Органами прокуратури виявлено численні порушення вимог законодавства у сфері безпеки та якості харчування, які допускаються в діяльності суб’єктів підприємницької діяльності та територіальних органів контролю, повдіомляє прес-служба прокуратури області.
Зокрема, в деяких супермаркетах міста Кіровограда, Петрівського та Голованівського районів виявлено непоодинокі випадки порушення правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами, щодо умов зберігання, дотримання строків придатності, розміщення та маркування харчової продукції.
В діяльності близько 50 суб’єктів господарювання регіону виявлено порушення вимог санітарно-епідеміологічного законодавства та законодавство про безпечність та якість харчових продуктів. Ними здійснюється реалізація харчової продукції, термін зберігання якої минув та швидкопсувної продукції без наявності відповідного обладнання.
Найбільш поширеним порушенням є реалізація продуктів без відповідних супровідних документів.
Так, у Світловодському районі 4 суб’єкти господарювання реалізували рибу без відповідних документів. Це стало можливим через неналежній контроль з боку працівників лікарні ветеринарної медицини даного району, якими не забезпечено протягом минулого року належну видачу ветеринарних свідоцтв, які засвідчують якість та безпечність лову.
Також виявлено факти стихійного продажу продуктів тваринного походження без наявності документів на території селищних ринків Онуфріївського, Вільшанського, Олександрійського, Компаніївського, Новоукраїнського та Новгородківського районів. Окрім того, на зазначених ринках відсутні належні засоби для проведення ветеринарних досліджень продукції.
Численні порушення наявні також і у сфері питної води та водопостачання. Зокрема, деякими торгівельними закладами Долинського району здійснюється доочищення водопровідної води за допомогою фільтра строк придатності якого минув у 2006 році. Олександрійське підприємство здійснювало діяльність по очищенню питної води без висновків санітарно-епідеміологічної експертизи на обладнання та за відсутністю правових документів.
Непоодинокими є випадки здійснення господарської діяльності за відсутності санітарних книжок. Такого роду порушення виявлені в діяльності суб’єктів господарювання міст Кіровограда та Олександрії, Вільшанського, Новоархангельського та Ульянівського районів.
Виявлені прокурорськими перевірками порушення свідчать про відсутність контролю з боку Головного управління ветеринарної медицини в області та працівників Держсанепідемслужби, а також про неналежне виконання покладених на них державою повноважень.
На усунення даних порушень керівництву вказаних органів контролю внесено 34 подання, які перебувають на розгляді, розпочато одне кримінальне провадження.
Окремо зазначимо, що численні порушення виявленні також в діяльності Інспекції з питань захисту прав споживачів Кіровоградської області при здійсненні державного контролю.
Зокрема, в актах перевірок якості та безпеки продукції що реалізується підприємствами сфери торгівлі і послуг, не зазначаються відомості про тип заходу та предмет перевірки, самі ж перевірки проводяться з порушенням строків. Зафіксовано випадки незаконного видання розпорядчих документів на проведення перевірок, відбір зразків продукції з порушенням вимог закону та незаконного накладання штрафів за порушення рекламного законодавства харчових продуктів. При цьому стан стягнення штрафів є вкрай незадовільним. З 208,5 млн. грн. накладених штрафів у минулому році, реально стягнуто лише 211,7 тис. грн., що становить 0,1%. На усунення виявлених порушень голові Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів внесено подання.
Про незадовільний стан законності у сфері безпеки та якості харчування проінформовано голову Кіровоградської ОДА та голову облради.