– Святкові дні, зокрема Новий рік та Різдво, для пожежно-рятувальних підрозділів завжди особливо напружені, – сказав заступник керівника обласного УМНС України. – Наприклад, за перших десять днів січня цього року на території області виникли 23 пожежі, в яких загинули шестеро людей. Безпосередньо в новорічну ніч до управління надійшли чотири повідомлення про пожежі, під час однієї з яких загинула одна особа. Основна причина виникнення пожеж – легковажне ставлення до вимог пожежної безпеки.
Серед новорічних факторів небезпеки – використання піротехнічної продукції.
– В Україні піротехнічні засоби стали необхідним атрибутом будь-якого святкового дійства. Аби потішити своїх рідних, друзів та знайомих, – продовжив Ігор Вікторович, – особливо активні громадяни влаштовують феєрверки. Але більшість з них не замислюється над тим, що то зовсім не іграшки, а потенційно небезпечні речі, якщо їх неправильно використовувати або застосовувати несер- тифіковані вироби. Небезпечно також запускати піротехнічні вироби поблизу житлових будинків та в громадських місцях.
Ігор Парфьонов нагадав, що петарди та феєрверки повинні мати на упаковці інструкцію із застосування з інформацією про обмеження щодо цього, термін придатності або гарантійний термін, дату виготовлення, відомості про виробника, попередження про небезпечність піротехнічного виробу. Якщо інструкція не вміщується на упаковці, текст з її змістом повинен бути прикріплений до кожного піротехнічного виробу або до кожної упаковки.
Реалізатори такої продукції зобов’язані мати ліцензію на цей вид підприємницької діяльності та пройти відповідне навчання. Місця її продажу слід обладнувати згідно з вимогами правил пожежної безпеки, а реалізовувати її на ринках узагалі заборонено.
Органи державного нагляду в царині пожежної безпеки в області спільно із представниками управління захисту прав споживачів, міліції, інших органів виконавчої влади протягом року провели рейдові перевірки суб’єктів підприємницької діяльності, що зберігають та продають піротехнічні вироби. Під час перевірок 215 об’єктів торгівлі виявлено 12 фактів реалізації несертифікованих піротехнічних товарів. Зафіксовано й факт продажу піротехнічної продукції дітям та підліткам. Державні інспектори з нагляду за пожежною безпекою в містах та районах заборонили подальшу реалізацію 78 виробів та притягнули до адміністративної відповідальності трьох осіб.
Особлива мова – про гірлянди, якими прикрашають ялинки. Купуючи їх, вимагайте у продавця сертифікат якості. Зверніть увагу, чи на ту фірму видано документ. Крім того, у ньому повинне бути посилання на пожежний сертифікат. Обов’язково перевіряйте, чи немає оголених дротів, будь-яких пошкоджень на виробі чи на упаковці. Ніколи не вішайте на ялинку саморобні гірлянди.
Ігор Парфьонов повідомив також, що напередодні новорічних свят було перевірено заклади, де заплановано розважати людей, й виявлено ряд суттєвих недоліків, які створюють загрозу виникнення пожеж, можуть перешкодити їх гасінню та евакуації людей. Усунути їх необхідно в найкоротші терміни, підкреслив заступник начальника управління.
І, звичайно, не забувайте про елементарні правила безпеки – не кидайте деінде недопалки, залишаючи квартиру, вимикайте електро- та газові прилади.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО