Невже все так райдужно у головному водопровідно-каналізаційному господарстві?

7 вересня 2021 року шоста сесія Кропивницької міської ради розглянула питання про роботу ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за 2020 рік і поточний період 2021 року та перспективи розвитку з питань забезпечення водопостачання і водовідведення міста. Перед депутатами виступив генеральний директор підприємства Роман Ілик.

Якщо оцінювати стилістику цього виступу, то, як на мене, він дуже нагадував «отчет о проделанной работе» часів «дорогого Леонида Ільича». Депутатів завантажено цифрами. Безумовно, вони були потрібні. Але це з одного боку. А з іншого, будь-яка робота, окрім успіхів, має й недоліки або навіть негативні результати, які гріх замовчувати. Втім, марно було очікувати від пана Ілика хоча б згадку про результати здійснених у 2020 році фінансового аудиту і ревізії підприємства Держаудитслужбою, відображених в аудиторському звіті від 11.06.2020 №11.06-21/1 та акті ревізії від 05.06.2020 №11.06-20/3. До речі, за результатами аудиту та ревізії відкрито кримінальне провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

Маю великий сумнів, що хоча б деяка частина депутатів, включно із членами постійної комісії з питань ЖКГ та транспорту міської ради, ознайомлені зі згаданими документами державної служби фінансового контролю. Тому не дивно, що в залі не прозвучало жодного гострого запитання до доповідача. А дарма. Не будемо зловживати газетною площею, висвітлюючи всі фінансові порушення під час реконструкції об’єктів ОКВП «Дніпро-Кіровоград» за рахунок коштів, запозичених у Світового банку. Побіжно зупинимось на згаданій паном Іликом реконструкції водопроводу від водозабору «Холодні ключі» до ВНС «Масляниківка», а точніше, щодо відновлення викраденої ще у 2016 році частини цього водопроводу. З якихось причин Роман Ігорович значно занизив протяжність викраденого водопроводу з чавунних труб. Замість зазначених в акті ревізії викрадених 1215 метрів труб він озвучив у залі значно меншу цифру – 300 метрів. Але справа навіть не в цьому. Всупереч передбаченим проєктним рішенням 2300 метрів труб на заміну викрадених замовником було прийнято роботи по заміні трубопроводу довжиною у 2 893 метри. Тобто підприємством зазнало витрат по заміні викраденого трубопроводу на 593 метри більше, ніж передбачено первинними проєктними рішеннями на суму 576 840,75 грн.

Інший приклад. На реконструкцію дев’ятнадцяти каналізаційно-насосних станцій Кропивницького було виділено понад 5 млн. доларів США. За умовами контракту, підрядчик зобов’язаний був завершити роботи ще в липні 2019 року, але, як доповів депутатам генеральний директор, вони не завершені й до цього часу. Це, як зазначено Держаудитслужбою, означає що:
у зв’язку з нестабільним коливанням курсу долара відбулось додаткове витрачання підприємством коштів Світового банку, що суттєво впливає на фінансовий стан підприємства;
підприємство не скористалося можливістю значно скоротити частину своїх втрат за рахунок стягнення через суд з підрядчика понад 12,5 млн. грн штрафних санкцій.

Окрім того, така тривала затримка виконання контракту призвела до значних додаткових фінансових втрат підприємства на електроенергію, не дозволила ще у 2020 – 2021 роках дещо знизити тарифи. Для прикладу. Витрати ОКВП «Дніпро-Кіровоград» на електроенергію в розрахунках тарифів на 2022 рік порівняно з такими ж показниками 2021 року знижено майже на 17%. Нечувано! Втім, цілком можна пояснити. Це відбулось, швидше за все, за рахунок задіяння нових менш енергозатратних електродвигунів насосів, у першу чергу на отих самих 19 КНС міста. Повторюсь, зменшення витрат на електроенергію закладається у тарифах на 2022 рік, а не у 2020 – 2021 роках, коли вже мали б працювати нові КНС.

Вище наведено лише два приклади фінансових порушень і лише по об'єктах Кропивницького ВКГ. Хоча перелік можна продовжити. Скажімо, подібна ситуація відбувається і при будівництві нового цеху зневоднення осаду стічних вод по вулиці Байкальській,107 за рахунок бюджетних коштів. А взагалі, під час фінансового аудиту діяльності ОКВП «Дніпро-Кіровоград» Держаудитслужбою встановлено фактори і недоліки, які негативно вплинули на ефективність фінансово-господарської діяльності підприємства на загальну суму понад 137,4 млн грн.

Так що, на жаль, не все так райдужно у нашому головному водопровідно-каналізаційному господарстві області, а відповідно – і в обласному центрі. Слід пам’ятати, що повертати майже 48 млн. доларів США кредитних коштів Світовому банку доведеться споживачам ОКВП «Дніпро-Кіровоград», тобто нам з вами, бо повернення кредитних коштів закладається в тарифи для населення ще з 2019 року і до 2033 року включно.

Леонід БОБРОВ

Читайте також