»ОНКО-СТОП»: Смертність від раку можна зменшити в рази

Кількість людей, які щорічно гинуть від раку, на Кіровоградщині можна зменшити в рази – впевнені автори соціальної ініціативи "ОНКО-СТОП", керівництво кіровоградських підприємств групи "Гідросила" та заводу "Червона зірка" в особі голови їх наглядових рад Павла Штутмана і профільні фахівці в особі головного лікаря Кіровоградського обласного онкологічного диспансеру Костянтина Яринича.

Сьогодні область лідирує за рівнем онкологічної захворюваності – цей показник на Кіровоградщині становить майже 450 випадків на 100 тисяч населення, в той час, як у цілому по країні – на сотню менше. Показник смертності від раку у нас в 2 – 3 рази вищий, ніж у розвинених країнах.

Ініціатива "ОНКО-СТОП" передбачає поширення і пропаганду практики щорічних профілактичних оглядів серед роботодавців та населення. Така практика вже запроваджена кіровоградськими машинобудівниками.

Наприкінці минулого року з ініціативи Павла Штутмана ситуація була досконально вивчена, розроблено та прийнято типове положення. Відповідно до документа, раз на рік, починаючи з 2013-го, всі без винятку працівники заводів "Червона зірка та “Гідросила" зобов’язані проходити профілактичні огляди. Всі необхідні для оглядів витратні матеріали оплачують підприємства. Крім того, положення передбачає можливість виділення коштів, необхідних для лікування тих співробітників, у яких будуть виявлені патології.

"У нас не найвища захворюваність у світі – в Ізраїлі, наприклад, майже в два рази вища – 800 випадків онкологічних захворювань на 100 тисяч населення. Але там значно нижчі показники смертності. І це не пов’язано з методами лікування або з оперативними можливостями – ми оперуємо деколи навіть краще, сучасної техніки у нас сьогодні теж достатньо. Справа в тому, що в 50 відсотках випадків ми виявляємо захворювання у наших пацієнтів вже в третій – четвертій стадіях, коли вони звертаються до лікарів з уже явними ознаками хвороби. Поки ми не переламаємо цю тенденцію, ситуація не поліпшиться. Людина повинна ходити до лікаря, коли у неї все добре. Саме таке ставлення ми хочемо виховати в людях – лікар не повинен бігати за пацієнтом і вмовляти його обстежитися. І, швидше за все, потрібні якісь механізми, щоб стимулювати людей робити це самостійно – з боку роботодавця по відношенню до підлеглих, як це вже зроблено на "Гідросилі" і "Червоній зірці", а також з боку суспільства – в цілому по відношенню до своїх членів", – пояснює Костянтин Яринич.

Те, як буде розвиватися ініціатива "ОНКО-СТОП" і який вона дасть ефект, на думку її авторів, буде залежати від низки факторів. У першу чергу – від того, наскільки інші роботодавці міста та області готові переймати досвід машинобудівників. У найближчих планах – проведення великої просвітницької та пропагандистської роботи в масштабах Кіровограда, а потім, можливо, і всієї Кіровоградщини.

Читайте також