Наша розмова з лікарем-ревматологом Кіровоградської п’ятої міської поліклініки, позаштатним міським ревматологом Тетяною Продановою (на знімку) стосувалась саме хвороб, які пов’язані із запаленням суглобів, – різноманітних артритів та артрозів, які особливо дошкуляють навесні. Саме в цей період збільшується фізичне навантаження на організм, а нестійка погода може стати причиною запалень, що ускладнюються ревматичними проявами.
– Більшість ревматичних захворювань – хронічні, – зазначила Тетяна Миколаївна. – Вони потребують раннього виявлення, тривалого, навіть пожиттєвого лікування.
Йдеться про хвороби кістково-м’язової та сполучної тканин (захворювання хребта, запальні недуги кісток, різноманітні травми), а також ревматизм у всіх його проявах, у тому числі ревматичні вади серця, які формуються при несвоєчасному та недостатньому лікуванні гострої ревматичної гарячки.
Також до ревматичних хвороб відносяться остеоартрози. Раніше вважалось, що вони вражають людей переважно старшого віку, однак, на жаль, сьогодні це захворювання "помолодшало", його діагностують зараз і у молоді та представників середнього віку. Є таке захворювання, як ревматоїдний артрит – запальне захворювання суглобів, при якому вражаються й інші внутрішні органи. Він складний у лікуванні, тож чим раніше пацієнт звернеться до лікаря і йому призначать адекватне лікування, тим краще, в іншому випадку людина ризикує стати інвалідом. Тому моя порада – не займайтесь самолікуванням, звертайтесь своєчасно до медиків.
До ревматології також відносяться певні захворювання хребта і суглобів, зокрема хвороба Бехтерєва (анкелозуючий спондилоартрит) – запальне захворювання хребта і суглобів. Відразу зазначу, що лікування подібних хвороб досить вартісне, особливо на пізніх стадіях, коли вже йдеться про оперування набутих вад серця або протезування (штучні клапани вживляються в серце), оперування суглобових захворювань, таких, як артрози (артрози кульшових суглобів або, як їх ще називають, коксартрози).
Лікування ревматоїдного артриту існує і медикаментозне, й оперативне. Щодо медикаментозного, то останнім часом з’явились нові методики, які навіть можуть зупинити хронічні процеси запалення. Є такі препарати і в Україні, у великих медичних центрах Києва, Одеси, Дніпропетровська, Харкова. Там уже ці медикаменти застосовуються, але на умовах, коли фірми, які виготовляють дані ліки, надають їх для апробування. Це не експериментальне лікування, адже препарати пройшли випробування у багатьох країнах Європи, Америки, де його давно застосовують.
У минулому році з’явився новий для нас препарат методжект – ліки для базисної (основної) терапії ревматоїдного артриту.
– Які симптоми ревматичних хвороб?
– Перш за все, це так званий суглобовий синдром, тобто біль у суглобах, який є при всіх названих захворюваннях. Але тільки лікар визначить, чи це ревматоїдний артрит, чи це дегенеративно-дистрофічний остеоартроз, чи прояв ревматизму або іншого системного захворювання сполучної тканини (системний червоний вовчак, системна склеродермія, поліміозити, системні воскуліти та ін.)
– Як можна вберегтися від ревматичних захворювань?
– Виникнення остеоартрозу (хвороба не запального характеру – дегенеративно-дистрофічне захворювання хрящової тканини, коли залучаються ближні кісткові поверхні, що також призводить до деформації суглобів) має багато причин. Наприклад, неправильна постава в дитячому віці, коли деформуються хребет, ступні (плоскостопість). Якщо вже дитина має таку проблему, потрібно займатись лікувальною гімнастикою, фізкультурою, уникати сидячого способу життя, важкої фізичної монотонної, механічної праці. Якщо є спадковість, то слід звертати увагу на можливість розвитку захворювання і попереджувати його: не перехолоджуватись, не перевантажувати себе фізичними надмірними вправами. А от першопричини виникнення ревматоїдного артриту, на жаль, не встановлено. Тому і первинну профілактику, яка спрямована на попередження виникнення хвороби, не визначено.
На превеликий жаль, люди часто звертаються до лікаря тоді, коли хвороба знаходиться у запущеній стадії, а медикаментозне лікування малоефективне. Пацієнт розповідає, що страждає вже років п’ять – вісім, займався самолікуванням, застосовував примочки, припарки, не звертав особливої уваги на хворобу, думав, що це вікові зміни. А лікар дивиться на рентгенівський знімок і розуміє, що допомогти такому хворому вже дуже важко.
– А діти хворіють на ревматичні захворювання?
– Так, на жаль. Найчастіше – це ревматизми, на які хворіють діти підліткового віку. Основною причиною виникнення ревматизму є стрептококова інфекція, яка вражає верхні дихальні шляхи ( гострий тонзиліт, ангіна, гострий фарингіт тощо). Ця інфекція активізується після того, як дитина промочила ноги, перемерзла або випила холодний напій з холодильника. Тому необхідно берегтися, особливо такої холодної зими, як нинішня. А коли почнеться масове танення снігу, треба слідкувати, щоб ноги були сухими, в теплі, щоб можливі хвороби верхніх дихальних шляхів після латентного періоду (два–три тижні) не ускладнились ревматизмом.
Тому першою порадою лікаря є зміцнення імунітету дитини, загартовування, починаючи із самого народження. Тут вам допоможе педіатр. При спадковості захворювання необов’язково проявиться, якщо не буде певних зовнішніх чинників, що спровокують хворобу.
– А як полегшити стан тих людей, які вже мають вищеперелічені хвороби, як уникнути весняних загострень?
– Зазвичай хворі відчувають свої болячки, коли, так би мовити, після "зимової сплячки" кидаються у вир весняно-польових робіт. Надмірні фізичні навантаження на садах-городах призводять до загострень. Тому потрібен розумний підхід до такого виду робіт. Людина повинна знаходитись на диспансерному обліку в лікаря, своєчасно звертатись до нього – не рідше ніж раз на квартал. Не вдавайтеся до самолікування, адже деякі ліки від подібних хвороб мають токсичний характер, не “купуйтеся” на рекламу. На жаль, у нас вільний доступ населення до медпрепаратів. Це часто шкодить здоров’ю пацієнта, адже кожний лікарський препарат має свої показання та протипоказання. Останніх дуже багато, і хворий часто не враховує всі ці моменти.
Зараз досить великий арсенал знеболюючих ліків, але деякі з них негативно впливають на серцево-судинну систему, шлунково-кишковий тракт. Вони викликають різноманітні виразки – шлунка, дванадцятипалої кишки, кишківника, які ускладнюються кровотечами. Якщо людина має ішемічну хворобу серця чи гіпертонію, серцеву недостатність, то деякі препарати можуть поглибити ці захворювання. Інколи ліки призводять до таких ускладнень, як інфаркт. Тому безконтрольно вживати медичні препарати не можна.
А от замислитись над тим, як недопустити виникнення захворювань кістково-м’язової та сполучної тканин, варто, адже вони набули вже такого поширення, що займають друге–третє місця після серцево-судинних хвороб у населення України. Тому як тільки ви відчуєте певні проблеми в суглобах – звертайтесь відразу до лікаря, не запускайте хворобу.
Розмову вела
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА