У кіровоградському комунальному підприємстві «Міськсвітло» активно реалізується програма заміни застарілого обладнання на нове – сучасне.
З цією метою за кошти міського та обласного бюджетів було придбано новий пульт контролю за функціонуванням світлоточок зовнішнього освітлення, який дозволяє не лише відразу виявляти пошкоджені ліхтарі, а й значною мірою економити кошти на електроенергію, регулюючи час ввімкнення зовнішнього освітлення. Потреба замінити диспетчерське обладнання на міському пульті управління, який діяв ще з 1953 року, за словами начальника головного управління житлово-комунального господарства міської ради Олександра Хачатуряна, виникла ще й тому, що протягом року в Кіровограді було встановлено 1060 нових світлоточок. Таким чином активно відновлюється зовнішнє освітлення у приватному секторі міста.
– Функціонування у місті зовнішнього освітлення контролює диспетчер нашого підприємства, – розповів директор КП «Міськсвітло» Дмитро Тоток. – Всього у місті є 60 незалежних пультів управління, які подають напругу у вечірній час доби на світильники зовнішнього освітлення. Потім відбувається перемикання світильників на роботу в нічному режимі, щоб економити кошти, а зранку знову вони працюють у звичному режимі, щоб створити максимум зручностей мешканцям обласного центру. Всі ці процеси відбуваються за командою диспетчера. Якщо раніше диспетчер у ручному режимі вмикав та перемикав кнопки на пульті, то зараз завдяки новому обладнанню все комп’ютеризоване, і на загальному моніторі можна відразу побачити, як функціонує вся система, де є проблемні точки, щоб згодом туди направити ремонтну бригаду.
Нове обладнання також дозволяє регулювати ввімкнення ліхтарів увечері. Якщо у центральній частині міста ввімкнення світла відбувається за графіком – нині о 17-й годині, то у промисловій зоні це можна зробити на п’ять хвилин пізніше. У місті всього функціонують вісім тисяч світильників, і ввімкнення п’яти тисяч ламп на п’ять хвилин пізніше дозволить зекономити тисячу гривень, а на місяць – 20 тисяч гривень. Тож за рік планується повністю окупити нове обладнання вартістю 200 тисяч гривень. Зараз витрати на електроенергію становлять 60 тисяч гривень на місяць, а взимку зростуть до 80 тисяч. За рік набігає до двох мільйонів гривень. Провівши моніторинг, можемо подовжити час освітлення "спальних" мікрорайонів, а економний нічний режим застосовувати пізніше.
Мешканці міста помітили, що нині зовнішнє освітлення, так би мовити, засвітилось іншим світлом – жовтим. Це завдяки тому, що застосовуються нові натрієві світильники, замість ртутних, які світили білим світлом і були більш витратні. На вулиці Великій Перспективній, біля кінотеатру «Зоряний», встановили шість світлодіодних світильників, які випускає підприємство «Радій». Їх світлова потужність ще нижча, але з хорошим світловим потоком. Вони дорожчі, ніж натрієві, але в рамках програми підтримки місцевого виробника будуть незабаром встановлені по всій центральній вулиці. Потрібно буде замінити 154 світильники.
У планах – і заміна світлової ілюмінації в центральній частині міста, адже багато гірлянд вже вийшли з ладу і ремонту не підлягають. Тож потрібно передбачити значні кошти в міському бюджеті, щоб ця світлова прикраса радувала зір кіровоградців і гостей міста, створюючи неповторний образ нічного Кіровограда.
Також Дмитро Тоток повідомив, що з квітня цього року в рамках виконання першої черги відновлення зовнішнього освітлення було встановлено 1060 нових світлоточок та протягнуто 35 кілометрів ліній на загальну суму близько трьох мільйонів гривень. Друга черга передбачає ще 150 світлоточок на 10 вулицях на загальну суму 650 тисяч гривень. На наступний рік заплановано під ці роботи виділити ще три мільйони гривень. Якщо фінансування відбуватиметься вчасно та в повному обсязі, то майже весь приватний сектор нашого міста буде повністю освітлений.