У Кропивницькому 23 листопада пройшов перший муніципальний інвестиційний форум "Час інвестицій (Time to invest)".
Цей масштабний захід міська рада Кропивницького провела разом з Центральноукраїнським національним технічним університетом (ЦНТУ) і регіональною торгово-промисловою палатою. У форумі взяли участь міські й обласні урядники, представники українського й іноземного бізнесу, міжнародних фінансових організацій та фондів, а також студенти обласного центру.
Відкрили захід голови ОДА і обласної ради Сергій Кузьменко та Олександр Чорноіваненко, очільник Кропивницького Андрій Райкович та секретар міської ради Андрій Табалов.
– Наше місто потребує нових ідей, сучасних проектів, масштабного мислення і в комунальній сфері, і в гуманітарному просторі, – зазначив Андрій Райкович. – Рік роботи нашої команди довів, що запорукою руху вперед є впровадження енергоощадних технологій. Ми зацікавлені, щоб у Кропивницькому було реалізовано масштабні проекти різного спрямування: від запуску екологічного транспорту і енергоефективного будівництва до створення в культурному просторі міста об’єктів, які сприятимуть його туристичній привабливості.
Основними темами форуму стали ощадна енергетика, роль туризму в створенні сприятливого інвестиційного клімату, а також способи залучення інвестицій для створення успішного бізнес-середовища.
Ощадна енергетика –
пріоритет сучасного українського міста
Кропивницький є одним з учасників програми "Європейська iнiцiатива "Угода мерів": Місто зобов’язалося до 2020 року скоротити на 20 відсотків рiвень викидів у повiтря вуглекислого газу. Розроблено програму, що передбачає необхідні для цього заходи. Про це повідомила нацiональний експерт названої програми Оксана Кисіль. Вона звернула увагу на зусилля міської влади широко впроваджувати в нашому обласному центрі громадський електротранспорт, підвищувати енергоефек- тивність приміщень. Оксана Кисіль також запропонувала задля цього запровадити в міській раді посаду енергоменеджера.
Кропивницький може отримати на реконструкцію вуличного освітлення пільговий кредит в розмірі майже 400 тисяч євро. Про це розповів технічний радник Північної екологічної фінансової корпорації Андрій Каташов. У межах програми корпорації десять міст України зможуть реалізувати свої інвестиційні проекти, зазначив він. Від Кропивницького вже затверджено заявку на реконструкцію вуличного освітлення та енергомодернізацію школи № 31.
Розробником проекту модернізації вуличного освітлення в нашому місті є комунальне підприємство "Міськсвітло". За словами його директора Дмитра Тотока, проектом передбачено заміну натрієвих ламп вуличного освітлення на світлодіодні світильники. Кредит від названої вище корпорації в сумі близько десяти мільйонів гривень Кропивницький отримає на п’ять років під три відсотки річних. Керівник комунального підприємства також повідомив, що повне переоснащення вуличного освітлення в місті коштуватиме майже 50 мільйонів гривень. Програму реалізовуватимуть як за кошти міського бюджету, так і з допомогою інвесторів.
Начальник міського управління розвитку транспорту і зв’язку Олександр Вергун представив проект "Екологічний транспорт", реалізація якого дасть змогу забезпечити перевезення пасажирів громадським електротранспортом до віддалених мікрорайонів міста. Проектом передбачено придбання десяти сучасних тролейбусів із запасом автономного ходу. За інформацією Олександра Вергуна, один такий тролейбус коштує близько 7,5 мільйона гривень. Комунальне підприємство "Електротранс" не виключає також можливості модернізації десяти тролейбусів: оснащення їх дизель-генераторними двигунами коштуватиме 25 мільйонів гривень. Міська влада поки що готує обидва ці проекти для участі в конкурсі інвестиційних програм, оголошеному Міністерством інфраструктури України.
Представили свої проекти також ТОВ "ЕКСПО Гарант" ("Алгоритм впровадження комплексного енергозбереження на об’єктах соціальної сфери та житлово-комунального господарства") ПАТ "Науково-виробниче підприємство "Радій" ("Модернізація систем освітлення міст і підприємств").
Інвестиції в туристичні об’єкти й бізнес-проекти
Нашому місту потрібен майданчик для концертних виступів, потребує оновлення готельна інфраструктура. Про це розповіла учасникам форуму начальник міського відділу культури і туризму Анна Назарець. На її думку, варто також звернути увагу на територію колишньої земляної фортеці, зокрема побудувати там каплицю, в’їзні ворота й відкрити сувенірну крамницю. На важливості розвитку туристичної сфери наголосив і голова обласної громадської організації “Інститут інноваційних проектів і програм” Андрій Паливода, зазначивши, що туризм – це інвестиції. А створення туристичних об’єктів привабить інвесторів.
Вагомим внеском у розвиток туристичної привабливості міста, за словами голови об’єднання поляків Кіровоградщини "Полонія" Олександра Полячка, стане створення Польського культурного центру- музею Кароля Шимановського. На цей проект вже звернула увагу міська влада, яка планує залучити до його реалізації й представників Польщі.
Представили свої проекти й інші місцеві підприємства, також студенти ЦНТУ.
Усі учасники форуму отримали матеріали з ґрунтовним описом пропозицій для інвесторів та переліком земельних ділянок та нерухомості, в які місто пропонує вкладати кошти.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА