Тема ця строкатою хвилею публікацій сколихнула пресу: юристи-практики, податківці, соціологи аналізують зміни, щоб вберегти нас від незнання закону, яке, як відомо, від відповідальності не звільняє. Але одні видання наводять лише поверховий огляд нововведень, а інші заглиблюються в хащі параграфів та зарозумілої термінології. Змогла уникнути цього тільки дуже солідна спеціалізована преса (така, як газета “Все про бухгалтерський облік”, де доступною мовою всебічно розглянуті плюси й мінуси КК) і ті журналісти, що тривожаться про практичні інтереси тих, кому, власне, цей кодекс адресований.
Отже, Кодекс ухвалено — на що ж нам розраховувати? Багато хто поділяє думку, що в новому КК є колосальний “прорив” у бік європейських норм: на перше місце виведено захист прав і свобод людини. Тобто, якщо людину засуджено, це не означає, що повинні якось обмежуватися її права на житло, працю, гідний рівень життя або навчання (ви можете уявити собі нашого ув’язненого, який у камері готується до складання вузівського іспиту?!).
Ось ще одна серйозна перевага нового КК: покарання будуть застосовуватися від мінімальних до максимальних, а не навпаки, як це було в Кримінальному Кодексі 1960 року. Тобто суд, призначаючи досить суворе покарання, повинен мати на те вагомі аргументи. Наприклад, якщо людина вперше вкрала в хлібному магазині декілька хлібин, то в неї є шанс не сісти за ґрати, а заплатити штраф або відбути виправні роботи.
До того ж, скорочено кількість “ув’язнюючих” статей. Замість них запроваджується альтернативне покарання — громадські або виправні роботи, службові обмеження, обмеження волі, арешт. Це дещо “спустошить” українські в’язниці, а суди матимуть брати до уваги всі пом’якшуючі обставини. Тепер, якщо хтось “у стані сильного душевного збентеження” (афекту) завдасть сусіду “тяжке тілесне ушкодження” - може відбутися громадськими роботами (від 150 до 240 годин) — у той час, як старий КК передбачав за це до двох років позбавлення волі.
А що таке обмеження волі? Суть цього нововведення в тому, що засуджені утримуються в колоніях-поселеннях і не ізолюються від суспільства. Звичайно, вони знаходяться під наглядом і обов’язково працюють на благо держави. Але, погодьтеся, це ж краще, ніж сидіти “за ґратами у темниці сирій”.
Крім того, згідно з новим Кодексом, конфіскація майна передбачена тільки за дуже тяжкі злочини — наприклад, вбивство за особливо обтяжуючих обставин та ін. За прогнозами аналітиків, це зменшить імовірність рецидиву: відбувши строк, засуджений не стає бомжем або не розбиває вітрину магазина, щоб сісти знову. Вийшовши на волю, він може повернутися до нормального життя.
Мабуть, найважливіше розбиратися в нормах Кримінального кодексу підприємцям, в яких перекваліфікувалася величезна частина українців, навіть пенсіонери. В першу чергу, це стосується податкової сфери. В новому КК кримінальна відповідальність передбачена статтею 212 - “Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів”. Дуже суттєве нововведення: тепер якщо ви, наприклад, не відраховували до держказни ПДВ або податки з обороту, потрібно ще довести, що робили ви це цілком свідомо (тобто навмисне ухилялися від сплати). До того ж, якщо податковий злочин вчинено вперше, і людина сплатила належні податки до пред’явлення звинувачення, то кримінальна справа просто закривається.
А як же пересічний громадянин може дізнатися про всі ці нововведення та зміни, від яких, можливо, буде залежати його власна доля? Як вже зазначалося, коментарі й пояснення даються в пресі. Наприклад, у постійній рубриці газети “Все про бухгалтерський облік” під назвою “Юрист консультує”, що вигідно відрізняється від подібних рубрик в аналогічних виданнях неупередженим підходом і конкретною користю для читачів. Зокрема, глибокий і докладний коментар можна знайти в статті кандидата юридичних наук Юрія Лісанського (№ 18, 2001 р.).
Звичайно, новий Кримінальний кодекс ще далекий від досконалості, більш того, він породжує безліч питань і проблем. Та й приймати його потрібно було лише “в пакеті” з Кримінально-процесуальним і Кримінально-виправним кодексами, інакше він не буде “працювати”.
Але новий КК — це правова реальність, і нам всім призначено жити за цими законами. І ще одне: як би там не було, а новий КК більш прогресивніший ніж старий. Тому дихати всім буде набагато “вільніше”.
Андрій Коваленко