І знову в музичній вітальні художньо-меморіального музею Олександра Осмьоркіна звучав старовинний рояль, який разом з флейтою і скрипкою створив надзвичайно гармонійний настрій для всіх, хто завітав на завершальний концерт ХІХ мистецького фестивалю «Осінь з музикою Кароля Шимановського», що проходив у Кропивницькому 3 – 13 жовтня.
Це унікальне арт-дійство має цікаву історію. Як інформує вебсайт фестивалю, створений у 2020 році за фінансової підтримки Українського культурного фонду, «Фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського» (до 2017 р. – Музичний фестиваль ім. Кароля Шимановського) – фестиваль академічної музики та автентичного фольклору, що проходить на малій батьківщині композитора. Він єднає українські села й міста, де народився, жив і творив класик польської музики ХХ століття: Кропивницький (до 1924 р. – Єлисаветград, у 1939-2016 рр. – Кіровоград), Черкаси, Кам’янку, Тимошівку й Вербівку Кам’янського району Черкаської обл., Знам’янку і Петрове Знам’янського району Кіровоградської області та Київ. Фестиваль проводиться з 1992 р., а з 2012 р. – щорічно. Цей, вже ХІХ, мистецький фестиваль, як і більшість попередніх, віддзеркалює ідейні принципи автора «Міфів» і «Гарнасів». Згідно із ними, він ознайомлює аудиторію, окрім музики самого Кароля Шимановського, з автентичним фольклором, композиціями його попередників і ровесників – композиторів першої половини ХХ ст., а також творчими пошуками наших сучасників – митців другої половини ХХ і початку ХХІ ст. Окрім концертів, до фестивальної афіші завжди входять творчі зустрічі, презентації друкованих видань, виставки живопису, кіноперегляди та ін.».
Розпочинаючи в музеї музичний вечір з назвою «Композитор Олександр Щетинський представляє концерт “Кароль Шимановський і музика чотирьох століть”», художній керівник фестивалю Олександр Полячок, який, до речі, є ініціатором створення і багаторічним директором Кропивницького музею музичної культури імені Кароля Шимановського, зазначив, що в цьому році фестиваль проводиться за підтримки Фонду «Свобода і демократія» (Варшава) в рамках проєкту «Велика польська родина – популяризуємо польську культуру в Україні», за фінансової підтримки Канцелярії прем’єр-міністра Республіки Польща в рамках конкурсу «Полонія та поляки за кордоном 2021».
Ведучого концерту – відомого в Україні та далеко за її межами композитора і педагога Олександра Щетинського, який є автором понад ста музичних творів, особливо представляти не потрібно було. Адже він неодноразово бував у Кропивницькому на різноманітних музичних заходах і в музеї також. А влітку цього року навіть знімався в кіно в нашому місті. Київські телевізійники фільмували одну із серій циклу телепередач «Всередині музики» за його участі. Саме репетиція композитора Олександра Щетинського з магістрантом Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка флейтистом Романом Ієвським, який виконує його твір «Концерт для флейти з оркестром», і була основним сюжетом фільму, що знімався в меморіальному залі музею, і прем’єра якого відбудеться наприкінці жовтня на українському документальному супутниковому телеканалі «Epoque».
Тож Олександр Щетинський, маючи найприємніші враження від музею, а особливо від роялю «Bluthner», його задовільного стану збереження та оксамитового звучання, ще тоді, влітку, висловив бажання ще раз приїхати та виступити з концертом в прекрасному залі. І ось така нагода випала. Олександр Щетинський цікаво розповідав про композиторів, твори яких виконувались під час концерту – видатного польського композитора Кароля Шимановського, геніального італійського скрипаля-віртуоза Нікколо Паганіні та талановитого українського композитора і педагога, заслуженого діяча мистецтв України Валентина Бібіка, з великою повагою представляв молодих музикантів-виконавців – студентів Львівської національної музичної академії імені Миколи Лисенка флейтиста Романа Ієвського та скрипальку Марію Полячок, яким особисто акомпанував, а ще виконував власні твори.
Гучними аплодисментами та вигуками «Браво!» сприймали слухачі виступи музикантів. Особливо ж вразив всіх присутніх своєрідний музичний перформанс Романа Ієвського та Марії Полячок, які виконали авторську композицію Олександра Щетинського.
Віта ЧЕРНОВА,
директор художньо-меморіального
музею О.Осмьоркіна
директор художньо-меморіального
музею О.Осмьоркіна