Щоразу, коли порушується питання реорганізації освітнього чи лікувального закладу, це болісно сприймають члени їх трудових колективів, громадськість, це викликає суспільний резонанс. Мовляв, влада хоче закрити ту чи іншу установу, аби зекономити бюджетні кошти або привласнити собі приміщення. І такі прецеденти дійсно в Україні були, і не раз. Однак це не привід на них зациклюватися. Іноді обставини складаються так, що реорганізація – це єдина можливість суттєво поліпшити ситуацію у тій чи іншій галузі, оптимізувати мережу, зберегти робочі місця. Один з таких прикладів – об’єднання двох пологових будинків у Кропивницькому – №№1 та 2.
Необхідність реорганізації цих двох медичних закладів обговорюється вже майже рік не лише медичною спільнотою Кропивницького, а й усією громадськістю міста. Управління охорони здоров’я міськради, здається, надало всю потрібну інформацію, доступно пояснило, чому два пологових будинки для обласного центру – це нераціональна розкіш. Фахівці управління розповіли, наскільки виграють після реорганізації і самі лікувальні заклади, їхні працівники, і особливо – пацієнтки. Та все ж пристрасті навколо цього питання не вщухають.
У вівторок на засіданні виконкому проект рішення міської ради щодо об’єднання двох пологових будинків знову не було прийнято – не вистачило одного голосу. Значну роль тут відіграли емоційні і не завжди коректні виступи працівників пологового будинку №2 та членів громадської ради при виконавчому комітеті, проти об’єднання висловлювались й окремі члени виконкому.
Можливо, ці пристрасті підігрівають ті, хто побоюється втратити свої посади? Не виключено, що просто хтось щось "недочув" під час багаторазових зустрічей і прес-конференцій. Однак факт залишається фактом: два пологових будинки на місто – це забагато. Це підтверджують і статистичні дані, і висновки експертів Українського інституту стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України, про це говорять і колишні фахівці пологового будинку №2. При цьому ніхто не стверджує, що його слід просто закрити. Він, за словами представників влади, залишається, але працюватиме після об’єднання двох закладів у складі перинатального центру другого рівня надання медичної допомоги.
– Ми сконцентруємо в одному місці найкращих спеціалістів, найсучасніше обладнання, створимо для жінок і новонароджених найкращі умови перебування, – зазначила під час засідання виконкому начальник управління охорони здоров’я Оксана Макарук. – При цьому трудові колективи обох медичних закладів збережемо. Всі працівники пологового будинку №2 отримають рівнозначні посади. Якщо ж будемо оптимізовувати ліжковий фонд відповідно до вимог міністерства, скорочень не уникнути. Тобто ми вибрали варіант, практично безболісний для всіх. У разі об’єднання закладів створимо всі умови для перинатального центру, який так потрібен нашому місту. Адже той, що діє в обласній лікарні, вже не справляється з навантаженням. Буде відкрито лабораторію УЗД, що працюватиме цілодобово, реанімаційне відділення для новонароджених (зараз діють лише палати інтенсивної терапії, в яких дитинка перебуває тільки до моменту стабілізації її стану, а потім переводиться до дитячої обласної лікарні чи обласного перинатального центру третього рівня). Також на базі об’єднаного медзакладу хочемо відкрити відділення анестезіології інтенсивної терапії.
А поки тривають пристрасті навколо пологового будинку №2, мені як начальнику управління охорони здоров’я, який має право і повинен контролювати роботу лікувальних закладів, доводиться у складі комісій постійно перевіряти діяльність цього пологового будинку. І виявляємо численні порушення. Зокрема, під час останнього візиту туди із секретарем міської ради Андрієм Табаловим ми побачили порожні ліжка в одному з відділень. Хоча за документами вони були заповнені, але на той час там перебувала лише одна пацієнтка. Раніше фіксувались факти, коли на час перевірок ліжко-місця займали санітарки, щоб створити ілюзію наповненості відділень закладу. Отже, маємо не просто нераціональне використання ліжко-фонду, а й приписки та порушення.
У тому, що в Кропивницькому необхідно створити власний перинатальний центр, переконана і головний акушер-гінеколог області Наталія Журжер. Вона підкреслила, що народжуваність в обласному центрі з року в рік скорочується. В той же час збільшується кількість жінок, у яких вагітність протікає з ускладненнями. Створення перинатальних центрів другого рівня – необхідність, каже вона.
– Ми дійшли висновку, що такі центри потрібно створити у Кропивницькому та Олександрії, – зазначила у розмові з кореспондентом “Вечірньої газети” Наталія Журжер. – Після того, як розпочав роботу обласний перинатальний центр третього рівня, суттєво знизився показник перинатальної смертності. Хоча народжуваність падає, зростає кількість жінок з екстрагенітальними патологіями. Такі жінки не можуть безпечно народжувати у звичайних пологових будинках. Їх необхідно направляти у перинатальні центри другого рівня.
За відкриття перинатального центру другого рівня виступає й головний лікар обласної лікарні Лариса Андреєва. Вона переконана, що в такому випадку допомога породіллям у Кропивницькому буде надаватись на більш високому рівні. А обласний перинатальний центр сьогодні не має можливості надавати медичну допомогу всім жінкам з патологіями.
– Обласний перинатальний центр переповнений, – каже Лариса Андреєва. – Тут на рік приймають до півтори тисячі пологів – майже стільки, скільки народжується дітей у двох міських пологових будинках. Це питання зараз особливо актуальне, адже стосується життя конкретної жінки та її новонародженої дитини.
Ще одним кроком на шляху реорганізації сфери охорони здоров’я міста буде створення у Кропивницькому міської лікарні №2, яка розміститься на звільнених площах пологового будинку ім. святої Анни. На її базі діятиме й центр гемодіалізу, бо Кропивницький єдиний обласний центр, де його немає, а сотні хворих, які потребують процедури очищення нирок, чекають своєї черги в обласній лікарні. Також буде переведено з так званої рудівської лікарні (спеціалізована медико-санітарна частина №19) травматологічне та хірургічне відділення. Залишатиметься на базі міської лікарні і жіноча консультація…
Свою позицію стосовно об’єднання двох пологових будинків озвучив на засіданні виконкому й міський голова Андрій Райкович:
– Ми обов’язково іще раз донесемо всю необхідну інформацію до жителів міста. Проведемо, якщо це потрібно, громадські слухання, знову вислухаємо експертів. Але іншого шляху у нас немає, і я прошу всіх, від кого залежить прийняття рішення, відкинути політичну складову. Маємо бути раціональними. З наступного року з міського бюджету будемо фінансувати усі медзаклади. Держава виділятиме кошти виключно на заробітну плату працівникам, тож ми не можемо дозволити собі таку розкіш – утримувати лікарняні ліжка, на яких немає хворих. Приміщення пологового будинку імені святої Анни було і залишиться комунальним, на балансі управління охорони здоров’я. Його можна використати, для вирішення нагальних проблем у галузі медицини обласного центру.
Оксана ВЕРСТЮК,
Фото Олега ШРАМКА.