Оборонці українців і державності

Отримавши 1991 року незалежність, українці переважно мало її цінували, окрім тих, що пройшли дантові кола пекла, виборюючи її волю, та частини молоді, вихованої на героїчних сторінках української історії.
Молодь незадовго перед тим вимагала недопущення підписання нового союзного договору під час столичної Революції на граніті (2–17 жовтня 1990 року), а разом зі старшими людьми під час Помаранчевої революції (22 листопада – 26 грудня 2004 року) та Революції гідності (з 21 листопада 2013 року до лютого 2014-го) боролася проти сваволі зажерливих політиканів, які власні інтереси поставили вище за національні.
Не зумівши знову перетворити Україну за допомогою свого ставленика на залежну від неї територію, Росія розв’язала проти нашої країни гібридну війну, що триває вже четвертий рік. І якби не масова участь у відбитті агресії добровольців, героїзм тих нечисленних підрозділів Збройних сил України, які лишалися на початку агресії боєздатними, жертовність і відвага волонтерів, то невідомо, чи святкували б ми зараз 26-ту річницю незалежності України.
Серед оборонців України від путінської Росії є багато й наших земляків, які воювали і воюють на сході країни як у складі військових частин, сформованих і дислокованих у нашому місті, так й інших...
Від початку бойових дій на Сході України бійці 3-го окремого полку спецпризначення виконують найскладніші бойові завдання. Вони першими розпочали оборону донецького аеропорту й багато місяців разом з іншими «кіборгами» утримували його, пробивали шлях колонам 79-ї аеромобільної бригади та 72-ї механізованої бригади, які поспішали перекрити ділянку кордону, через яку з Росії сепаратисти отримують озброєння, пальне й живу силу, виконують найнебезпечніші спеціальні завдання, які, окрім них, спроможні виконати лиш декілька інших підрозділів Української армії…
Третій стрілецький батальйон окремої Криворізької бригади охорони громадського порядку Центрального оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України, дислокований у Кропивницькому, одним з перших було задіяно в АТО. Він створював, охороняв і захоплював блокпости, разом з місцевими правоохоронцями розблоковував райвідділи міліції та забезпечував громадський порядок, брав участь у звільненні Лисичанська й надалі виконує покладені на нього на сході країни завдання.
Початок російської агресії й потреба в захисті країни спричинили появу в нашому місті кількох нових військових формувань, весь особовий склад яких або його частина перебувають нині в зоні проведення АТО.
Батальйон патрульної служби міліції особливого призначення «Кіровоград» (нині – батальйон поліції «Святослав») почали формувати з добровольців наприкінці квітня 2014 року. Обійняти посади рядового і молодшого командного складу могли цивільні особи, військовослужбовці та колишні працівники органів внутрішніх справ. У батальйоні служать поліціянти від вісімнадцяти до сорока років. Старшим не можна, бо на людей лягає велике фізичне навантаження. Виняток складають лише ті спеціалісти, яких складно знайти. Хоча батальйон є поліцейським спецпідрозділом, та йому в зоні АТО доводиться на лише виконувати свої прямі обов’язки з охорони громадського порядку, що є завданням поліції, а й водночас воювати.
Сімнадцятий батальйон територіальної оборони Кіровоградської області («Кіровоград») (зараз – окремий мотопіхотний батальйон) – окремий батальйон, створений у Кіровоградській області. Другого травня 2014 року в приміщенні Кіровоградської обласної державної адміністрації зібралися представники громадськості, чиновники, військовослужбовці, де з кіровоградців, мобілізованих до лав Збройних сил України, було створено батальйон територіальної оборони. Після проведення навчання і бойового злагодження його направили на підсилення Приазовського рубежу оборони з дислокуванням у Мелітополі Запорізької області. З добровольців батальйону було сформовано окрему роту, яка виїхала на Схід України на передову АТО. За час проведення АТО солдати і офіцери з Кіровоградщини виконували завдання із захисту конституційного ладу України в Мелітополі, Щасті, Станиці Луганській, Біловодську, Дебальцевому тощо.
Тридцять четвертий батальйон територіальної оборони Кіровоградської області («Батьківщина») (зараз – окремий мотопіхотний батальйон) – добровольче збройне формування, створене на території та в основному з мешканців Кіровоградської області. Був створений у травні 2014 року. Половина особового складу батальйону – мешканці нашого міста, решта – зі східних областей України, Криму, Одеської та Львівської областей. Більшість бійців батальйону – професійні військові різного віку. Члени цього військового формування мають досвід бойових дій та брали участь у миротворчих місіях у різних країнах світу. Перед відправленням у зону проведення АТО батальйон пройшов двомісячну підготовку, максимально наближену до воєнних дій. І лише після того прибув на передову лінію військової операції на Сході України, де брав активну участь у боротьбі з проросійськими бойовиками. Під час воєнних дій у зоні АТО його особовий склад звільнив шість населених пунктів, серед яких Дзержинськ, брав участь у боях під Дебальцевим, ліквідував двох ватажків ЛНР та перекрив на десяти блокпостах половину підступів до Горлівки.
Сорок другий батальйон територіальної оборони Кіровоградської області («Рух Опору») (зараз – окремий мотопіхотний батальйон) – добровольче збройне формування територіальної оборони. Більшість його воякiв раніше були професійними військовими та мають досвід бойових дій у миротворчих місіях у різних країнах світу. Батальйон брав активну участь у боях, зокрема під Іловайськом та Вуглегірськом. На початку серпня 2014 року його відрядили до Краматорська охороняти аеродром. Частину пiдроздiлу відправили на Савур-могилу, 27 серпня 42-й батальйон перекинули до Іловайська.
У листопаді 2014 року усі три названі батальйони, які на той час були вже окремими мотопіхотними, увійшли до складу 57-ї мотопіхотної бригади.
П’ятдесят п’ятий окремий автомобільний батальйон «Чорний ліс» озброєння Збройних сил України було створено неподалік від нашого обласного центру для транспортування й доставки боєприпасів від арсеналів та баз забезпечення до вогневих позицій підрозділів Збройних сил, Національної гвардії України. Батальйон сформовано майже повністю з жителів наших міста й області. Із серпня 2014 року його особовий склад, часто під вогнем ворога, виконує завдання, покладені на цей підрозділ.
Прикордонна комендатура «Кіровоград» з кінця квітня 2014 року перебувала у складі Маріупольського прикордонного загону. Її бійці виконували завдання з охорони державного кордону України, вступаючи в бої із сепаратистами й російськими військами. На даний час особовий склад комендатури демобілізовано.

Читайте також