Оптимальна альтернатива

Чому в Кіровограді мешканці не поспішають створювати ОСББ? За словами директора нещодавно створеного комунального підприємства «Кіровограджитлосервіс» Ігоря Фурманова, причин тому – кілька.
– Роз’яснюючи основні моменти реформування сфери обслуговування житла, я зустрічався з жителями на територіях практично всіх ЖЕКів та КРЕПів і знаю їхню думку з цього приводу, – каже Ігор Фурманов. – Тож основна причина, з якої люди не хочуть створювати ОСББ, – небажання брати на себе відповідальність за утримання житла. Хоча у такому випадку в нерівних умовах з ними опиняються мешканці приватного сектора, кооперативних будинків, які самі своє житло утримують. З іншого боку, побоювання жителів теж можна зрозуміти – житловий фонд у Кіровограді здебільшого застарілий, значна частина будинків потребує капітального ремонту, який самотужки мешканці не потягнуть. Тим часом, з міського бюджету кошти виділяються на капітальний ремонт тільки комунального житла. Причому чималі кошти – наприклад, нинішнього року передбачено п’ять мільйонів гривень на капітальний ремонт 38 покрівель, два мільйони 350 тисяч гривень на ремонт 120 ліфтів, 600 тисяч гривень на ремонт внутрішньо будинкових електромереж і так далі…Із цієї ситуації можливий вихід. У жителів тих будинків, що були зведені не так давно, причин зволікати немає. А для тих, у кого житло старе, потрібен фінансовий стимул для створення ОСББ. Якщо мешканці виступили з такою ініціативою, саме на капітальний ремонт їхнього будинку потрібно передбачити кошти у міському бюджеті у першу чергу. Урешті, це передбачено й законодавством – у ньому, зокрема, зазначається, що місцева влада має взяти участь у першому капітальному ремонті будинку, в якому створено ОСББ. Наголошу: створено!
Ще одна причина, через яку мешканці не поспішають ставати самостійними і йти з-під крила ЖЕКів, – недосконале законодавство, в якому чимало невідповідностей та бюрократичних моментів. Зараз на розгляді у Верховній Раді лежить кілька законопроектів, які їх повинні усунути, тож, сподіваємося, вони незабаром будуть прийняті.
І нарешті ще одна проблема – борги населення. Мешканці побоюються, що у разі створення ОСББ не зможуть примусити боржників розраховуватися за надані послуги, й, виходить, платитимуть за них. За словами Ігоря Фурманова, розв’язати цю проблему було б можливо, якби законодавством була передбачена можливість позбавлення злісних боржників житла.
– Нехай це буде примарна загроза, нехай процедура буде тривала й складна, однак у такому разі мешканець все ж сто разів подумає, чи треба нарощувати борги, якщо можна позбутися житла, – зазначив він.
Начальник головного управління житлово-комунального господарства Олександр Хачатурян визнає, що є ще одна причина – недостатня роз’яснювальна робота серед населення. Аби ліквідувати цю прогалину, із бажаючими створити ОСББ, майбутніми управителями, завідувачами будинків управління планує проводити спеціальні навчання. Крім того, інформація щодо порядку створення ОСББ буде розміщена з наступного тижня на сайті Кіровоградської міської ради.
Загалом, і Олександр Хачатурян, і Ігор Фурманов переконані: створення ОСББ або іншого органу самоорганізації населення, який самостійно управлятиме житловим фондом, – найкраща альтернатива ЖЕКам, й ми до неї обов’язково прийдемо, як це відбулося в інших країнах. Серед переваг ОСББ, які визначають експерти, - можливість самостійно визначати кошторис, розмір плати за утримання будинку, структуру та стиль управління, штатний розклад, розмір зарплати управителя та інших працівників, перелік необхідних послуг та порядок їх виконання. Також ОСББ мають можливість використовувати на власний розсуд прибудинкові території, самостійно контролювати якість послуг, що надаються.
Олександр Хачатурян нагадав, що для того, аби створити ОСББ, потрібно, щоб сформувалася ініціативна група, до складу якої ввійшло не менше трьох мешканців. У подальшому слід заручитися згодою 50 відсотків плюс один відсоток від загальної кількості співвласників усіх квартир у будинку. Процедура реєстрації ОСББ – безкоштовна.

Читайте також