ОСН тільки почали розвиватися в Кіровограді – поступово набирають більшої ваги квартальні комітети, створюються поодинокі об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, будинкові комітети. Проте активність громадян в цьому питанні залишається дуже низькою. Тим часом, як засвідчує досвід інших міст, органи самоорганізації населення можуть відігравати велику роль у соціально-економіному розвитку населеного пункту, оскільки вони – найближче до людей. Вони допомагають їм вирішувати життєво важливі побутові проблеми, впорядкування, належного утримання житла і його збереження, охорони громадського порядку та навколишнього природного середовища, проведення культурно-виховних заходів. Тим більше, ця тема актуальна зараз, коли активно ведуться диспути щодо доцільності існування в місті районних рад.
– Місту потрібні органи самоорганізації населення – представницькі органи, що створюють жителі, які проживають на території міста або його частині для вирішення питань місцевого значення, – висловив свою думку на прес-конференції юрист творчого об’єднання "ТОРО" Марат Цумарєв. – Разом з тим на шляху самоорганізації поки що є багато перепон. Одна з них – відсутність чітких "правил гри" щодо створення та діяльності ОСН через недосконалість чинного законодавства. Ініціювати внесення поправок до законів необхідно на державному рівні. А поки що наша організація виступає з ініціативою розробки положення про ОСН міста Кіровограда. Сподіваюсь, місцева влада нас у цьому підтримає.
У тому, що ОСН потрібні, переконаний і помічник кіровоградського міського голови Олександр Макієнко. Він навів позитивні приклади діяльності однієї з форм ОСН – об’єднань співвласників багатоквартирних будинків.
– Якщо об’єднання очолює ініціативна людина, члени ОСББ отримують чимало переваг: вони можуть самі обирати собі надавача тих чи інших послуг, орієнтуючись на оптимальне співвідношення ціни та якості, відповідальніше ставляться до свого житла, оскільки самостійно його утримують й таке інше, – каже Олександр Макієнко. – До речі, в Україні вже є міста, де у 80 відсотках будинків ОСББ уже створені. У нас же за наявності 1500 будинків державного житлового фонду, в яких приватизовано близько 80 відсотків квартир, маємо лише близько 20 ОСББ. Це дуже низький відсоток. На мою думку, зрушити цю справу з місця можливо лише тоді, коли стане активнішою сама громада, коли кожному жителю буде не байдуже, чи чисто в його під’їзді, чи затишно у дворі багатоповерхівки.
Підтримала Олександра Макієнка і начальник ЖЕКу №1 Раїса Зюзь. Вона спростувала поширену думку, що ЖЕКи та КРЕПи чинять опір створенню ОСББ, оскільки через них, мовляв, можуть втратити кошти, і висловилася за їх існування. Водночас, зазначила вона, для того, аби змінити свідомість громади в цьому плані, потрібно працювати з нею поетапно, роз’яснювати переваги органів самоорганізації населення, в тому числі – ОСББ, передбачити певні стимули для таких об’єднань.
Олександр Макієнко зауважив, що підтримує громадську ініціативу щодо розробки положення про ОСН у Кіровограді і надання необхідної допомоги для втілення її у життя.
Олена КОЛЕСНИКОВИЧ