Депутат Кіровоградської міської ради, член фракції Партії регіонів Олег Краснокутський виступає за прийняття місцевими депутатами рішення про обмеження часу перебування неповнолітніх у розважальних закладах, комп’ютерних клубах та інших громадських місцях після 22-ї години без супроводу батьків або осіб, що їх замінюють.
Ініціатива виникла не вчора, адже, очолюючи міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Олег Володимирович не раз брав участь у нічних рейдах, «виловлюючи» на вулицях Кіровограда неповнолітніх шукачів пригод. Останнім каталізатором розробки та обговорення майбутнього проекту рішення міської ради про обмеження перебування дітей поза домом після 22-ї години, стала трагічна подія біля одного з нічних клубів – загибель у бійці юного спортсмена.
– Уже понад два місяці працівники нашого центру спільно з представниками правоохоронних органів, а саме кримінальної міліції у справах дітей, проводять профілактичні рейди вулицями нічного Кіровограда, – розповів Олег Краснокутський. – Наша мета – не допустити розпиття спиртних напоїв неповнолітніми у громадських місцях, недопущення продажу неповнолітнім тих же спиртних та слабоалкогольних напоїв, попередити безконтрольність підлітків. Адже відомо, що більшість правопорушень та кримінальних злочинів вчиняється саме у стані алкогольного сп’яніння. Коли члени рейдових бригад ловили малолітніх випивак, так би мовити, на гарячому, то відразу телефонували батькам, які були впевнені, що їхні чада пристойно проводять час. І яким було їх розчарування, коли на порозі помешкання з’являвся міліціонер із їхніми синочком чи донечкою під мухою. А потім отримували протокол про адміністративне порушення з наступним стягненням штрафу за незадовільне виконання батьківських обов’язків. Зазначу, що суми штрафів досить суттєві – до 800 гривень. Тож раджу батькам, хоча б з точки зору підтримки сімейного бюджету, пильніше слідкувати за своїми дітьми та не допускати, щоб вони вешталися темними вулицями у сумнівних компаніях.
Щоб наша юнь була охоплена змістовним дозвіллям, не долучалась до чарки, ми вживали чимало заходів: контролювали заборону продажу неповнолітнім тютюнових та спиртних напоїв аж до повної заборони нічного продажу алкоголю. Нічого не допомагає. Тому, мабуть, прийшов час на місцевому рівні ввести обмеження перебування неповнолітніх у розважальних закладах та в інших громадських місцях. Деякі «захисники» прав і свобод юних громадян не раз дорікали мені, що така заборона антиконституційна, є порушенням прав дітей, але я особисто схиляюсь до думки, що краще попередити, ніж потім горювати за непоправною втратою. Більше того, останнім часом споживання алкоголю серед неповнолітніх зростає у геометричній прогресії. Зрозуміло, що у певний час наші діти перетинають той рубіж, коли для них були авторитетними мама, тато, вчителі. На перший план виходять розваги з однолітками, де домінує лише «правда вулиці». У деяких батьків не вистачає часу пильніше контролювати своїх дітей, а у останніх – розуму, щоб зрозуміти, після яких вчинків настає кримінальна відповідальність.
Ми вивчили досвід інших міст, де приймались аналогічні рішення, – Вінниці, Чернівців, навіть деяких районів Кіровоградщини. Я переконаний, що таке рішення не порушуватиме права дитини, а посилить відповідальність батьків, щоб вони думали кожної години: де знаходиться їхня дитина, знали її друзів. На деяких вмовляння просто не діють, тому настав час ухвалювати більш радикальні рішення.
Депутати міської ради підготували колективний запит, в якому досить чітко окреслено проблему, наводяться жахливі цифри дитячої злочинності. Ми знайшли чимало однодумців не лише серед представників фракції Партії регіонів. Передусім, ми прагнемо захистити право дитини на життя і безпечні умови проживання.
– Опікуючись проблемами молоді, спеціалісти міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, мабуть, допомагають і тим, хто потрапив у складні життєві обставини?
– Дійсно, випадки трапляються різні. Дякую, що є небайдужі люди, які звертають нашу увагу на проблемні сім’ї, на молодь, яка не може самостійно впоратись із проблемами. Ось останній такий випадок. До нашого центру зателефонувала жінка, яка попросила допомогти хлопцеві-сироті, який залишився без документів, не має місця постійно проживання.
Роману, так звуть юнака, ми призначили зустріч. Він після закінчення Новоукраїнського ПТУ №40 залишився без родичів, друзів, житла, засобів до існування. Кілька днів блукав Кіровоградом, нічого не їв. Тож ми, перш за все, його нагодували. Потім вдалось вирішити питання з теплим одягом – допомогло Товариство Червоного Хреста. Після звернення до обласного центру соціально-психологічної допомоги тимчасово поселили його у даному закладі. Релігійна організація «п’ятидесятників» допомогла оплатити хлопцеві проходження медичної комісії. Наступним етапом було відновлення втрачених документів, сприяння в реєстрації хлопця та його працевлаштування. Тепер Роман працює, винаймає квартиру. Хлопець не став на хибну, кримінальну стежину. Головне, він сам цього дуже хотів, і це йому вдалося. Адже ніяка допомога чи добре ставлення не допоможуть молодій людині впоратись із життєвими проблемами, якщо вона сама цього не захоче, не прагнутиме стати повноцінним членом суспільства.