та розвитку житлово-комунального господарства головного управління ЖКГ Юлія Кучман наголосила, що для уникнення проблем із енергопостачанням передусім потрібно погасити борги, потім потурбуватись самим мешканцям про те, щоб була розпочата процедура переведення багатоповерхівки у статус житлових споруд. Для цього потрібно, перш за все, звернутись до управління містобудування та архітектури міської ради, щоб отримати дозвіл на реконструкцію гуртожитку під житловий будинок та розробку проектної документації. Потім виконавчий комітет міської ради має прийняти рішення щодо переведення гуртожитку в статус житлового будинку. А обленерго видасть висновок, чи відповідає будинок технічним вимогам, і тільки після цього їм буде наданий так званий пільговий тариф на збільшення споживання електричної енергії.
Але пройти весь цей шлях мешканцям гуртожитку дуже складно, бо все це вартує грошей, і чималих. За попередніми підрахунками, за проектну документацію мешканцям доведеться викласти із своїх кишень до півтори тисячі гривень, а це не кожній родині під силу. Та, схоже, іншого виходу немає: або ця процедура буде пройдена, або тарифи залишатимуться високими.
Оксана ВЕРСТЮК