НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ В УКРАЇНІ

У квітні 2001 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України “Про політичні партії в Україні”, який надає громадянам України більш широкі можливості для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

Зазначений Закон дає чітке визначення політичної партії: це зареєстроване згідно із законом добровільне об’єднання громадян — прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.

Втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється, за винятком випадків, передбачених Законом.

Членом політичної партії може бути лише громадянин України, який, відповідно до Конституції України, має право голосу на виборах. Законом встановлено, що громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії. Членами політичних партій не можуть бути судді, працівники прокуратури, працівники органів внутрішніх справ, співробітники Служби безпеки України; військовослужбовці, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. На час перебування на зазначених посадах або службі члени політичної партії зупиняють своє членство в цій партії.

Статтею 11 Закону визначено порядок державної реєстрації структурних утворень політичних партій та вичерпний перелік документів, необхідних для подання до відповідних органів Міністерства юстиції. Реєстрація відбувається безкоштовно і в 10-денний термін з дня надходження письмової заяви, завіреної керівним органом політичної партії.

Письмова заява, підписана керівником структурного утворення, обов’язково має бути завірена керівним органом політичної партії, тобто ставиться печатка партії та вказуються номер і дата протоколу керівного органу партії, де розглядалося питання про реєстрацію міських, районних організацій або інших структурних утворень політичної партії, передбачених статутом партії. Заява може подаватися однією особою (засновником або керівником) структурного утворення партії.

До заяви додаються;

1. Копія статуту політичної партії, яка може бути завірена як нотаріально, так і керівним органом партії.

2. Протокол установчих зборів або конференції, на яких було утворено міську, районну організацію або інше структурне утворення політичної партії та обрано керівні органи структурного утворення.

За реєстрацію структурного утворення політичної партії реєстраційний збір не стягується.

Міністерство юстиції України, його територіальні органи після реєстрації видають політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка.

Законом України “Про політичні партії в Україні” визначено, що політичні партії є неприбутковими організаціями, та встановлено ряд обмежень у їх фінансуванні. Не допускається фінансування політичних партій: органами державної влади та органами місцевого самоврядування, крім випадків, визначених законом; державними та комунальними підприємствами, установами та організаціями, а також підприємствами, установами і організаціями, у майні яких є частки, що є державною чи комунальною власністю або які належать нерезидентам; іноземними державами та їх громадянами, підприємствами, установами, організаціями; благодійними та релігійними об’єднаннями та організаціями; анонімними особами або під псевдонімом; політичними партіями, що не входять до виборчого блоку політичних партій.

Лариса ТРУБЧАНІНОВА,
начальник відділу легалізації об’єднань громадян Кіровоградського міського управління юстиції

Читайте також