Нове життя старого парку

Парк культури та відпочинку «Ковалівський» (за СРСР – парк імені Леніна) у центральній частині Кіровограда нині впевнено крокує до набуття ним колись втраченого статусу місця масового відпочинку містян.

Ось що іще п’ять років тому розповів про минуле й тодішнє життя парку, який є пам’яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення, завідувач відділу природи обласного краєзнавчого музею В. Слюсаренко:

– Ковалівський, або Дворцовий бульвар і парк при ньому були розведені на Ковалівці в 50-х рр. XIX ст. за розпорядженням військового керівництва. Ковалівський бульвар і парк разом з іншими міськими садами й бульварами 1861 року перейшли у відомство міського управління. 1879 року інженерне відомство побудувало в парку тир для навчання юнкерів Єлисаветградського юнкерського кавалерійського училища. Було встановлено циклодром для спілки велосипедистів, влітку там проводили військові збори.

Парк «Ковалівський» знаходиться в центральній частині Кіровограда на площі 8,3 га в межах житлового масиву Ковалівка. Він є місцем відпочинку жителів міста. Тут є різноманітні атракціони, відбуваються розважальні заходи. Парк має форму чотирикутника й радіальне розгалуження алей. На його території знаходяться пам’ятки історії й обласна філармонія. У парковому ансамблі є різні види глицевих та декоративних листяних порід – туя, ялина європейська, клен сріблястий, тополя канадська, софора японська, а також місцеві породи дерев. До складу насаджень парку входять 27 видів деревних і чагарникових порід, серед яких найбільшу питому вагу складають акація біла, клен ясенелистий, берест, тополя чорна…

Деякий час парк перебував у приватних руках, які й довели його до ручки. За незначний час, що сплив від часу повернення парку в міську власність, там відновлено літній тетр («глядацьку залу» якого взимку було тимчасово перетворено на міську ковзанку з безкоштовним на неї входом), встановлено великий дитячий ігровий майданчик, створено нові квітники, відновлено частину алей, повернено до життя один зі збережених водограїв, встановлено тенісні столи й нові лавочки

Нині навколо парку зводять цегляно-металевий паркан. Його частину вже установлено вздовж вулиць Орджонікідзе і Дворцової, розпочато – на вулиці Фрунзе. Завершити побудову огорожі уздовж цієї вулиці та вулиці Медведєва будівельники планують до кінця літа.

У післявоєнні роки, коли навколо нинішнього парку Ковалівського (тоді – Леніна) також був паркан, за вхід до нього потрібно було платити гроші. Невже і нам невдовзі доведеться це робити? Та цей острах розвіює керівництво міської ради, зокрема перший заступник міського голови Василь Дзядух, який запевняє, що таких намірів у міської влади немає. Паркан виконуватиме як естетичну роль, так й охоронну. Адже після його спорудження охочим побешкетувати на восьми з гаком гектарах пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення стане набагато складніше.

Читайте також